Фінанси підприємств – Славюк P. А. – 7.2. ОБЛІК ЦІННИХ ПАПЕРІВ АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА. РЕЄСТРОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

Кожне акціонерне товариство повинно вести та зберігати повні записи про осіб, що є акціонерами, незалежно від того, чи вона випустила сертифікати акцій, чи випуск акцій був у безпаперовій формі.

Діяльність щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів здійснює емітент або реєстратор. Якщо кількість власників іменних цінних паперів емітента перевищує кількість, визначену Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку як максимальну для організацій самостійного ведення реєстру емітентом, емітент зобов’язаний доручити ведення реєстру реєстраторові шляхом укладення відповідного договору. Договір на ведення реєстру емітент може укласти лише з одним реєстратором. При цьому таке доручення емітента не знімає з нього відповідальності щодо виконання обов’язків, які випливають з угод щодо цінних паперів.

Рішення про передачу ведення реєстру власників іменних цінних паперів приймається виключно на загальних зборах акціонерів. Загальні збори акціонерів або спостережна рада акціонерного товариства затверджують умови договору на ведення реєстру власників іменних цінних паперів у порядку, визначеному статутом товариства. У разі неукладення договору протягом 30-ти календарних днів Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку надсилає товариству розпорядження про необхідність його укладення, а в разі невиконання зазначеного розпорядження протягом 15-ти календарних днів притягує посадових осіб товариства до відповідальності відповідно до Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”. Рішення про передачу ведення тимчасового реєстру акціонерів до проведення перших загальних зборів приватизованого підприємства і до розміщення не менше ніж 60% акцій підприємств, що перебувають у процесі приватизації, приймає правління підприємства, що приватизується. Ведення реєстрів власників іменних цінних паперів передбачає облік та зберігання протягом певних строків інформації про власників іменних цінних паперів та про операції, внаслідок яких виникає необхідність внесення змін до реєстру власників іменних цінних паперів.

Підставою для внесення змін до реєстру власників іменних цінних паперів є документи, згідно з якими переходить право власності на відповідні іменні цінні папери.

Реєстратор зобов’язаний на вимогу власника цінних паперів або його представника, а також номінального утримувача надати витяг із реєстру власників іменних цінних паперів. Власник або його представник чи номінальний утримувач не мають права вимагати включення до витягу інформації, що виходить за межі компетенції реєстратора, у тому числі інформації про інших власників та кількість цінних паперів, які їм належать.

Відомості про номінального утримувача підлягають внесенню в реєстр власників іменних цінних паперів на підставі відповідного доручення, якщо право зберігача або депозитарію виступати номінальним утримувачем не передбачено договором про відкриття рахунку в цінних паперах.

Внесення номінального утримувача в реєстр власників іменних цінних паперів, а також перереєстрація цінних паперів на іншого номінального утримувача не означає, що право власності на цінні папери переходить до номінального утримувача.

Операцій із цінними паперами, що здійснюються між депонентами одного номінального утримувача, не відображають у реєстрі власників іменних цінних паперів. Для складання реєстру власників іменних цінних паперів На обумовлену дату для виконання зобов’язань емітента номінальний утримувач повинен надати реєстраторові список усіх власників.

Для підприємств, які мають реєстраційний відділ, рекомендується організаційно-функціональну структуру двох варіантів (рис. 7.1 і 7.2).

Під процедурами реєстраційної діяльності розуміють дії, які виконують відповідальні особи реєстратора щодо виконання визначених функцій у певній організаційній структурі та системі документообігу. Враховуючи специфіку діяльності, кожне підприємство самостійно робить опис таких дій. Процедури реєстраційної діяльності можна класифікувати так:

– складання реєстру;

– внесення змін реквізитів до системи реєстру;

– внесення записів про перехід прав власності на цінні папери;

– видача витягів із реєстру;

– відповіді на запити зареєстрованих осіб;

– облік заставоутримувачів;

– відображення корпоративних операцій;

– блокування цінних паперів;

– нарахування доходів за цінними паперами;

– підготовка загальних зборів акціонерів (включає розсилання запрошень і голосування за довіреністю).

Фінанси підприємств   Славюк P. А.   7.2. ОБЛІК ЦІННИХ ПАПЕРІВ АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА. РЕЄСТРОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

Рис. 7.1. Перший варіант структури відділу реєстрації власників цінних паперів

Фінанси підприємств   Славюк P. А.   7.2. ОБЛІК ЦІННИХ ПАПЕРІВ АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА. РЕЄСТРОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

Рис. 7.2. Другий варіант структури відділу реєстрації власників цінних паперів


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Фінанси підприємств – Славюк P. А. – 7.2. ОБЛІК ЦІННИХ ПАПЕРІВ АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА. РЕЄСТРОВА ДІЯЛЬНІСТЬ