Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків – Мишкін Ф. С. – Резервні вимоги як метод проведення політики

На початку 1920-х років сталася особливо важлива подія – ФРС випадково відкрила операції на відкритому ринку. Коли ФРС була створена, то її доход надходив виключно за рахунок процентів, які вона отримувала на дисконтні позички, надані банкам – членам ФРС. Після спаду 1920-1921 рр. обсяг дисконтних позичок драматично зменшився, і ФРС потрапила в скрутне становище. Вона розв’язала цю проблему шляхом купівлі цінних паперів, що дають доход. Коли це сталося, то ФРС виявила, що резерви у банківській системі зросли, і відбулося багаторазове розширення банківських позичок та депозитів. Цей результат нині для нас очевидний (ми з’ясували процес багаторазового створення банківських депозитів у розділі 14), але для ФРС у той час це було відкриттям. Народився новий метод монетарної політики, який з кінця 1920-х років став наймогутнішим в арсеналі ФРС.

“Велика депресія”

Бум на фондовій біржі у 1928 і 1929 роках створив дилему для ФРС. Вона хотіла уповільнити цей бум через підвищення облікової ставки, але це робилося так неохоче, бо означало підвищення процентних ставок для фірм і індивідів, які мали “законні” потреби у кредитах. (ФРС ще не мала повноважень встановлювати граничні норми резервних вимог, як це робиться сьогодні). Врешті-решт у серпні 1929 р. ФРС підвищила дисконтну ставку, та було вже надто пізно. Спекулятивні надлишки уже склалися на ринках, тож цей крок ФРС лише прискорив крах фондової біржі і допоміг економіці вповзти у спад. У розділі 16 аналізувалися грубі помилки ФРС з 1930 по 1933 рік, коли її невміння відіграти роль кредитора останньої надії призвело більш як третину комерційних банків у США до розорення. Результатом безпрецедентного падіння пропозиції грошей в цей період, як вважає багато економістів, стало посилення спаду, який ніколи не бував таким глибоким до того і не повторювався пізніше.

Резервні вимоги як метод проведення політики

Поправка Томаса до Закону про регулювання сільського господарства (1933 р.) надала Раді керуючих надзвичайну владу – змінювати резервні вимоги за згодою президента США. В законі 1935 р. про банки ця влада була розширена, і ФРС дозволяється змінювати резервні вимоги односторонньо, без згоди президента.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків – Мишкін Ф. С. – Резервні вимоги як метод проведення політики