Фінанси країн Європейського Союзу – Карлін М. І. – 16.11. Фінанси домогосподарств у Польщі

Рівень бідності в Польщі на початку XXI ст. становив 18,4 %, тобто стільки відсотків населення країни мали дохід на день менше 4,3 дол. США. Коефіцієнт Джині (показник нерівності в доходах домогосподарств) в цей самий період дорівнював 30 %, тобто рівень концентрації доходів домашніх господарств характеризувався значною нерівністю.

Мінімальна зарплата у 2004 р. у Польщі становила 824 злотих, мінімальна пенсія – 700 злотих, а допомога у зв’язку з безробіттям – 500 злотих. У 2005 р. мінімальна заробітна плата зросла до 849 злотих.

Щомісяця 37 % поляків отримували від 1 до 2 тис. злотих, 12 % 3-4 тис. злотих. Цікаво, що 34 % зовсім не отримують преміальних, а 10 % отримували близько 100 злотих брутто. Про це свідчить інтернет-дослідження доходів населення в 2004 р. Це дослідження також показує, що 50 % тих, хто брав участь в анкетуванні, отримували в 2004 р. від 1497 до 3500 злотих, що значно менше, ніж в інших країнах – членах Євросо-юзу. Якщо брати до уваги курс польського злотого до євро, то можна стверджувати, що зарплата зростає. Однак, як вважають експерти, досягнути хоча б рівня Португалії можна не раніше ніж через 8-10 років.

Незважаючи на це, поляки впевнені, що вступ до Євросоюзу

– крок позитивний, а те, що сьогодні багатьом доводиться скрутно – явище тимчасове і вже не стосуватиметься дітей.

Значна частина працюючих поляків, крім основної, має додаткову роботу. Якщо в 1993 р. таких було 12 %, то в 2003 р. – 26 %. У середньому за місяць ця додаткова робота приносить 825 злотих. Близько 21 % зайнятих поляків працює в тиждень більше 60 год. Лідерами з додаткової зайнятості в Польщі є працівники в бюджетній сфері (передусім учителі та лікарі державних лікарень), а також керівники середнього рівня державних підприємств (близько 35 % усіх зайнятих у названих групах). Водночас частина спеціалістів, які працюють у державних управлінських структурах, отримують додаткову оплату за так звану додаткову працю, яка виконується протягом основного робочого часу (до 2-3 тис. злотих у місяць). Приватне репетиторство вчителів гімназій, ліцеїв чи викладачів університетів обходиться від 30 до 300 злотих за год. Для порівняння, кваліфікований бухгалтер отримує на великому підприємстві 3,5-4 тис. злотих на місяць.

Зайнятість населення – державна проблема, а відтак і державна політика, розглядаються усі можливі способи її вирішення. Наприклад, у Вармінсько-Мазурському університеті, що розташований в Ольштині, на 14 факультетах навчається 43 тисячі студентів. Форми навчання різні, особливо популярний нині дистанційний метод отримання знань. Університет створили на базі трьох ВНЗ: педагогічного, сільськогосподарського і теологічного. Дарма, що навчальні корпуси розкидані по всьому місту, проте активно будуються й нові, чудово обладнані. У ВНЗ найсучасніше устаткування, у бібліотеці – найсвіжіші новинки наукової літератури з усього світу. Викладачі мають високий кваліфікаційний рівень. Доцент може викладати до 65 років, професор (із докторським ступенем) – до 70 років. Ректор університету обирається вченою радою не більше ніж на два строки – по три роки кожен.

Про фінансовий стан домогосподарств у Польщі свідчать дані про наявність товарів тривалого користування. Так, 97 % домогосподарств мають кольоровий телевізор, 95 – холодильник, 92 – пилосос, 77 – пральну машину-автомат, 77 – стаціонарний телефон, 65 – стереофонічне радіо, 57 – мобільний телефон, 55 – відео, 54 – стереофонічний магнітофон, 37 – комп’ютер. Забезпеченість житлом у Польщі така: 43 домогосподарств мають житлові будинки, 37 – житло на правах приватної власності, 9 – ділянки для будівництва житла, а 10 %

– дачні ділянки з дачним будинком. Водночас у Польщі бракує 1,6 млн квартир. Значна частина з більш, як 13 мдн домогосподарств у Польщі – одноособові домогосподарства. В цілому на одного мешканця в Польщі припадає 19 м2 житлової площі, тоді як у Німеччині, Бельгії, Італії – по 40, Франції та Австрії

– 38, Фінляндії – 35,5 у Греції, Іспанії, Ірландії, Португалії


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)

Фінанси країн Європейського Союзу – Карлін М. І. – 16.11. Фінанси домогосподарств у Польщі