Фінанси: курс для фінансистів – Оспіщева В. І. – Тема 10. СОЦІАЛЬНІ ПОЗАБЮДЖЕТНІ ФОНДИ

10.1. Загальнодержавні фонди цільового призначення, їх класифікація та характеристика

Основним централізованим фондом фінансових ресурсів держави є бюджет. Кошти бюджету знеособлені, вони забезпечують реалізацію функцій держави. Однак держава має певні потреби, для яких властиве особливе значення, тому вони повинні мати відповідне гарантоване фінансове забезпечення. Це і є причиною формування фондів цільового призначення.

Головне призначення державних цільових фондів полягає у:

– забезпеченні соціального захисту населення шляхом виплати пенсій та субсидій, фінансування соціальної інфраструктури;

– сприянні економічному розвитку держави за допомогою фінансування, субсидування, кредитування вітчизняних підприємств;

– фінансуванні природоохоронних заходів;

– наданні позик та кредитів.

Серед державних цільових фондів вирізняють цільові бюджетні (фонди, що входять до складу державного бюджету) та державні позабюджетні фонди (фонди, що не входять до складу державного бюджету).

Державні цільові фонди поділяються на дві групи: 1) постійні фонди, створення яких пов’язане з виділенням окремих функцій держави. Це окремо створені спеціальні фонди для гарантованого забезпечення соціального страхування; 2) тимчасові фонди, що формуються з метою прискореного розв’язання актуальних проблем; створюються за конкретної потреби і після вирішення питання припиняють діяльність.

Формування цільових фондів у структурі Державного бюджету України закріплено Бюджетним кодексом (ст. 38). Передбачено, що Кабінет Міністрів України разом із проектом Державного бюджету на наступний бюджетний рік подає проекти кошторисів усіх державних цільових фондів, які утворюються за рахунок обов’язкових платежів (податків та зборів), з огляду на потреби конкретних галузей економіки та соціальної сфери.

У структурі Державного бюджету України на 2005 р. вирізняють такі фонди: Фонд соціального захисту інвалідів; Державний спеціалізований фонд фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України в міжнародних авіаційних організаціях; Фонд розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства; Соціальний фонд безпеки авіації.

Фонд соціального захисту інвалідів. Мета створення цього фонду – фінансування роботи та державних програм із соціального захисту інвалідів, створення умов для їх працевлаштування, соціально-трудової та професійної реабілітації.

Основними завданнями Фонду є:

1) фінансування загальнодержавних програм і заходів із соціального захисту інвалідів;

2) фінансування медичної та соціально-трудової реабілітації інвалідів, а також залучення їх до суспільно корисної праці;

3) мобілізація благодійних внесків та коштів підприємств, установ, організацій і громадян України для ефективного їх використання Фондом та його відділеннями;

4) контроль за виконанням і додержанням нормативів працевлаштування інвалідів та надання для них робочих місць;

5) участь у визначенні нормативів робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.

Згідно із Законом України “Про основи соціального захисту інвалідів в Україні” від 21 березня 1991 р. № 875-ХП (зі змінами та доповненнями) місцеві ради разом із підприємствами, за участю відділень Фонду, на основі пропозицій органів Міністерства соціального захисту населення України щороку визначають нормативи робочих місць для працевлаштування інвалідів.

У ст. 19 цього закону для підприємств незалежно від форми власності нормативи визначаються в розмірі не меншому 4 % від загальної кількості працівників. Якщо їх чисельність на підприємстві становить від 15 до 25 осіб, норматив встановлюється в кількості одного робочого місця. У разі незабезпечення робочих місць відповідно до доведених норм або якщо працевлаштовано інвалідів менше, ніж передбачено нормативом згідно зі ст. 20 Закону України “Про основи соціального захисту інвалідів в Україні”, підприємства (об’єднання), установи, організації всіх форм власності зобов’язані щороку перераховувати до відділень Фонду цільові засоби для створення робочих засобів, передбачених з метою працевлаштування інвалідів і здійснення заходів з їх соціальної та професійної реабілітації. Величина відрахувань визначається середньою річною заробітною платою на відповідному підприємстві за кожне нестворене робоче місце для інваліда.

Відрахування у Фонд соціального захисту інвалідів не належать до обов’язкових податків, зборів і сплачуються як фінансові санкції за невиконання нормативів створення робочих місць для працевлаштування інвалідів. Відповідно, сума цих відрахувань не входить до складу валових видатків платника податків і сплачується за рахунок власних джерел підприємства.

Цільові засоби нараховуються і перераховуються на рахунки відділень Фонду підприємствами (об’єднаннями), установами й організаціями самостійно не пізніше 15 лютого року, що слідує за звітним, з одночасним представленням звіту в відділення Фонду.

Державний фонд охорони навколишнього природного середовища* 3 метою цільового фінансування природоохоронних і ресурсозберігаючих заходів, а також зменшення впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров’я населення у 1991 р. згідно із Законом України “Про охорону навколишнього природного середовища” було створено Державний фонд охорони навколишнього природного середовища. Він діє на державному, обласному та місцевому рівнях (рис. 10.1).

Фінанси: курс для фінансистів   Оспіщева В. І.   Тема 10. СОЦІАЛЬНІ ПОЗАБЮДЖЕТНІ ФОНДИ

Рис. 10.1. Схема формування та використання коштів Державного фонду охорони навколишнього природного середовища

Ставки збору запроваджує уряд Автономної Республіки Крим й органи місцевого самоврядування на підставі лімітів викидів і скидів забруднювальних речовин і розміщення відходів, а також нормативів плати за них.

Ліміти викидів стаціонарними джерелами за забруднення встановлює Міністерство охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України у формі видачі дозволів на викиди і скиди терміном на п’ять років.

Об’єктом обчислення збору є:

– обсяги забруднювальних речовин, які викидають в атмосферне повітря або скидають безпосередньо у водний об’єкт, та обсяги відходів, що розміщуються у спеціально відведених для цього об’єктах – для стаціонарних джерел забруднення;

– обсяги фактично спожитих видів пального, шляхом використання яких утворюються забруднювальні речовини – для пересувних джерел забруднення.

Нормативи збору встановлює Кабінет Міністрів України як фіксовані суми в гривнях за одиницю основних забруднювальних речовин та розміщення відходів. За викиди пересування джерелами забруднення нормативи збору встановлюються залежно від виду пального та транспорту. За понадлімітні обсяги викидів, скидів забруднювальних речовин і розміщення відходів збір обчислюється і сплачується у п’ятикратному розмірі.

Суми збору за викиди стаціонарними джерелами забруднення вираховуються платниками самостійно щоквартально наростаючим підсумком з початку року як добуток затверджених лімітів, фактичних обсягів видатків, нормативів збору, коригувальних коефіцієнтів. Загальна сума збору визначається як сума збору в межах ліміту і за понадлімітні викиди з урахуванням зазначених чинників.

Кошти Фонду використовуються в межах бюджетних програм визначених законодавством, згідно із кошторисами доходів і видатків, які затверджуються Міністерством екології та природних ресурсів України за погодженням з Міністерством фінансів України. Переліки природоохоронних заходів у межах бюджетних програм Фонду погоджує Кабінет Міністрів України за поданням Міністерства екології та природних ресурсів України.

До 10 % коштів Фонду може резервуватися для здійснення непередбачених випадків, пов’язаних із природоохоронною діяльністю” що не мають постійного характеру і не могли передбачатися під час складання проекту Державного бюджету України.

Враховуючи техногенне навантаження на природне середовище в Україні, що перевищує аналогічний показник розвинених країн у 4-5 разів, Кабінет Міністрів України розширив базу оподаткування. Окрім податків за спеціальне використання водних та лісових ресурсів, уведено збір за спеціальне використання надр для видобутку корисних копалин; збір за спеціальне використання диких тварин; річних та інших водних живих ресурсів.

Фонд формується за рахунок;

– частини зборів за використання природних ресурсів, розмір яких визначає Верховна Рада України;

– 30 % зборів за забруднення навколишнього природного середовища;

– добровільних внесків підприємств, установ, організацій, громадян та інших надходжень.

Розподіл коштів Фонду здійснює Кабінет Міністрів України за поданням Міністерства охорони навколишнього природного середовища.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Фінанси: курс для фінансистів – Оспіщева В. І. – Тема 10. СОЦІАЛЬНІ ПОЗАБЮДЖЕТНІ ФОНДИ