Економічний аналіз діяльності підприємства – Савицька Г. В. – Глава 11. АНАЛІЗ ОБСЯГІВ І ЕФЕКТИВНОСТІ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ТА ІННОВАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Аналіз: обсягів інвестиційної діяльності;

Ефективності фінансових

Вкладень;

Ефективності лізингових операцій

Ретроспективне оцінювання ефективності реальних інвестицій

Прогнозування ефективності інвестиційної діяльності

Аналіз чутливості показників ефективності інвестиційних проектів

11.1. Аналіз обсягів інвестиційної діяльності

Види інвестицій іїхнєзначення. Аналіз інвестицій за видами.

Інвестиції – це довгострокове вкладення коштів в активи підприємства з метою розширення масштабів діяльності, збільшення прибутку, підвищення конкурентоспроможності і ринкової стабільності підприємства.

За об’єктами вкладення інвестиції поділяють на реальні і фінансові. Реальні інвестиції – це вкладення коштів в оновлення наявної матеріально-технічної бази підприємства; нарощування його виробничої потужності; освоєння нових видів продукції або технологій; інноваційні нематеріальні активи; будівництво житла, об’єктів соцкультпобуту, витрати на екологію тощо.

Фінансові інвестиції – це довгострокові фінансові вкладення в цінні папери, у корпоративні спільні підприємства, що забезпечують гарантовані джерела доходів або поставок сировини, збуту продукції і т. ін.

Інвестиції мають велике значення для майбутнього становища підприємства. За їхньою допомогою здійснюють розширене відтворення основних засобів як виробничого, так і невиробничого характеру, зміцнюють матеріально-технічну базу суб’єктів господарювання. Це дає змогу підприємствам збільшувати обсяги виробництва продукції, прибутку, поліпшувати умови праці й побуту працівників. Від розміру й ефективності інвестицій залежать собівартість, асортимент, якість, новизна і привабливість продукції, ц конкурентоспроможність.

Завдання аналізу полягає в оцінюванні динаміки, ступеня виконання плану і вишукуванні резервів збільшення обсягів інвестицій та підвищення їхньої ефективності.

Джерела інформації;

O форма № 2 “Звіт про фінансові результати”;

O форма № 2-кб “Звіт про будівництво будівель і споруд”;

O форма № 2-інвестиції “Звіт про капітальні інвестиції**;

O форма № 2-Б “Звіт про випуск, реалізацію та обіг цінних паперів”;

O форма № 2-кб (потужності) “Звіт про введення в дію основних фондів, будівель, споруд та потужностей”;

O форма № 10-ЗЕЗ “Звіт підприємства (організації) про інвестиції в Україну”.

Аналіз обсягів інвестиційної діяльності слід починати з вивчення загальних показників, Таких як обсяг валових інвестицій та обсяг чистих інвестицій. Валові інвестиції – це обсяг усіх інвестицій у звітному періоді. Чисті інвестиції Менші від валових інвестицій на суму амортизаційних відрахувань у звітному періоді. Якщо сума чистих інвестицій є додатною величиною і становить значну частку в загальній сумі валових інвестицій, то це свідчить про підвищення економічного потенціалу підприємства, яке спрямовує в інвестиційний процес значну частину прибутку. Навпаки, якщо сума чистих інвестицій є від’ємною величиною, то це означає зниження виробничого потенціалу підприємства, що “проїдає” не лише свій прибуток, а й частину амортизаційного фонду. Якщо сума чистих інвестицій дорівнює нулю, це означає, що інвестування здійснюють тільки за рахунок амортизаційних відрахувань і що на підприємстві немає економічного зростання, і не створюють бази для зростання прибутку.

У прогресі аналізу необхідно вивчити динаміку обсягів інвестицій з урахуванням індексу зростання цін. Поряд з абсолютними показниками слід аналізувати й відносні, такі як обсяг валових і чистих інвестицій на одного працівника, коефіцієнт оновлення основних засобів виробництва. Необхідно також зіставити фактичні обсяги інвестицій з потрібною сумою інвестиційних ресурсів, що дасть змогу судити про достатність коштів для інвестиційного процесу.

Після цього потрібно вивчити динаміку і виконання плану за основними напрямами інвестиційної діяльності: будівництво нових об’єктів, придбання основних засобів, інвестиції в нематеріальні активи, довгострокові фінансові вкладення (табл. 11.1).

Таблиця 11.1. Показники виконання плану інвестицій за звітний рік

Вид інвестицій

Обсяг інвестицій, тис. грн

Відхилення від плану

За планом

Фактично

Тис. гри

%

Будівельно-монтажні роботи

3150

2980

-170

-5,4

У тому числі;

ЦЄХУ

550

550

Складу

1300

1000

-300

-23,1

Гаража

600

650

+50

+8,3

Інших об’єктів

700

780

+80

+11,4

Придбання основних засобів

1500

1620

+120

+8,0

Придбання нематеріальних активів

250

300

+50

+20,0

Довгострокові фінансові вкладення

500

500

_

_

Усього інвестицій

5400

5400

Слід проаналізувати також Виконання плану інвестування кожного об’єкта будівельно-монтажних робіт і вивчити причини відхилення від плану. На виконання плану будівельних робіт справляють вплив такі фактори: наявність утвердженої проектно-кошторисної документації, фінансування, забезпеченість будівництва трудовими і матеріальними ресурсами.

Одним із основних показників в аналізі реальних інвестицій є виконання плану введення в дію об’єктів будівництва. Не ре-

Комендується починати будівництво нових об’єктів при невиконанні плану здачі в експлуатацію початих, оскільки це призводить до розпилення коштів між численними об’єктами, розтягнутості термінів будівництва, заморожування капіталу в незавершеному виробництві і, як результат, до зниження віддачі капітальних вкладень та ефективності діяльності підприємства в цілому.

Як видно з табл. 11.2, план за обсягом будівельно-монтажних робіт недовиконано на 170 тис. грн, або на 5,4 % (170 : 3150 х х 100). Недовиконано план із введення в дію складу через нестачу коштів для фінансування його будівництва.

Таблиця 11.2. Виконання плану будівельно-монтажних робіт, тис. грн

Об’єкт будівництва

Повна вартість

Незавершене будівництво на по-

Чаток року

Обсяг будівельних робіт у звітному році

Введення

В дію об’єктів

Незавершене будівництво на кінець року

План

Факт

План

Факт

План

Факт

Цех

2500

1950

550

550

2500

2500

Склад

2200

900

1300

1000

200

1900

Гараж

800

600

650

600

650

Інші

1200

700

780

700

750

Усього

6200

2850

3150

2980

3000

2500

1300

3300

Затягування строків будівництва призводить до збільшення залишків незавершеного виробництва, що не бажано і розцінюється як нераціональне використання інвестованого капіталу. У зв’язку з цим слід з’ясувати, які зміни сталися в залишках незавершеного будівництва за звітний період. Для цього його фактичну суму на кінець року порівнюють з плановою та із сумою на початок року і вивчають причини відхилення від плану. У нашому прикладі вона збільшилася за звітний рік на 450 тис. грн і перевищує планову на 2000 тис. грн у зв’язку з невиконанням плану здаваная в експлуатацію складу для зберігання сировини.

У процесі аналізу обчислюють технічну готовність кожного об’єкта, Яку визначають як відношення планової вартості фактично виконаних робіт з початку будівництва аналізованого об’єкта до його повної планової вартості. Порівняння фактичного рівня технічної готовності об’єктів з плановим показує дотримання термінів тривалості будівництва.

Якщо будівництво ведеться господарським способом, то слід проаналізувати собівартість будівельних робіт. З цією метою фактичну собівартість виконаних робіт порівнюють з кошторисною вартістю капітального будівництва в цілому і по окремих об’єктах.

Після цього вивчають причини перевитрати або економи коштів за кожною статтею витрат з метою вишукування резервів зниження собівартості об’єктів.

Велику частку в загальному обсязі інвестицій становлять витрати на придбання основних засобів. Вивчаючи це питання, треба розглянути виконання плану придбання основних засобів за загальним обсягом і за номенклатурою, вчасність надходження їх і встановити їхню відповідність потребам підприємства. При цьому слід мати на увазі, що збільшення суми інвестицій (І) на ці завдання могло бути не лише за рахунок кількості придбаного майна (К), а й за рахунок підвищення його вартості (Ц). Розрахунок впливу цих факторів можна здійснити методом абсолютних різниць:

Згідно з наведеними в табл. 11.3 даними, сума інвестицій на придбання основних засобів у цілому зросла на 120 тис. грн, але у зв’язку з подорожчанням обладнання його закуплено менше.

Слід також вивчити обсяги, динаміку і структуру інвестицій у фінансові інструменти (акції, облігації), спільні підприємства тощо.

Таблиця 11.3. Аналіз виконання плану придбання основних засобів

Вид

Основних засобів

– – _ “

Кількість, шт.

Ціна, тис. грн

Сума інвестицій, тис. грн

Відхилення від плану, тис. грн

План

Факт

План

Факт

План

Факт

За-

Гальне

У тому числі за рахунок

Кількості

Піни

А

3

3

150

168

450

504

+54

+54

В

3

2

80

90

240

180

-60

-80

+20

С

3

4

50

65

150

260

+110

+50

+60

Іт. д.

Усього

1500

1620

+ 120

-50

+170


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Економічний аналіз діяльності підприємства – Савицька Г. В. – Глава 11. АНАЛІЗ ОБСЯГІВ І ЕФЕКТИВНОСТІ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ТА ІННОВАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ