Економіка підприємства – Гетьман О. О. – 12.6. Організація потокового виробництва
Потокове виробництво є найефективнішою формою організації виробничих процесів.
Потоковим виробництвом є така форма організації виробництва, яка передбачає виготовлення продукції, підпорядковане визначеному такту (ритму) і здійснюване на спеціальних робочих місцях, розташованих за ходою технологічного процесу.
Ознаки потокового виробництва:
– виготовлення одного чи декількох найменувань виробів, близьких за конструктивними ознаками, технологією виробництва і габаритами;
– розчленування технологічного процесу на кратні за трудомісткістю операції, встановлення їх послідовності і закріплення за окремими робочими місцями;
– розташування робочих місць відповідно до порядку здійснення операцій;
– ритмічність обробки чи збірки деталей (виробів);
– застосування спеціальних транспортних пристроїв конвеєрного типу для переміщення предметів праці з однієї операції на іншу з мінімальними перервами.
При потоковому виробництві реалізуються принципи:
– спеціалізації;
– паралельності;
– пропорційності;
– прямоточності;
– безперервності;
– ритмічності.
Потокове виробництво забезпечує найвищу продуктивність праці, низьку собівартість продукції, найкоротшу тривалість виробничого циклу. До того ж воно сприяє досягненню найбільшої ритмічності і безперервності виробництва, які забезпечують узгоджене здійснення всіх операцій виробничого процесу на робочих місцях відповідно до встановленого ритму виготовлення виробів.
Високий рівень організації потокового виробництва ставить особливі вимоги до конструкції виробів і технології їх виготовлення. До числа таких вимог відносять:
– достатній обсяг виготовлення однотипних видів продукції;
– поглиблення спеціалізації підприємства, цехів, дільниць і робочих місць;
– ретельне випробовування конструкції на технологічність;
– науково обгрунтована розробка технологічних процесів.
Первинною ланкою потокового виробництва є потокова лінія, яка представляє собою сукупність робочих місць, розташованих відповідно до послідовності технологічного процесу і призначених для виконання окремих, закріплених за ними операцій.
Розташування потокових ліній повинне забезпечити:
– прямоточність і найкоротший шлях руху виробу;
– раціональне використання виробничих площ;
– сприятливі умови для транспортування деталей до робочих місць;
– зручність підходів для ремонту й обслуговування;
– достатність площ і оснащення для збереження необхідних запасів матеріалів і готових деталей;
– можливість легкого видалення відходів виробництва.
Приклади розташування устаткування і шляхиіруху виробів наведені на рис. 12.6.
Рис. 12.6. Рух виробу потоковою лінією при розташуванні устаткування: а – односторонньому; б – двосторонньому
Розрізняють такі форми організації потокового виробництва (рис. 12.7):
– безперервно-потокове виробництво забезпечує безперервне проходження предметів праці через усі процеси поштучною передачею і постійним завантаженням робочих місць. Така форма організації повністю відповідає принципам пропорційності, безперервності і ритмічності;
– переривчасто-потокове виробництво має всі ознаки безперервно-потокової форми за винятком синхронізації. Повна синхронізація виробничих процесів не завжди здійсненна внаслідок різної трудомісткості окремих процесів, неоднакової (непропорційної) продуктивності технологічного устаткування, особливостей застосовуваних технологічних прийомів тощо;
– постійні-потокові (прямоточні) лінії характерні Для виробничих підприємств, які мають стійку номенклатуру виробів;
– багатономенклатурні потокові лінії характеризуються тим, що на одному й тому самому конвеєрі можуть оброблятися або виготовлятися вироби декількох найменувань на відміну від однономенклатурних потокових ліній.
Потокові форми організації виробничих процесів характеризуються певним видом руху предметів праці. При безперервно-потоковій формі має місце синхронний рух, при переривчасто-потоковій – паралельний, при прямоточній – паралельно-послідовний. Послідовний рух предметів праці застосовується при непотоковій формі організації процесів, як правило, в одиничному чи дрібносерійному виробництвах.
При організації потокових ліній здійснюється ряд підготовчих робіт:
– визначається необхідна кількість робочих місць;
– відповідно до кількості робочих місць диференціюється виробничий процес з метою виділення більш-менш рівних за трудомісткістю операцій.
Якщо технологічно забезпечити таку рівність неможливо, прагнуть до встановлення кратної трудомісткості операцій. Це обгрунтовує необхідність утримання для здійснення окремих операцій паралельно, а декількох робочих місць;
– встановлюється такт і ритм виробництва;
– обирається транспортний конвеєр, який повинен вписатися в площу, відведену під потокову лінію, або монтуються інші передавальні (транспортні) засоби переміщення предметів праці уздовж потокової лінії;
– обладнуються з дотриманням напежних вимог робочі місця;
– готуються кадри дпя потокової пінії;
– розробляється система обслуговування потокової лінії.
Рис. 12.7. Форми організації потокового виробництва
Технологічні лінії, на яких процес виробництва здійснюється за однією з форм потокової організації, називають потоковими. їх характеризує пропорційна побудова, ритмічність, паралельність і прямоточність здійснення процесів. Потокові лінії найбільш повно відповідають принципам раціональної організації виробництва, що дозволяє ефективно використовувати високопродуктивне устаткування і транспортні засоби, підвищувати рівень механізації й автоматизації процесів.