Фінанси підприємств у запитаннях і відповідях – Данілов О. Д. – Які існують фази кризи та у чому полягає сутність глибини кризи?

Які існують симптоми фінансової кризи?

Типовими наслідками впливу названих причин та факторів на фінансово-господарський стан підприємства є:

^ утрата клієнтів та покупців готової продукції; зменшення кількості замовлень та контрактів з продажу продукції;

^ неритмічність виробництва, неповне завантаження потужностей;

^ зростання собівартості та різке зниження продуктивності праці;

^ збільшення розміру неліквідних оборотних засобів та наявність понаднормових запасів;

Виникнення внутрішньовиробничих конфліктів та збільшення плинності кадрів;

^ зростання тиску на ціни;

^ суттєве зменшення обсягів реалізації та, як наслідок, недоодержання виручки від реалізації продукції.

Що таке фінансова криза і як її ідентифікувати?

На практиці з кризою, як правило, ідентифікується загроза неплатоспроможності та банкрутства підприємства, діяльність його в неприбутковій зоні або брак у фірми потенціалу для успішного функціонування. З позиції фінансового менеджменту кризовий стан підприємства полягає в його неспроможності здійснювати фінансове забезпечення поточної виробничої діяльності. Фінансову кризу на підприємстві характеризують за трьома параметрами: джерела (фактори) виникнення; вид кризи; стадія розвитку кризи. Фактори, які можуть зумовити фінансову кризу на підприємстві, зображені на рис. 15.1.

Фінанси підприємств у запитаннях і відповідях   Данілов О. Д.   Які існують фази кризи та у чому полягає сутність глибини кризи?

Які існують фази кризи та у чому полягає сутність глибини кризи?

Виділяють такі види криз:

Стратегічна криза (коли на підприємстві зруйновано виробничий потенціал та бракує довгострокових факторів успіху);

Криза прибутковості (перманентні збитки “з’їдають” власний капітал і це призводить до незадовільної структури балансу);

Криза ліквідності (коли підприємство є неплатоспроможним або існує реальна загроза втрати платоспроможності).

Між різними видами кризи, як уже було сказано, існують тісні причинно-наслідкові зв’язки: стратегічна криза спричиняє кризу прибутковості, яка, у свою чергу, призводить до втрати підприємством ліквідності. Закономірним результатом розвитку симптомів фінансової кризи є надмірна кредиторська заборгованість, неплатоспроможність та банкрутство підприємства.

Важливою передумовою застосування правильних антикризових заходів є ідентифікація глибини фінансової кризи. Розрізняють три фази кризи:

А) фаза, яка безпосередньо не загрожує функціонуванню підприємства (за умови переведення його на режим антикризового управління);

Б) фаза, яка загрожує дальшому існуванню підприємства і потребує негайного проведення фінансової санації;

В) кризовий стан, який не сумісний з існуванням підприємства і призводить до його ліквідації.

Ідентифікація фази фінансової кризи є необхідною передумовою правильної та своєчасної реакції на неї.

Які підходи існують до визначення сутності санації?

Термін “санація” походить від латинського “sanare” і перекладається як оздоровлення або видужання. Економічний словник трактує це поняття як систему заходів, що здійснюються для запобігання банкрутством промислових, торгових, банківських монополій. Санація може відбуватися способом об’єднання підприємства, яке перебуває на межі банкрутства з потужнішою компанією; з допомогою випуску нових акцій або облігацій для мобілізації грошового капіталу; збільшення банківських кредитів і надання урядових субсидій; перетворення короткострокової заборгованості в довгострокову; повної або часткової купівлі державою акцій підприємства, що перебуває на межі банкрутства.

Деякі із вітчизняних авторів (наприклад I. A. Бланк) із санацією ототожнюють лише заходи щодо залучення зовнішньої фінансової допомоги, які спрямовані на запобігання оголошенню підприємства-боржника банкрутом та його ліквідації.

Відомий фахівець у галузі банкрутства М. І. Тітов у монографії, присвяченій матеріально-правовим та процесуальним аспектам банкрутства, пропонує таке законодавче визначення санації: санація – це оздоровлення неспроможного боржника, надання йому з боку власника майна, кредиторів та інших юридичних і фізичних осіб (у тому числі зарубіжних) фінансової допомоги, спрямованої на підтримку діяльності боржника і запобігання його банкрутству.

Згідно із Законом України “Про банкрутство” 1992 p., під санацією розуміють задоволення вимог кредиторів та виконання зобов’язань перед бюджетом та іншими державними цільовими фондами. Новий Закон про банкрутство, ухвалений І999 р., розрізняє поняття “санація” та “досудова санація”. Згідно із Законом “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” Санація – це система заходів, що здійснюються в процесі провадження справи про банкрутство з метою запобігання визнанню боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення його фінансового стану, а також на задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів через кредитування, реструктуризацію боргів і капіталу та (або) зміну організаційної чи виробничої структури суб’єктів підприємницької діяльності.

Досудова санація – система заходів для відновлення платоспроможності боржника, які здійснюються власником підприємства-боржника з метою запобігання його ліквідації. Ці заходи стосуються реорганізаційних, організаційно-господарських, управлінських, інвестиційних, технічних, фінансово-економічних, правових питань і провадяться згідно з чинним законодавством до початку порушення справи про банкрутство.

Власне тлумачення поняття “санація” має і Національний банк України. Згідно з версією НБУ режим Фінансової санації – це система непримусових та примусових заходів, спрямованих на збільшення протягом визначеного періоду обсягів капіталу до необхідного рівня з метою відновлення ліквідності, платоспроможності та усунення порушень, які спричинили збиткову діяльність комерційного банку, призвели до скрутного фінансового становища, а також для ліквідації інших наслідків цих порушень.

Таким чином, Санація – це система фінансово-економічних, виробничо-технічних, організаційно-правових та соціальних заходів, спрямованих на досягнення чи відновлення платоспроможності, ліквідності, прибутковості та конкурентоспроможності підприємства-боржника в довгостроковому періоді. Інакше кажучи, санація – це сукупність усіх можливих заходів, які спроможні привести підприємство до фінансового оздоровлення.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)

Фінанси підприємств у запитаннях і відповідях – Данілов О. Д. – Які існують фази кризи та у чому полягає сутність глибини кризи?