Фінанси підприємств у запитаннях і відповідях – Данілов О. Д. – Яка існує система надання податкових соціальних пільг та який порядок їх встановлення?

Згідно законодавства Платниками податку Є:

^ громадяни України (резиденти), які отримують як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи;

^ іноземні громадяни (нерезиденти), які отримує доходи з джерелом їх походження з території України.

Що виступає об’єктом оподаткування доходів фізичних осіб?

Об’єкт оподаткування доходів фізичних осіб поділяється на доходи резидента і нерезидента.

Об’єктом оподаткування резидента є:

Загальний місячний оподатковуваний дохід;

Чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального річного оподатковуваного доходу на суму податкового кредиту такого звітного року;

Доходи з джерелом їх походження з України, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх виплаті;

Іноземні доходи.

Об’єктом оподаткування нерезидента є:

Загальний місячний оподатковуваний дохід з джерелом його походження з України;

Загальний річний оподатковуваний дохід з джерелом його походження з України;

Доходи з джерелом їх походження з України, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх виплаті.

Загальний річний оподатковуваний дохід складається з суми загальних місячних оподатковуваних доходів звітного року, а також іноземних доходів, одержаних протягом такого звітного року.

Яка існує система надання податкових соціальних пільг та який порядок їх встановлення?

Чинним законодавством запроваджено систему надання податкових соціальних пільг. Розмір пільг установлено у відсотках (100 %, 150 %, 200 %) розміру мінімальної заробітної плати в розрахунку на місяць, затвердженого відповідним законом на 1 січня звітного податкового року. Розміри відсотків установлено для відповідної категорії платників, які матимуть право на її отримання.

Податкова соціальна пільга встановлена у розмірі 30 % суми податкової соціальної пільги, що дорівнює 150 % (як самотній матері, особі, віднесеній до 1 i 2 категорій осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, учню, студенту, інваліду 1 або 2 групи) чи

200 % (особі, що є Героєм України, Героєм Радянського Союзу або повним кавалером ордена Слави чи Трудової Слави; учаснику бойових дій під час Другої світової війни, або особі, яка у такий час працювала в тилу, яка має відповідні державні відзнаки та інші) мінімальної зарплати, встановленої на початок звітного року, у розрахунку на місяць.

Податкова соціальна пільга буде застосовуватися до нарахованого місячного доходу платника податку у вигляді заробітної плати виключно за одним місцем його нарахування (виплати), та якщо зазначений дохід не перевищує суми місячного мінімального прожиткового рівня для працездатної особи, встановленої на початок звітного року, помноженої на 1,4. На сьогодні це становить 540 грн. на місяць. Дана норма Закону є одним з основних його недоліків. Адже в Україні за даними ДПА України 40 % платників, ще прибуткового податку, отримували дохід в сумі від 293 до 834 грн., а це в основному середній клас на який і повинна стимулювати держава до інвестиційної активності. Тому доцільнішим було б підняти дану межу для отримання соціальної пільги хоча б до 800 грн.

У разі якщо платник податку має право на застосування податкової соціальної пільги з двох і більше підстав, податкова соціальна пільга застосовується один раз з підстави, що передбачає її найбільший розмір, про що платник зазначає у заяві про застосування пільги.

У разі порушення платником податку умов застосування пільги (наприклад, отримання пільги більш ніж у одного роботодавця) платник втрачає право на отримання податкової соціальної пільги за всіма місцями отримання доходу і зобов’язаний повернути суму недоплати податку та сплатити штраф у розмірі 100 % недоплаченої суми.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Фінанси підприємств у запитаннях і відповідях – Данілов О. Д. – Яка існує система надання податкових соціальних пільг та який порядок їх встановлення?