Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків – Мишкін Ф. С. – Інтервенції на валютних ринках і пропозиція грошей

Першим кроком у розумінні того, як інтервенції центрального банку на валютних ринках впливають на обмінні курси, є аналіз впливів на грошову масу від продажу центральним банком частини його активів, що поіменовані в іноземній валюті (називаються валютними резервами), на валютному ринку.

Припустімо, що ФРС вирішує продати 10 млрд. дол. її зарубіжних активів в обмін на 10 млрд. дол. своєї валюти. Купівля ФРС доларів має два наслідки. По-перше, це зменшує резервні запаси іноземної валюти, якими володіє ФРС, на 10 млрд. дол. По-друге, оскільки купівля нею валюти переміщує цю валюту з рук населення, то кількість валюти в обігу зменшується на 10 млрд. дол. Ми можемо побачити це в такому Т-рахунку для ФРС:

Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків   Мишкін Ф. С.   Інтервенції на валютних ринках і пропозиція грошей

Оскільки грошова маса складається з готівки в обігу плюс резерви, це зменшення грошей означає, що грошова маса зменшилася на 10 млрд. дол

Якщо замість оплати за зарубіжні активи, що продані ФРС готівкою, особи, які їх купують, оплачують за них чеками, що виписані з рахунків вітчизняних банків, то ФРС відраховує ці 10 млрд дол з депозитів рахунків цих банків у ФРС. Результат полягає в тому, що депозити у ФРС (резерви) зменшуються на 10 млрд. дол, як це показано на Т-рахунку:

Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків   Мишкін Ф. С.   Інтервенції на валютних ринках і пропозиція грошей

У цьому випадку результатом продажу ФРС зарубіжних активів і купівлі доларових депозитів буде зменшення на 10 млрд. дол резервів, і на 10 млрд. дол зменшиться грошова маса, бо резерви є також компонентом грошової маси.

Ми тепер побачили, що результат для грошової маси, коли центральний банк продає зарубіжні активи, щоб купити національні банківські депозити або національну валюту, є однаковий. Ось чому, коли ми говоримо, що центральний банк купив свою національну валюту, то нам не доводиться уточнювати, чи він фактично купив готівку, чи банківські депозити, що поіменовані у вітчизняній валюті. Ми, отже, дійшли важливого висновку: купівля центральним банком національної валюти і відповідний продаж зарубіжних активів на зовнішньому валютному ринку веде до рівнозначного зменшення його запасів міжнародної валюти та грошової маси.

Ми могли б дійти до того ж висновку прямішим шляхом. Продаж центральним банком зарубіжного активу не відрізняється від продажу на відкритому ринку державної облігації. Ми дізналися у розділах про пропозицію грошей, що продаж на відкритому ринку веде до рівнозначного зменшення грошової маси. Отже, продаж зарубіжних активів також веде до рівнозначного падіння грошової маси. За таким поясненням, купівля центральним банком зарубіжних активів, що оплачена продажем національної валюти, як і купівля на відкритому ринку, призведе до рівнозначного збільшення грошової маси. Таким чином, маємо висновок: продаж центральним банком національної валюти для купівлі зарубіжних активів на зовнішньому валютному ринкові має своїм результатом рівнозначне збільшення міжнародних резервів банку і грошової маси.

Втручання, котре ми щойно описали, за якого центральний банк дозволяє купівлю або продаж національної валюти, що впливає на грошову масу, називається не стерилізованою валютною інтервенцією. Проте що відбудеться, коли центральний банк не хоче купувати або продавати національну валюту, щоб впливати на грошову масу? Тоді доводиться протистояти впливові валютної інтервенції проведенням нейтралізуючої операції на відкритому ринку державних облігацій. Наприклад, у випадку купівлі 10 млрд. дол. ФРС і, отже, відповідного продажу 10 млрд. зарубіжних активів, яке, ми бачили, зменшить грошову масу на 10 млрд. дол., ФРС може проводити купівлю на відкритому ринку державних облігацій на суму 10 млрд. дол., щоб збільшити грошову масу на 10 млрд. дол Підсумковий Т-рахунок для інтервенції на валютному ринку і нейтралізуючої операції на відкритому ринку, отже, залишить грошову масу незмінною.

Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків   Мишкін Ф. С.   Інтервенції на валютних ринках і пропозиція грошей

Валютна інтервенція з нейтралізуючою операцією на відкритому ринку, що залишає грошову масу незмінною, називається стерилізованою валютною інтервенцією.

Тепер, коли ми знаємо, що існує два типи валютних інтервенцій – стерилізована і нестерилізована,- подивімося, як кожна з них впливає на валютний курс.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків – Мишкін Ф. С. – Інтервенції на валютних ринках і пропозиція грошей