Економічний аналіз торговельної діяльності – Гринів Б. В. – 4.8. Особливості аналізу витрат обігу оптового торговельного підприємства

Витрати обігу в оптовій торгівлі аналізують у такій же послідовності як і у роздрібній. Спочатку дають оцінку виконання плану і динаміки загального обсягу витрат обігу, а потім аналізують окремі статті витрат. На витрати обігу в оптовій торгівлі впливає переважно цей же комплекс факторів, що й у роздрібній. Однак, аналізуючи вплив цих факторів на витрати обігу, необхідно враховувати деякі особливості оптової торгівлі, від яких залежать склад і характер формування витрат.

У складі витрат обігу оптової торгівлі більшу частку ніж у роздрібній займають змінні витрати. Тому в оптовій торгівлі обсяг товарообороту має дещо значніший вплив на витрати обігу ніж у роздрібній, тоді як сама методика розрахунку впливу цього фактора на витрати обігу оптового підприємства значних особливостей немає.

Як уже зазначалося, оптовий товарооборот поділяється на складський і транзитний з участю у розрахунках. У зв’язку з цим в оптовій торгівлі є деякі особливості аналізу впливу складу і структури товарообороту на витрати обігу.

Облік витрат обігу (витрат на збут) в оптовій як і у роздрібній торгівлі ведеться загалом по підприємству. Тому визначити вплив структури товарообороту на витрати обігу в оптовій торгівлі можна також тільки непрямим шляхом, використовуючи нормативні показники порівнянної витратомісткості складових частин товарообороту, розроблені для оптових баз різного профілю і спеціалізації. Разом з тим в оптовій торгівлі на відміну від роздрібної облік товарів є кількісно-сумовим, що забезпечує точніші дані про структуру товарообороту.

Витратомісткість оптово-складського товарообороту у 4-6 разів вища ніж витратомісткість транзитного обороту з участю у розрахунках. Очевидно, що збільшення частки складського обороту в загальному обсязі оптового товарообороту веде до зростання рівня витрат обігу оптової бази, а зменшення, навпаки – до його зниження.

За наявності нормативних показників порівнянної витратоміст-кості складових частин товарообороту вплив на витрати обігу підприємства оптової торгівлі зміни частки складського обороту в загальному обсязі оптового товарообороту визначають, використовуючи поправочний коефіцієнт, який розраховується за формулою:

К = PB(A -1) , (4.15)

C(A -1) +100

Де К – поправочний коефіцієнт, який показує, наскільки відсотків до обороту зміниться загальний рівень витрат обігу оптового підприємства в разі збільшення чи зменшення частки складського обороту на 1 %;

РВ – плановий або базисний рівень витрат обігу оптового підприємства у % до товарообороту;

А – нормативне співвідношення витратомісткості складського і транзитного оборотів з участю у розрахунках;

С – планова або базисна питома вага складської реалізації товарів в оптовому товарообороті з участю у розрахунках.

Використовуючи розрахований за цією формулою поправочний коефіцієнт, вплив зміни питомої ваги складського обороту на рівень витрат обігу оптового підприємства (АРВ(С)) визначають так:

ДРВ(р = (С, – Со) o К, (4.16)

Де С1 і С0 – відповідно фактична і планова (базисна) частка складського обороту у всьому оптовому товарообороті.

Однак для елімінування впливу структури оптового товарообороту на рівень витрат обігу цього недостатньо. Необхідно враховувати не тільки відхилення часток складського і транзитного оборотів у всьому оптовому товарообороті з участю у розрахунках, але також і зміни, які відбулись у структурі складського обороту, ви-тратомісткості окремих товарних груп якого суттєво відрізняються.

Що стосується структури транзитного обороту, то її вплив на рівень витрат обігу незначний. Тому, елемінуючи вплив структурного фактора на рівень витрат обігу оптового підприємства беруть до уваги тільки зміну частки всього транзиту в товарообороті, без врахування його структури. При цьому показник порівнянної ви-тратомісткості транзитного обороту з участю у розрахунках береться відносно тієї товарної групи складського обороту, витрато-місткість якої прийнята за одиницю. В іншому методика аналізу впливу структури товарообороту на витрати обігу підприємства оптової торгівлі з використанням нормативних показників порівнянної витратомісткості не відрізняється від прийнятої у роздрібній торгівлі (див. § 4.5). Що стосується аналізу окремих статей витрат обігу, то в гуртовій торгівлі він значними особливостями не відрізняється.

Однак є деякі відмінності в аналізі витрат обігу оптових підприємств, що мають свою роздрібну торговельну мережу. Такі оптово-роздрібні підприємства обліковують і аналізують витрати обігу окремо по оптовій і роздрібній торгівлі як загалом так і за окремими статтями. Вони визначають середній рівень витрат обігу оптової і роздрібної торгівлі в сукупності до валового товарообороту підприємства, який являє собою суму оптового і роздрібного товарообороту.

У оптово-роздрібних підприємствах, аналізуючи виконання плану і динаміку середнього рівня сукупних витрат обігу, розраховують вплив на цей показник зміни часток оптової і роздрібної реалізації товарів у валовому товарообороті, а також зміни рівнів витрат обігу кожного з цих видів обороту.

Порядок розрахунку впливу цих факторів показано у табл. 4.9.

Таблиця 4.9

РОЗРАХУНОК ВПЛИВУ ФАКТОРІВ НА ЗАГАЛЬНИЙ РІВЕНЬ ВИТРАТ ОБІГУ ОПТОВО-РОЗДРІБНОГО ТОРГОВЕЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА ЗА ЗВІТНИЙ РІК

Галузі діяльності

Рівень витрат обігу, % до обороту

Частка галузей в загальному обсязі товарообороту

Скоригований рівень витрат обігу, % до обороту (гр.2тр.6)

Вплив на середній рівень витрат обігу, % до обороту

За планом

Фактично

Відхилення

За планом

Фактично

Відхилення

Складу обороту (гр.8-гр. 2)

Рівнів витрат обігу галузей (гр. З-гр. 8)

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Оптова торгівля

9,25

9,46

+0,21

0,684

0,658

-0,026

6,09

X

X

Роздрібна торгівля

25,30

24,87

-0,43

0,316

0,342

+0,026

8,65

X

X

Разом

14,32

14,16

-0,16

1,0

1,0

14,74

+0,42

-0,58

Дані таблиці свідчать, що у зв’язку із збільшенням на 2,6 % частки роздрібної торгівлі у загальному обсязі товарообороту підприємства загальний рівнень витрат обігу порівняно з планом зріс на 0,42 % до товарообороту (14,74 – 14,32). Тоді як зміна рівнів витрат обігу в оптовій і роздрібній торгівлі привела до зменшення загального рівня витрат на 0,58 % до обороту (14,16 – 14,74). Сукупний вплив цих факторів зумовив зниження рівня витрат обігу оптово-роздрібного торговельного підприємства на 0,16 % до валового обороту.

Під час подальшого аналізу вивчають окремо витрати обігу оптової і роздрібної торгівлі як за загальним їх обсягом, так і окремими статтями. Розробляють заходи, спрямовані на мобілізацію виявлених у процесі аналізу резервів економії витрат обігу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)

Економічний аналіз торговельної діяльності – Гринів Б. В. – 4.8. Особливості аналізу витрат обігу оптового торговельного підприємства