Економіка підприємства – Гринчуцький В. І. – 2.2. Цілі та завдання діяльності підприємства

Залежно від мети діяльності будь-яка юридична особа належить до однієї з двох категорій – комерційної організації або некомерційної організації (рис. 2.1). Діяльність Комерційної організації спрямована на отримання прибутку, що є її основною метою. Некомерційна організація не ставить за мету отримання прибутку і не розподіляє його між учасниками. У структурі чисельності підприємств України приблизно 80% становлять комерційні організації, некомерційні – 20%.

Підприємства можуть бути в державній, муніципальній власності, у власності громадських організацій, у приватній, змішаній, у тому числі з іноземною участю.

Підприємства можуть класифікуватися за рядом ознак (рис. 2.2). Класифікація підприємств має важливе значення для розроблення однорідних підприємств типової документації, застосування типових конструктивних і технологічних рішень, виробничої структури й іншої мети.

Економіка підприємства   Гринчуцький В. І.   2.2. Цілі та завдання діяльності підприємства

Рис. 2.1. Організаційно-правові форми юридичних осіб

Юридичною особою є організація, яка має у власності, господарському веденні або оперативному управлінні відособлене майно і відповідає за своїми зобов’язаннями цим майном, може від свого імені набувати й здійснювати майнові та особисті немайнові права, нести обов’язки, бути позивачем і відповідачем у суді. Окремими видами діяльності, перелік яких визначається законом, юридична особа може займатися тільки на підставі спеціального дозволу (ліцензії). Правоздатність юридичної особи виникає в момент його створення і припиняється в момент завершення його ліквідації.

Економіка підприємства   Гринчуцький В. І.   2.2. Цілі та завдання діяльності підприємства

Рис. 2.2. Класифікація підприємств

Юридична особа підлягає державній реєстрації в органах юстиції в порядку, визначеному законом. Фірмове найменування включається в єдиний державний реєстр юридичних осіб. Юридична особа вважається створеною з моменту його державної реєстрації.

Вона діє на підставі або статуту, або установчого договору і статуту, або тільки установчого договору. В засновницьких документах юридичної особи повинно бути визначено його найменування, місцезнаходження, порядок управління діяльністю, а також міститися інші відомості, передбачені законом.

Юридична особа набуває цивільні права і приймає на себе громадянські обов’язки, здійснювані через його органи.

2.3. Юридичні особи: правоздатність, реорганізація й ліквідація

Юридична особа має найменування, що містить вказівку на його організаційно-правову форму. Найменування некомерційних організацій, а також унітарних підприємств і в передбачених законом випадках інших комерційних організацій повинні містити вказівку на характер діяльності юридичної особи. Юридична особа, що є комерційною організацією, повинна мати фірмове найменування, яке зареєстроване в установленому порядку, має виняткове право його використання. Місцезнаходження юридичної особи визначається місцем його державної реєстрації, якщо відповідно до закону в засновницьких документах юридичної особи не встановлено інше.

Реорганізація юридичної особи (злиття, приєднання, розподіл, виділення, перетворення) може бути здійснена за рішенням його засновників (учасників) або органом юридичної особи, вповноваженим на те засновницькими документами. У випадках, установлених законом, реорганізація юридичної особи у формі розподілу або виділення з його складу одного або декількох юридичних осіб здійснюється за рішенням уповноважених державних органів або суду. Якщо реорганізація не проводиться в строк, визначений у рішенні вповноваженого державного органу, то суд за позовом вказаного державного органу призначає зовнішнього керівника й доручає йому здійснити реорганізацію цієї юридичної особи. З моменту призначення зовнішнього керівника до нього переходять повноваження з управління справами юридичної особи.

Зовнішній керівник виступає від імені юридичної особи в суді, складає розподільчий баланс і передає його на розгляд суду разом із засновницькими документами виникаючих у результаті реорганізації юридичних осіб. Затвердження судом вказаних документів є підставою для державної реєстрації знову виникаючих юридичних осіб. Юридична особа вважається реорганізованою (за винятком випадків реорганізації у формі приєднання) з моменту державної реєстрації знову виниклих юридичних осіб. При реорганізації юридичної особи у формі приєднання до нього іншої юридичної особи перше з них вважається реорганізованим з моменту внесення в єдиний державний реєстр запису про припинення діяльності приєднаної юридичної особи. При реорганізації юридичних осіб виникає визначене правонаступництво табл. 2.1. Передавальний акт і розподільчий баланс повинні містити положення про правонаступництво за всіма зобов’язаннями реорганізованої юридичної особи відносно всіх його кредиторів і боржників, включаючи зобов’язання, які оспорюються сторонами.

Таблиця 2.1. Реорганізація юридичної особи

Види реорганізації

Правонаступництво

Установлені

Законом випадки, коли

Відбувається реорганізація

Правонаступник

Документ

Перетворення – зміна виду юридичної особи

Юридична особа, що знову виникла

Передавальний акт

Згода

Вповноважених державних органів або рішення його засновників (учасників)

Злиття декількох юридичних осіб з утворенням нової юридичної особи

Юридична особа, що знову виникла

Передавальний акт

Приєднання до існуючої юридичної особи

Юридична особа, що приєднується

Передавальний акт

Розподіл на декілька нових юридичних осіб

Юридичні особи, що знову виникли

Розподільчий баланс

Рішення вповноважених державою органів або суду

Виділення нової юридичної особи з того, що залишається

Юридичні особи, що знову виникли

Розподільчий баланс

Ці документи затверджуються засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який ухвалив рішення про реорганізацію юридичних осіб; вони подаються разом із засновницькими документами для державної реєстрації знову виниклих юридичних осіб або внесення змін у засновницькі документи існуючих юридичних осіб.

Юридична особа може бути ліквідована в таких випадках:

За рішенням його засновників (учасників) або органу юридичної особи, вповноваженої на те засновницькими документами, в тому числі у зв’язку із закінченням терміну, на який воно створено, або визнанням у судовому порядку реєстрації юридичної особи недійсної через допущення при її створенні порушення закону;

За рішенням суду в разі діяльності без належного дозволу (ліцензії) або діяльності, забороненої законом, або з іншими неодноразовими або грубими порушеннями закону, або при систематичному здійсненні діяльності, що суперечить його статутній цілі, а також в інших випадках, передбачених законом.

Засновники (учасники) юридичної особи або органи, що ухвалили рішення про ліквідацію юридичної особи, зобов’язані негайно повідомити про це органові, що здійснює державну реєстрацію юридичних осіб, який вносить у реєстр юридичних осіб інформацію про те, що юридична особа перебуває в процесі ліквідації. При цьому призначається ліквідаційна комісія (ліквідатор) та встановлюється порядок і термін ліквідації. З моменту призначення ліквідаційної комісії до неї переходять повноваження з управління юридичною особою. Ліквідаційна комісія від імені юридичної особи, яка ліквідовується, виступає в суді. Порядок ліквідації юридичної особи такий.

1. Ліквідаційна комісія розміщує у відповідних засобах масової інформації повідомлення про його ліквідацію, порядок і термін заяви вимог його кредиторами. Цей термін не може бути менший двох місяців з моменту публікації про ліквідацію. Ліквідаційна комісія вживає заходів до виявлення кредиторів і отримання дебіторської заборгованості, а також письмово повідомляє кредиторів про ліквідацію юридичної особи.

2. Після закінчення терміну для пред’явлення вимог кредиторами ліквідаційна комісія складає Проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, яка ліквідовується, переліку пред’явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, що ухвалив рішення про ліквідацію юридичної особи.

3. Якщо є в юридичної особи, яка ліквідовується (окрім установ), грошові кошти недостатні для задоволення вимог кредиторів, то ліквідаційна комісія продає майно юридичної особи з публічних торгів у встановленому законом порядку.

4. Виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, яка ліквідовується, проводиться ліквідаційною комісією в порядку черговості, встановленої законом, відповідно до проміжного ліквідаційного балансу, починаючи з дня його затвердження, за винятком кредиторів п’ятої черги, виплати яким проводяться після закінчення місяця з дня затвердження проміжного ліквідаційного балансу (табл. 2.2).

5. Після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія складає Ліквідаційний баланс, який затверджується засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, що ухвалив рішення про ліквідацію юридичної особи.

Таблиця 2.2. Порядок задоволення вимог кредиторів

Черга

Кредитори

Перша

Вимоги, забезпечені заставою

Друга

Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута, в тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі

Третя

Витрати Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, що пов’язані з набуттям ним прав кредитора щодо банку, – в розмірі всієї суми відшкодування за вкладами фізичних осіб

Четверта

Витрати, пов’язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді та роботою ліквідаційної комісії

П’ята

Інші кредитори

6. При недостатності в казенного підприємства, яке ліквідовується, майна, а в установи, що ліквідовується, – грошових коштів для задоволення вимог кредиторів, останні мають право звернутися до суду з позовом про задоволення частини вимог, за рахунок власників майна цього підприємства або установи.

7. Майно юридичної особи, яке залишилося після задоволення вимог кредиторів, передається його засновникам (учасникам), які мають речові права на це майно або зобов’язання відносно цієї юридичної особи, якщо інше не передбачене законом.

8. Ліквідація юридичної особи, яка припинила існування після внесення про це запису в єдиний державний реєстр, вважається завершеною.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Економіка підприємства – Гринчуцький В. І. – 2.2. Цілі та завдання діяльності підприємства