Економіка підприємства – Іванілов О. С. – 9.3. Кадрова політика
У ринкових умовах господарювання істотно зростає роль трудових ресурсів. Вдало підібрати колектив працівників – важливе завдання кожного керівника, підприємця, відповідної кадрової служби підприємства, фірми.
Колектив – це соціальна група, що поєднує людей, які вирішують конкретні завдання, заснована на спільності цілей, принципів співробітництва, поєднані індивідуальних і групових інтересів і працююча на одному підприємстві чи в одній організації.
Іншими словами, усі працівники, які своєю працею беруть участь у господарській діяльності підприємства на основі трудового договору (контракту, угоди), а також інших форм, що регулюють трудові відносини працівника з підприємством, становлять його трудовий колектив.
У реальному житті постійно відбувається рух персоналу, пов’язаний з набором нових і звільненням колишніх працівників, а також з переміщеннями всередині підприємства.
На зміну професійно-кваліфікаційного складу та структури персоналу підприємств впливають такі фактори:
– зростання попиту на кваліфіковану робочу силу, що пов’язано зі швидкими темпами оновлення продукції, ускладненням технологічних процесів тощо;
– перерозподіл працівників зі сфери промислового та сільськогосподарського виробництва у сферу побутового обслуговування населення, торгівлі, інформаційну сферу;
– досить висока частка зайнятих ручною та некваліфікованою працею, що пов’язано із сповільненням темпів технічного переоснащення підприємств;
– включення до складу трудових ресурсів працівників з більш високим освітнім рівнем, ніж ті, які вибувають за межі працездатного віку;
– неврахування системою освіти сучасних вимог і потреб у кваліфікованій робочій силі, що породжує невідповідність між реальним попитом підприємств у кадрах та їх пропозицією на ринку праці.
Процес оновлення колективу внаслідок руху персоналу називається оборотом кадрів. Рух персоналу залежить від мобільності працівників.
Мобільність – це здатність і готовність працівників до професійних і територіальних переміщень. Професійна мобільність передбачає готовність працівника у разі необхідності змінити місце роботи і навіть освоїти нову для себе професію. На рівні підприємства розрізняємо внутрішню і зовнішню мобільність.
Внутрішня мобільність характеризується рухом персоналу всередині підприємства (ротацією кадрів, внутрішнім набором на керівні посади, взаємозамінністю працівників у трудовому процесі тощо) і є, безумовно, позитивним процесом, оскільки полегшує пристосування підприємства до змінних умов ринкової конкуренції.
Зовнішня мобільність означає рух персоналу між даним підприємством та зовнішнім ринком праці. Певною мірою вона необхідна й позитивна, оскільки забезпечує поповнення організації новими працівниками з прогресивними ідеями та новітніми знаннями, а також працевлаштування працівників, що поривають трудові зв’язки з даним підприємством. Однак надто висока зовнішня мобільність (що виражається показниками обороту і плинності кадрів) майже напевно є результатом прорахунків у кадровій роботі підприємства і завдає йому неабияких збитків.
Підприємство, прагнучи до найвищої продуктивності праці, зацікавлене в стабільному колективі і вживає з економічних міркувань заходів щодо обмеження числа небажаних звільнень.
Ці заходи втілюються при реалізації кадрової політики.
Кадрова політика – це сукупність соціально-правових, організаційно-економічних і психологічних заходів держави з формування, використання і відтворення трудового (кадрового) потенціалу. Під кадровою політикою слід розуміти систему теоретичних поглядів, ідей, принципів, які визначають основні напрями роботи з персоналом, її форми і методи. Вона розробляється власниками підприємства (організації), вищим керівництвом, кадровими службами для визначення генерального напряму і засад роботи з кадрами, загальних і специфічних вимог до них.
Кадрова політика має за головну мету забезпечення в теперішній час та в майбутньому кожної посади і робочого місця персоналом належної кваліфікації.
Кадрова політика визначається рядом чинників:
А) зовнішніх:
– національне трудове законодавство;
– взаємовідносини з профспілками;
– стан економічної кон’юнктури;
– перспективи розвитку ринку праці;
Б) внутрішніх:
– структура і цілі підприємства;
– територіальне розміщення;
– використовувані технології;
– виробнича й управлінська культура. Основними завданнями кадрової політики є:
– своєчасне забезпечення підприємства (організації) персоналом необхідної якості й у достатній кількості;
– забезпечення умов реалізації передбачених трудовим законодавством прав і обов’язків громадян;
Раціональне використання трудового потенціалу;
– формування і підтримання ефективної роботи трудових колективів.
Основні різновиди кадрової політики:
– політика добору кадрів;
– політика профнавчання;
– політика оплати праці;
– політика формування кадрових процедур;
– політика соціальних відносин.
Кадрове планування на підприємстві має такі розділи:
– планування потреби в персоналі;
– планування джерел залучення кадрів;
– планування підвищення кваліфікації;
– планування кар’єри;
– планування використання працівників;
– планування втрат працівників (вихід на пенсію, вступ до навчальних закладів, до збройних сил і таке інше);
– планування витрат на реалізацію всього комплексу кадрових завдань.
Для реалізації головної мети і функцій кадрової політики на підприємствах розробляються і застосовуються системи управління персоналом.
Управління персоналом – це частина кадрової політики, основними функціями якого є:
– планування потреби в певних категоріях персоналу;
– набір та відбір персоналу;
– визначення заробітної плати і пільг;
– професійна орієнтація і адаптація працівників до конкретних умов роботи;
– забезпечення процесу навчання персоналу;
– оцінка результатів трудової діяльності;
– підвищення або пониження в посаді, переміщення або звільнення.
Основні завдання системи управління персоналом:
– аналіз забезпеченості робочих місць персоналом відповідної кваліфікації;
– аналіз умов праці;
– аналіз трудових відносин в колективі;
– комплексна оцінка персоналу, результатів праці;
– визначення потреби в персоналі на перспективу, розробка плану (шляхів) задоволення потреб;
– набір персоналу та його облік (відбір, наймання, професійна орієнтація, адаптація);
– підготовка персоналу, підвищення кваліфікації, перепідготовка кадрів; стимулювання праці, розробка дієвої і ефективної системи стимулювання, вдосконалення організації якості праці, створення найбільш сприятливих умов праці, введення раціональних графіків роботи, режимів праці і відпочинку на виробництві;
– удосконалення трудових процесів шляхом розробки і впровадження найбільш раціональних методів і прийомів праці;
– створення необхідної соціальної інфраструктури;
– залучення працівників до управління виробництвом, участі у прибутках.
Кадрова політика, як правило, здійснюється після структурного аналізу професійно-кваліфікаційного складу персоналу. Структурний аналіз персоналу грунтується на врахуванні рівня кваліфікації, вікового складу, тривалості трудового стажу працівників, співвідношення працівників за статтю.
Також при розробці кадрової політики оцінюється ефективність використання робочого часу на підприємстві, коефіцієнти плинності кадрів, прогнози зайнятості в регіоні та ін.
Аналіз забезпеченості підприємства персоналом починається з вивчення відповідності фактичної чисельності плановій потребі в них, як в цілому, так і за окремими категоріями і групами. Відхилення фактичної чисельності від планової прийнято називати абсолютним. Крім абсолютного, визначають і відносне відхилення робітників АЧР відіі як різницю між фактичною середньообліковою чисельністю робітників і плановою, скоригованою на коефіцієнт виконання плану з випуску продукції:
Аналіз співвідношення основних і допоміжних робітників проводиться за системою показників:
Де Чр. ф – середньооблікова чисельність робітників за звітом (фактична);
Чр. пл – середньооблікова чисельність робітників за планом;
Кв. пр – коефіцієнт виконання плану по випуску продукції.
1. Частка основних і допоміжних робітників в загальній чисельності робітників.
2. Коефіцієнт насиченості виробництва робітниками допоміжних і обслуговуючих цехів Кн. в. р, який визначається відношенням чисельності робітників допоміжних і обслуговуючих цехів і служб Чр. д. ц до числа робітників основних цехів Чр. о. ц:
3. Коефіцієнт допоміжної робочої сили Кд. р, який характеризує число допоміжних і обслуговуючих робітників в розрахунку на одного основного робітника по підприємству в цілому або по цеху:
Де Чр. д – число допоміжних та обслуговуючих робітників цеху або підприємства;
Чр. о – число основних робітників цеху або підприємства.
Важливою є оцінка якісної характеристики складу персоналу – склад персоналу за віком, статтю, стажем, роботи, рівнем освіти, кваліфікації тощо.
Узагальнюючим показником, який характеризує кваліфікаційний склад робітників, є середній тарифний розряд Ккв, який визначається як середньозважена арифметична величина за формулою
Де Чрі, – чисельність робітників і-го розряду;
Рі – розряд робітників;
N – число розрядів від 1 до n.
Відповідність кваліфікації робітників ступеню складності виконуваних ними робіт визначають показником Квідп. кв:
Де Рр. с – середній тарифний розряд робіт.
Професійно-кваліфікаційна структура підприємства знаходить висвітлення в штатному розкладі.
Штатний розклад – це внутрішній нормативний документ підприємства, в якому зазначається перелік посад, які є на даному підприємстві, чисельність працівників за кожною з них і розміри їхніх місячних посадових окладів.
Перегляд штатного розкладу здійснюється протягом року внесенням до нього змін відповідно до наказу керівника підприємства.
В умовах конкуренції змінюється роль та місце трудових показників у плануванні, впроваджуються нові показники. Для ринку немає особливого значення, який складеться в організації фонд заробітної плати або якою була середня зарплата. Важливий інший показник: скільки було витрачено праці на виготовлення одиниці продукції. До того ж порівнювати його необхідно буде з величиною, досягненою конкурентами. Таким чином, на перший план виходять не чисельність персоналу, не фонд заробітної плати і не середня зарплата, а розмір витрат на персонал, віднесений до одиниці виробу.
Витрати на персонал – це загальноприйнятний для країн ринкової економіки інтегральний показник, який включає в себе усі витрати, пов’язані з функціонуванням людського фактора: витрати на заробітну плату; виплати роботодавця за різними видами соціального страхування; витрати організації на соціальні виплати та пільги; витрати на утримання соціальних служб, на навчання та підвищення кваліфікації персоналу, на виплату дивідендів та купівлю пільгових акцій. При цьому, витрати на заробітну плату становлять менше половини загальної величини витрат на персонал.
У ринковій економіці встановлення обмежених витрат на персонал стає відправним пунктом для планування усіх інших показників з праці. Якщо в організації величина витрат на персонал перевищує розмір, встановлений конкурентами, то подальша діяльність такої організації стає проблематичною. В закордонній практиці в річних звітах організацій обов’язково публікуються відомості про чисельність та структуру персоналу, про витрати на заробітну плату, відрахування на соціальні потреби, про долю робітників та службовців у прибутках підприємства.
Важливою основою для кадрового планування є дані про робочі місця, які вже засновані, а також заплановані на майбутнє, штатний розклад та план заміщення вакантних посад.
Вакансія – це незайнята посада в установі. Під час утворення вакансій в організації виникає потреба в кадрах, що задовольняється в ході їхнього набору і створення резерву працівників для заняття вакантних посад.
За допомогою поняття “посада” окреслюється коло задач, які входять до компетенції конкретної особи. Сукупність усіх посад на підприємстві, які увійшли до штатного розкладу показує, скільки робітників різної кваліфікації потрібно для виконання виробничих завдань. Таким чином, виявляється нагальна потреба підприємства в робочій силі. Фактично, потреба в робочій силі свідчить, скільки робітників і якої кваліфікації треба залучити з внутрішнього або зовнішнього ринку праці.
При складанні штатного розкладу виходять із посад, які вже є на підприємстві. Згодом штатний розклад може наблизитися до “посадового”, тому що при будь-якому розширенні або вміні воно буде розглянуто з позицій:
– чи необхідна дана посада;
– чи відповідає її організаційне включення, насамперед, у відношенні процесу праці, принципам доцільності та раціональності;
– чи відповідає співвідношення “обсяг роботи персоналу” емпіричним даним;
– чи оптимально організована праця.
В реалізації головної мети кадрової політики важливе місце займає набір необхідних підприємству категорій персоналу, підготовка, підвищення кваліфікації та перепідготовка кадрів.
Набір на роботу – це ряд дій, що визначаються підприємством для залучення кандидатів, які володіють якостями, необхідними для досягнення цілей, поставлених підприємством.
Джерела набору кадрів поділяються на зовнішні та внутрішні.
Зовнішні джерела – біржі праці; підприємства та організації з працевлаштування, в т. ч. міжнародні; контракти підприємства з навчальними закладами; об’яви у пресі, на радіо, телебаченні та ін.
Внутрішні джерела – підготовка робітників на підприємстві; просування по службі; через своїх працівників (їхні рекомендації); інформування свого колективу про вакансії, що з’являються тощо.
Перевага зовнішнім чи внутрішнім джерелам задоволення потреби в персоналі залежить звичайно від особливостей ситуації. Кожен з них має свої переваги і недоліки.
Так, перевагами наймання персоналу із сторони вважаються: широкі можливості вибору кандидатів; поява нових ідей про розвиток організації, які вони із собою приносять; зниження загальної потреби в кадрах за рахунок залучення додаткових людей.
До недоліків такої форми відносять: великі витрати, погіршення морально-психологічного клімату внаслідок конфліктів між новачками і старожилами; високий ступінь ризику через необізнаність людини; погане знання нею організації і потреба в тривалому періоді адаптації.
Переваги залучення своїх працівників полягають у можливості планування цього процесу, низьких витратах; наданні людям перспектив службового зростання, що підвищують їх задоволеність роботою, віру в себе; збереженні основного складу при скороченні штатів і швидкому заповненні вакансій при звільненні з посади; гарному знанні претендентами організації, що забезпечує їм легку адаптацію; безболісному рішенні проблеми зайнятості.
Хоча в цілому внутрішнє залучення кадрів вважається найкращим, проте воно також має свої недоліки: характеризується малою кількістю вакансій, обмежує вибір місця прикладення праці; вимагає додаткових витрат на перенавчання; приводить до напруженості в колективі внаслідок внутрішньої конкуренції; зберігає загальний дефіцит робочої сили.
Підбір – процес, у якому підприємство відбирає зі списку заявників кандидата чи кількох кандидатів, які найкраще відповідають критеріям вакантного місця, беручи до уваги умови навколишнього середовища.
У цілому процес набору і підбору кадрів можна представити у вигляді схеми (рис. 9.1).
Рис. 9.1. Процес набору і підбору кадрів
Під час підбору кадрів формулюють вимоги до претендентів на вакантну посаду. Критеріїв підбору не повинно бути занадто багато, інакше він виявиться складним.
Формулювання вимог до майбутніх працівників на основі аналізу трудових функцій складаються з таких етапів:
1. Визначення й уточнення завдань, що стоять перед організацією і підрозділом у майбутньому періоді; обсягу повноважень і відповідальності, необхідних співробітникам, з урахуванням змін масштабів, технології, організації їхньої майбутньої діяльності.
2. Опис окремих видів робіт з урахуванням розмірів організації і підрозділів, рівня керування, змісту діяльності, її форми, ступеня самостійності, взаємозв’язку, виду й обсягу повноважень, періодичності виконання різних завдань.
3. Характеристика загальних і специфічних вимог, а також вимог, пропонованих до ділових якостей керівників у різних ситуаціях.
Як видно, основними критеріями підбору вважаються: освіта, досвід, ділові якості, професіоналізм, фізичні характеристики, тип особистості кандидата, його потенційні можливості.
Методи набору кадрів можуть бути активними і пасивними (рис. 9.2).
Рис. 9.2. Методи набору кадрів
До активних методів звертаються в тому випадку, коли на ринку праці попит на робочу силу, особливо кваліфіковану, перевищує її пропозицію. Сюди, насамперед, відноситься вербування персоналу.
До пасивних методів задоволення потреб у персоналі, які використовуються переважно в протилежній ситуації, тобто при високій пропозиції робочої сили, відноситься: розміщення оголошень у зовнішніх (у тому числі і закордонних) і внутрішніх засобах масової інформації, що містять відомості про вакантні посади, їхні рівні, вимоги до кандидатів, умови оплати праці, додаткову винагороду, місцезнаходження організації.
Пасивним методом набору кадрів є і очікування кандидатів, що з’являються самі і пропонують “наудачу” свої послуги (від яких, як прийнято вважати, не слід відмовлятися). Однак, оскільки цілеспрямованої роботи тут не ведеться, то є небезпека прийняти не найкращих людей.
Підбір кадрів здійснюється на основі визначених принципів і методів. Для кожної посади вирішальним фактором буде кваліфікація.
Вибір кадрів складається з певних етапів:
– попередній відбір;
– анкетування;
– співбесіда;
– тестування;
– перевірка інформації про кваліфікацію;
– рішення про прийняття на роботу;
– рішення про розмір оплати праці.
Найбільш прийнятною для ринкових умов є форма наймання працівника на основі контракту, тобто строкового трудового договору, укладеного письмово. Дана форма дозволяє передбачити усі права і обов’язки сторін, конкретизувати окремі умови стосовно до індивідуaльногo випадку.
У контракті повинні бути обговорені такі умови:
– місце, рід занять і термін діяльності;
– режим праці та відпочинку;
– технічна забезпеченість праці;
– обов’язки адміністрації з оплати праці;
– надання соціальних пільг;
– можливість підвищення кваліфікації;
– відповідальність за невиконання обов’язків за контрактом;
– підстава для розірвання контракту;
– порядок розгляду трудових суперечок.
У випадках, не обговорених контрактом, сторони повинні керуватися діючим трудовим законодавством.
В основі заробітної плати лежить ціна праці, як фактора виробництва, який зводиться до його граничної продуктивності. Відповідно до теорії граничної продуктивності працівник повинен виготовити продукт, який відшкодовує його заробітну плату, отже заробітна плата ставиться у пряму залежність від ефективності роботи працівника.
Підготовка кадрів для підприємства здійснюється в системі державних і недержавних навчальних закладів.
Основні форми підготовки кваліфікованих робітників:
– через систему навчальних закладів (училища, коледжі, технікуми);
– індивідуальне, бригадне та курсове навчання учнів безпосередньо на підприємстві.
Основні форми підвищення кваліфікації робітників наступні:
– школи з вивчення передових методів і прийомів праці;
– виробничо-технічні курси;
– курси з оволодіння суміжними спеціальностями;
– курси цільового призначення;
– курси економічних знань (бізнес-курси);
– курси бригадирів та ін.
Для підвищення кваліфікації і перепідготовки спеціалістів створена мережа курсів, факультетів, бізнес-шкіл, шкіл менеджменту, маркетингу, підприємництва, семінарів, навчальних центрів тощо; на підприємствах проводяться спеціальні тренінги, рольові ігри, ротація керівників структурних підрозділів на певний період. Крім того, підготовку і підвищення кваліфікації службовців, спеціалістів та керівників здійснюють вищі навчальні заклади різних рівнів (коледжі, інститути, університети, академії), інститути післядипломної освіти, курси підвищення кваліфікації з відривом від виробництва та ін.
Підготовка кадрів для підприємств нових (недержавних) форм господарювання здійснюється державними і недержавними навчальними закладами на основі укладених договорів між підприємствами і навчальними закладами. Підприємства відшкодовують витрати на ці цілі за рахунок власних коштів.
Важлива умова ефективного функціонування сучасного виробництва – систематичне підвищення кваліфікації працівників.