Економіка підприємств – Горбонос Ф. В. – Розділ 5. Матеріально-речові елементи підприємств
5.1. Поняття та класифікація ресурсів
Темпи виробництва в аграрних підприємствах значною мірою визначаються станом матеріальних ресурсів, зокрема, рівнем забезпеченості, якісним складом і їх раціональним співвідношенням.
Усі ресурси, що використовуються в процесі виробництва, можна класифікувати (рис. 5.1):
– за походженням;
– за характером використання;
– за способом відтворення;
– за участю у виробництві.
За походженням усі ресурси поділяються на природні й економічні.
До природних ресурсів належать: земельні, водні, мінеральні, повітря, сонячна енергія, а також природні умови та різні мікроелементи природного походження.
Економічні ресурси е кістяком виробництва й охоплюють засоби праці, які використовуються в процесі виробництва. Це трактори. автомобілі, комбайни, сільськогосподарські машини
Рис. 5.1. Матеріально-технічні ресурси підприємств
Виробничі будівлі та споруди, засоби зв’язку й інші засоби, щ використовуються і характеризують потужність підприємств* Економічні ресурси, в свою чергу, поділяються на матеріальні трудові та фінансові.
Матеріальні ресурси – це сукупність предметів і засобів праці, якими володіє і які використовує підприємство у процесі виробництва. До них належать усі матеріально-речові елементи виробництва: природні матеріали (рослини, тварини), сировина та засоби праці.
Фінансові ресурси – грошові засоби, що є на рахунку в банку та касі підприємства і використовуються для обслуговування виробництва: на придбання засобів, сировини і матеріалів, оплату праці, інвестиції, науково-дослідні й пошукові роботи та ін.
За участю у виробництві всі матеріально-речові елементи поділяють на функціональні й ті, що перебувають у резерві, та можливі у використанні.
За характером використання матеріально-речові ресурси є виробничі й невиробничі.
Виробничі ресурси безпосередньо беруть участь у створенні продукції. До них належать матеріальні, земельні та трудові ресурси. У матеріально-речовій формі вони можуть бути поділені на предмети праці й засоби праці.
Предметами праці є речові елементи виробництва, на які спрямована праця людини і в процесі якої вона обробляє їх, змінює в потрібному для себе напрямі: рослини, тварини на відгодівлі, мінеральні й органічні добрива, засоби захисту рослин і тварин, корми, насіння, паливно-мастильні матеріали, запасні частини і под. Засоби виробництва – речові елементи, за допомогою яких людина діє на предмети праці з метою одержання продукції. Це: земля, будівлі, споруди, трактори, комбайни, автомобілі, транспортні засоби, сільськогосподарські машини та ін.
За функціональною роллю у виробництві всі засоби можна поділити на три групи.
До першої групи належать засоби виробництва, що безпосередньо виробляють продукцію. Насамперед це продуктивна худоба і багаторічні насадження в плодоносному віці.
Другу групу становлять засоби, які забезпечують індустріалізацію виробництва і з допомогую яких підвищується рівень продуктивності праці й здійснюється виробничий процес. Це силові та робочі машини, транспортні засоби, комбайни, засоби механізації тваринницьких приміщень. Вони є продукцією промислових підприємств, ступінь їх впливу на ефективність аграрного виробництва визначається рівнем розвитку науково-технічного прогресу в цих галузях.
До третьої групи належать ті засоби праці, які створюють сприятливі умови для нормального виробничого процесу, – тваринницькі приміщення, приміщення складів, сховищ, різні споруди тощо.
Предмети праці та засоби виробництва є основою матеріально-технічної бази аграрних підприємств.