Фінанси країн Європейського Союзу – Карлін М. І. – Розділ 25. ФІНАНСИ МАЛЬТИ
25.1. Загальні основи побудови та функціонування фінансової системи Мальти
Мальтійська Республіка складається із трьох островів – власне Мальти, Гозо і Коміно. Найбільший острів архіпелагу – Мальта, у якого довжина 27 км, ширина – 14 км, населення – майже 350 тис. осіб.
На острові Коміно проживають усього два десятки жителів; острівки Філфа, Комінотто, а також острів св. Павла не мають населення.
Вапняк, схожий на губку, відіграв позитивну роль – у країні заборонено використовувати хімічні добрива, аби ті не просочились з дощовою водою в колодязі. Тому все, що вирощується на Мальті, вважається екологічно чистим і поставляється на європейський ринок. Так, екологічно чистою є крейда та мед, ще одна гордість мальтійців, на честь якого й назвали острів (Мальта від лат. “малітус” – бджола).
Прибутки від туристичної галузі становлять основну частку міського бюджету.
Згідно зі статистичними даними мальтійці – люди досить забезпечені (середня мальтійська зарплата – майже 800 дол. у місяць). Усі накопичення мальтієць, як правило, вкладає у нерухомість й облаштування житла.
Фінанси Мальти – найменшої країни ЄС – формуються в основному за рахунок туризму і діяльності офшорних компаній. Більшість мальтійців зайняті у сфері освіти і туризму. Крім видатків на розвиток указаних галузей з державного бюджету, Мальта отримує допомогу і з бюджету ЄС. Так, у 2004 р. на реконструкцію мостів, доріг та інші заходи для поліпшення своєї інфраструктури вона одержала по 114 євро на одну особу. Про основні доходи і видатки бюджету країни можна дізнатися з табл. 25.1.
Таблиця 25.1. Консолідований бюджет Мальти в 2004-2005 рр.
Позиція | Прогнозована вартість, мли лір станом на | |
31 грудня 2004 | 31 грудня 2005 | |
Сукупні поточні доходи | 824,193 | 900,084 |
У тому числі: Доходи від податків Неподаткові доходи | 711,970 112,223 | 756,257 143,827 |
Сукупні поточні видатки | 808,544 | 836,108 |
У тому числі: Річні витрати Відсотки із заборгованості держави | 736,818 69,726 | 761,404 77,704 |
Сальдо | 15,649 | 60,976 |
Капітальні видатки Сукупні видатки | 109,575 918,119 | 137,076 976,184 |
Структурний дефіцит | 93,926 | 76,100 |
25.2. Доходи і видатки консолідованого бюджету Мальти
25.2.1. Індивідуальні доходи
Доходи політичних діячів. Включають оклади та зарплату, що виплачується обраним службовцям, а також відрядження й інші компенсаційні виплати.
Оклади та зарплата. Включають усі оклади та зарплату, виплачену постійним службовцям, затвердженим на відповідній посаді, а також тимчасовим працівникам. Ця стаття передбачає також і врахування компенсаційних виплат членам Правління, комісій та комітетів, церковним служителям.
Премія. Включає всі преміальні виплати найманим працівникам понад встановлену норму.
Надбавка. Включає всі надбавки до зарплати найманим працівникам понад установлену норму.
Внесок у фонд соціального забезпечення. Включає асигнування на соціальне забезпечення, здійснені урядом як роботодавцем. Ця стаття покриває також витрати Міністерства закордонних справ на утримання персоналу, зайнятого на службі закордонних місій.
Компенсація. Включає спеціальні компенсаційні виплати найманим працівникам для виконання додаткових обов’язків та пов’язаних з цим особистих витрат. Ця стаття передбачає також компенсаційні виплати “на вимогу”.
Понадурочні години. Включають виплати найманим працівникам за додатково відпрацьований робочий час.
25.2.2. Операційні витрати
Послуги. Включає вартість послуг водо – та газопостачання, споживання електроенергії, вугілля, пального, мастил, послуг телефонного зв’язку та інших комунікаційних послуг. Ця стаття передбачає врахування вартості палива при здійсненні транспортних перевезень.
Матеріали та устаткування. Включають вартість використання матеріалів і неканцелярського приладдя, як наприклад: забезпечення відповідною літературою, вартість спецодягу, хірургічного інвентаря, медикаментів і лікувальних засобів, проїзних документів, а також інших предметів і засобів, необхідних для нормального функціонування тієї чи іншої установи. У підсумку включає робочі матеріали та приладдя, засоби для технічного догляду, запасні частини та захисний спецодяг. Ця стаття включає також вартість матеріалів та приладдя для відомчих служб.
Ремонт і обслуговування. Включають витрати на ремонт та обслуговування машин, оргтехніки й меблів, агрегатів та устаткування, морських і повітряних суден, об’єктів суспільної власності, державної власності тощо, якщо навіть ці витрати здійснені за контрактом. Ця стаття не включає витрати, пов’язані з ремонтом транспортних засобів.
Рента. Включає витрати, пов’язані з орендою квартир, будинків та землі. Оренди транспортних засобів, машин, оргтехніки і технічних засобів не передбачає.
Міжнародне співробітництво. Включає всі міжнародні урядові зобов’язання та членські внески, сплачені урядом міжнародним організаціям.
Відомчі служби. Включають витрати на закупівлю канцелярського приладдя, друкарські витрати, вартість оренди фотокопіювальних і факсимільних приладів, електронних обчислювальних машин, видавничі витрати, необхідні для щоденних потреб тих чи інших установ. Включає також поштові видатки, послуги кур’єра.
Транспорт. Включає всі витрати, пов’язані із транспортуванням товарів, перевезенням пасажирів та послугами громадського транспорту в межах Мальтійських островів, здійсненими урядом безпосередньо чи за контрактом. Ця стаття передбачає витрати, пов’язані з орендою транспортних засобів, їх ремонтом, вартістю бензинового чи дизельного пального тощо.
Відрядження. Включає всі витрати, пов’язані із закордонними поїздками, здійсненими від імені уряду, у тому числі з метою участі в міжнародних зустрічах, витрати на проїзд, харчування, проживання, а також поселення найманих урядових працівників, відряджених за кордон, та членів їх сімей.
Інформаційні послуги. Включають витрати на публікацію та розповсюдження різного роду інформаційних освітніх матеріалів (через радіотрансляції, оголошення у пресі, ярмарки, виставки, спонсорство).
Договірні послуги. Включають послуги, надані урядові за контрактом. Ця стаття враховує вартість оренди обладнання та машин, виробничих засобів, страхових і банківських послуг, послуг з утилізації відходів, сплату відсотків тощо.
Професійні послуги. Включає витрати на консалтинг, іфор-маційно-технічне обслуговування, послуги інжинірингу, юридичні послуги, послуги з догляду за хворими та інші медичні послуги, бухгалтерські послуги, маркетинг, культові (релігійні) та інші послуги.
Навчання. Включає всі витрати, пов’язані з навчанням та підвищенням кваліфікації урядових найманих працівників як у країні, так і за кордоном. Ця стаття покриває також витрати на розробку навчальних програм, здійснену або фінансовану урядом.
Представницькі витрати. Включає всі витрати, пов’язані з прийомом зарубіжних делегацій, організацією міжнародних зустрічей на Мальті (подарунки закордонним діячам, проживання, харчування, транспортування, секретарські послуги, офіційні заходи).
Другорядні витрати. Включає всі інші витрати.
25.2.3. Особливі видатки
Поліпшення стану об’єктів власності. Включає будь-які непланові модифікації, поліпшення стану громадських будівель сільськогосподарських об’єктів на суму, не більшу ніж 10 000 лір на одну операцію.
Устаткування. Включає будь-яке непланове оновлення офісної фурнітури, обладнання, заміну інших видів обладнання, транспортних засобів, придбання ліцензій на суму, не більшу ніж 100 лір на одну операцію.
Програми та ініціативи. Включає фінансування пропозицій третіх сторін, субсидії, платежі та гранти для фінансового забезпечення ініціатив громадян, благодійних та приватних інституцій. А також фінансування цільових програм, що реалізуються урядом. Не покриває видатки на функціонування уряду.
Видатки на функціонування уряду. Включає витрати, пов’язані з функціонуванням урядових служб і муніципалітетів.
25.2.4. Зміни в доходах і видатках домогосподарств
У фінансах домогосподарств з 2005 р. відбулися такі зміни:
– на 17 % зросли ціни на споживання води й електрики (переглядається кожні шість місяців);
– установлений тривідсотковий податок на користування мобільними телефонами;
– підвищена ціна на проїзд у громадському транспорті (на 5 центів за квиток);
– підвищена ціна на тютюнові вироби (на 5 центів на 1 пачку цигарок);
– підвищена ціна на кожен авіаквиток “AIR Mal ta” із серпня 2005 p. (на 10 лір за квиток);
– прожитковий мінімум збільшений на 1,75 ліри у тиждень;
– поширено Eco Тах (екологічний квиток) на пластикові пакети, матраци, жувальну гумку, деякі електронні товари та ін.;
– зобов’язано безробітних відвідувати навчальні курси.