Економіка підприємства – Гетьман О. О. – 2.4. Характеристика цілей, завдань, суб’єктів і об’єктів і підприємництва
У підприємництві доцільно розглядати два основних елементи:
– інноваційну діяльність як підприємницьку функцію;
– дії підприємця як носія і втілювача даної функції.
Результатом кожного типу підприємницької діяльності є досягнення сформульованих цілей.
Основними цілями підприємницької діяльності є:
– одержання прибутку від вкладеного в той чи інший об’єкт підприємництва капіталу, фінансових, ресурсних, матеріальних і нематеріальних засобів;
– задоволення попиту суспільства щодо конкретних потреб його членів.
У процесі виробництва чи посередницької діяльності ціпі можуть носити більш глобальний характер, зокрема, це може бути:
– нагромадження коштів для завоювання нових ринків і розвитку виробництва;
– поліпшення соціальних умов співробітників підприємства;
– формування та оптимізація платоспроможного попиту споживачів продукції підприємства;
– формування етичних і високоморальних норм в суспільстві, поліпшення культури споживання тощо.
Завдання, що формулюються для виконання в підприємницькій діяльності і сприяють досягненню поставлених цілей, можна розділити на два напрями:
1) комплекс завдань, виконання яких забезпечує успіх інноваційної діяльності підприємця;
2) комплекс завдань, виконання яких формує ефективність сталих чи наново здійснюваних процесів виробництва чи посередницької діяльності.
З огляду на сформульовані завдання, економічна сутність підприємництва полягає в пошуку і реалізації нових комбінацій факторів виробництва (відновлення продукції, технології, організаційних підходів) з метою задоволення виявленого попиту.
Основним суб’єктом підприємницької діяльності виступає підприємець, який взаємодіє зі споживачем, державою, найманими працівниками, партнерами по бізнесу. Взаємодія підприємця із зовнішніми організаціями, партнерами, конкурентами, окремими групами споживачів, постачальниками, місцевими і центральними органами влади, податковими органами, митницею й іншими учасниками підприємницької діяльності вимагає дотримання установлених форм, норм і правий співробітництва, про які вже йшлося в цьому підрозділі.
Об’єктами підприємництва є, по-перше, інноваційна (дослідження, розробки, технічні послуги), по-друге, виробнича (з виготовлення товарів і надання послуг), по-третє, торговельно-посередницька діяльність. Об’єктами власне підприємницької ді-яльності є виготовлена продукція, виконана робота чи надана послуга, – все, що може задовольнити потреби і пропонується на ринку для придбання, використання і споживання.
2.5. Формування ефективного підприємницького середовища
Здійснення ефективного підприємництва можливо лише за умов визначеної суспільної ситуації – підприємницького середовища, під яким зазвичай розуміють ринок, ринкову систему відносин, а також особисту волю підприємця, тобто його особисту незалежність, що дозволяє прийняти конструкти-і в недійове підприємницьке рішення.
Відтак, підприємницьке середовище – суспільна економічна ситуація, що включає ступінь економічного волевиявлення, наявність (чи можливість появи) підприємницького
Корпуса, домінування ринкового типу економічних зв’язків, можливість формування підприємницького капіталу і використання необхідних ресурсів.
До внутрішнього підприємницького середовища відносяться такі етапи, як здійснення маркетингових досліджень, формулювання мети підприємництва, вибір технології виробництва та організаційної структури, добір персоналу та прогнозування результатів діяльності. Зовнішнє підприємницьке середовище формується під впливом державних органів влади і силових структур, конкурентів, споживачів і ділових партнерів, що визначає культуру підприємництва та ділову репутацію (імідж) будь-якого підприємства. Також на формування зовнішнього підприємницького середовища впливають еколого-економічні, політичні, соціальні, науково-технічні фактори, взаємозв’язок яких представлений на рис. 2.3.
—-межа факторів формування внутрішнього підприємницького середовища;
– межа факторів формування зовнішнього підприємницького середовища.
Рис. 2.3. Формування внутрішнього і зовнішнього підприємницького середовищ