Фінанси підприємств у запитаннях і відповідях – Данілов О. Д. – Як відбувається оцінка ділової активності підприємства?
Ділова активність підприємства у фінансовому аспекті виявляється передусім у швидкості обороту його засобів. Ділову активність підприємства можна охарактеризувати через ряд показників:
1. Коефіцієнт загальної оборотності капіталу – розраховується як відношення виручки від реалізації (ВР) до середньої вартості загального капіталу за певний період:
Зростання цього показника означає прискорення кругообігу засобів підприємства або зростання цін (у випадку зниження рентабельності).
2. Коефіцієнт оборотності мобільних засобів – розраховується як відношення виручки від реалізації до середньої за період величини мобільних засобів (запаси, грошові кошти, розрахунки, інші оборотні активи) по балансу (МК):
Зростання цього показника характеризується позитивно, якщо воно співпадає із зростанням коефіцієнта оборотності матеріальних оборотних засобів.
3. Коефіцієнт оборотності матеріальних оборотних коштів – Розраховується як відношення виручки від реалізації до середньої за період вартості запасів по балансу (МЗ):
Зниження коефіцієнта свідчить про відносне збільшення виробничих запасів, незавершеного виробництва.
Зниження коефіцієнта свідчить про зменшення попиту на готову продукцію.
5. Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості – розраховується як відношення виручки від реалізації до середньої за період дебіторської заборгованості (ДЗ):
Зростання коефіцієнта свідчить про збільшення швидкості погашення дебіторської заборгованості, зменшення обсягів продажу в кредит.
6. Середній термін обороту дебіторської заборгованості – розраховується як відношення календарного фону часу за певний період (Д) до коефіцієнта оборотності дебіторської заборгованості:
Позитивним є зниження показника.
7. Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості – Розраховується як відношення виручки від реалізації до середньої за період кредиторської заборгованості (КЗ):
Зростання коефіцієнта свідчить про підвищення швидкості погашення кредиторської заборгованості.
8. Середній термін обороту кредиторської заборгованості – Відношення календарного фонду часу за певний період (Д) до коефіцієнта оборотності кредиторської заборгованості за той самий період:
Позитивним є зниження показника.
4. Коефіцієнт оборотності готової продукції – розраховується як відношення виручки від реалізації до середньої за період величини готової продукції (ГП):
9. Фондовіддача необоротних активів – розраховується як відношення виручки від реалізації до середньої за період величини необоротних активів (НОА):
Позитивно оцінюється зростання показника.
10. Коефіцієнт оборотності власного капіталу – розраховується як відношення виручки від реалізації до середньої за період вартості власного капіталу:
Різке зростання означає підвищення рівня продажу, а суттєве зниження виявляє тенденцію до бездіяльності частини власного капіталу.
11. Продуктивність праці – розраховується як відношення виручки від реалізації продукції до середньоспискової чисельності робітників (СЧ):
12. Питома вага продукції, що постачається на експорт – розраховується як відношення виручки від реалізації продукції на експорт (ВРЕ) до загальної виручки від реалізації продукції:
Збільшення частки експортованої продукції є позитивним. Також ділова активність характеризується якісними показниками, до яких належать:
Широта ринків збуту продукції на експорт;
Наявність постійних каналів збуту продукції на експорт;
^ виробництво експортоорієнтованої продукції;
Активність на фондовому ринку;
^ репутація підприємства та ін.