Філософія – Губерський Л. В. – Глава сьома [Співвідношення]

Співвідношенням називається те, про що говорять як таке, що воно є, воно є у зв’язку з іншим або перебуває в будь-якому іншому відношенні до іншого; так, про велике говорять, що те, що воно є, воно є у зв’язку з іншим; адже говорять – більше, ніж щось; і про подвійне говорять, як про те, що воно є, перебуває у зв’язку з іншим; адже говорять – подвійне відносно чогось. Те саме стосується й інших, їм подібних. До співвідношення належить і таке, як володіння, розташування, чуттєве сприйняття, знання, положення. Справді, про все перелічене говорять, як про те, що воно є, воно є у зв’язку з іншим, а не щось інше: володіти є володіння чим-небудь, і знання – знання про що-небудь, положення – положення чого-небудь, все інше так само. Отже, співвідношення – це те, про що йде мова; що те, що воно є, воно є у зв’язку з іншим або перебуває в якомусь іншому відношенні до іншого, як, наприклад, одна гора називається великою порівняно з іншою, тому що її називають великою стосовно іншої, і так само про подібне говорять як про подібне з чимось, і так само називається співвіднесеним й інше в такому роді. Далі, і лежання, і стояння, і сидіння – суть деяких положень, а положення належить до співвідношення. З іншого боку, лежати, стояти або сидіти – все це саме по собі не положення, а не про все це говорять як про похідні від тільки що зазначеного положення.

У співвідношення буває й протилежність; наприклад, чесність протилежна неправді – те й інше належить до співвідношення; і точно так само знання протилежне незнанню. Однак не кожне співвідношення має протилежне собі; подвійному ніщо не протилежне, так само як і потрійному, й взагалі нічому подібному їм.

Співвідношення, очевидно, допускає більший і менший ступінь. Справді, про щось говорять як про подібне і несхоже більшою або меншою мірою, але як про рівне й нерівне більшою або меншою мірою, але кожне з них є співвідношенням: про подібне кажуть як про подібне з чимось і про нерівне – як про нерівне чомусь. Однак не все співвіднесене допускає більший і менший ступінь: про подвійне не кажуть як про подвійне більшою чи меншою мірою, не говорять так ні про щось інше в цьому роді.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)

Філософія – Губерський Л. В. – Глава сьома [Співвідношення]