Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків – Мишкін Ф. С. – Банківські кредитні картки

Розвиток нової техніки може стимулювати фінансові інновації внаслідок зниження витрат на надання нових фінансових послуг та інструментів, що робить їх прибутковими і дає змогу пропонувати ці послуги населенню та фірмам. Коли комп’ютерна техніка, що значно зменшила витрати на обробку фінансових операцій, стала доступною, то фінансові інститути опанували нові фінансові послуги та інструменти, що залежали від цієї техніки і могли привабити споживачів. Трьома такими прикладами є банківські кредитні картки, сек’юритизація та інтернаціоналізація фінансових ринків, що описано у вставці 13,2.

Банківські кредитні картки

Кредитні картки уже були до другої світової війни. Багато окремих магазинів (“Sears”, “Macy’s”, “Goldwater’s”) запровадили в себе кредит по відкритому рахунку, забезпечуючи кредитними картками клієнтів, що дозволило їм купувати без використання готівки. В національному масштабі кредитні картки не були введені аж до кінця другої світової війни, поки “Diners Club” розробила їх для використання в ресторанах по всій країні (і за кордоном). Подібні програми використання кредитних карток були розпочаті “American Express” і “Carte Blanche”, але через велику вартість функціонування цих програм картки надавалися лише окремим особам та фірмам, які могли дозволити собі дорогі покупки.

Фірма, що випускає кредитні картки, заробляє доход від позик, які вона надає власникам кредитних карток, і від платежів, що надходять від магазинів, у яких купівля відбувається за допомогою кредитних карток (відсоток від купівельної ціни, скажімо, 5 %). Витрати по програмах кредитних карток пов’язані з неповерненням позик, крадіжками карток та витратами на обробку даних операцій по кредитних картках.

Побачивши успіх “Diners Club”, “American Express” i “Carte Blanche”, банкіри захотіли також увійти у прибутковий бізнес кредитних карток. В 1950-х роках декілька комерційних банків зробили спробу розширити бізнес кредитних карток до більшого ринку, однак витрати на функ-

Вставка 13.2. Глобальна перспектива. Інтернаціоналізація фінансових ринків

Комп’ютери і розвинуті телекомунікації є рушійним фактором, що лежить в основі інтернаціоналізації фінансових ринків. Технологія миттєвої передачі даних про курси акцій та інформації на весь світ спричинилась до того, що ділери в Нью-Йорку або Токіо не обмежені годинами праці організованих бірж. Вони можуть купувати і продавати цінні папери в будь-який час дня і ночі. Низька вартість міжнародної передачі інформації полегшує інвестування за кордоном. Ми швидко рухаємося у напрямі до такого світу, в якому міжнародна торгівля акціями і облігаціями триватиме двадцять чотири години на добу.

Вплив розвинутих телекомунікацій на інтернаціоналізацію фінансових ринків був найдраматичніше проілюстрований подіями краху в “чорний понеділок” в 1987 р. Напередодні самого краху 19 жовтня 1987 р. відбулося значне падіння курсів на зарубіжних ринках цінних паперів. В результаті на момент відкриття американських ринків цінних паперів 19 жовтня існувала велика кількість замовлень на продаж, і курси акцій американських бірж впали. Тоді крах американських акцій перекинувся на зарубіжні ринки, які пережили подібне падіння курсів. На добре чи на зле, але тепер ми живемо у світі високо інтегрованих фінансових ринків, у якому ми всі одночасно відчуваємо як спади, так і піднесення

Ціонування цих програм були настільки високими, що ця перша спроба розвинути сферу кредитних карток закінчилася невдачею.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків – Мишкін Ф. С. – Банківські кредитні картки