Економічний аналіз діяльності підприємства – Савицька Г. В. – 7.10. Визначення резервів зниження собівартості продукції

Джерела і методика визначення резервів зниження собівартості продукції. Порядок підрахунку резервів скорочення виробничих і комерційних витрат, збільшення випуску продукції і суми додаткових витрат на їхнє освоєння.

Основними джерелами резервів зниження собівартості промислової продукції (Р і С) є:

1) збільшення обсягу її виробництва за рахунок повнішого використання виробничих потужностей підприємства (Р Т УВП)

2) скорочення витрат на її виробництво (Р 4 В) за рахунок підвищення рівня продуктивності праці, ощадливого використання сировини, матеріалів, електроенергії, палива, обладнання, запобігання невиробничим витратам, виробничому браку і т. д.

Величину резервів можна визначити за формулою

Де СМ, Сі – відповідно можливий (прогнозований) і фактичний рівень собівартості виробу;

ВД-додаткові витрати, необхідні для освоєння резервів збільшення випуску продукції.

Резерви збільшення виробництва продукції Виявляють у процесі аналізу виконання виробничої програми. При збільшенні обсягу виробництва продукції на наявних виробничих потужностях зростають тільки змінні витрати (пряма зарплата робітників, прямі матеріальні витрати і т. ін.), сума ж постійних витрат, як правило, не змінюється, унаслідок чого знижується собівартість виробів.

Резерви скорочення витрат Визначають за кожною статтею витрат за рахунок конкретних інноваційних заходів (упровадження нової, прогресивнішої техніки і технології виробництва, поліпшення організації праці тощо), що будуть сприяти економії заробітної плати, сировини, матеріалів, енергії і т. д.

Економію витрат з оплати праці (Р – І ЗП) унаслідок упровадження організаційно-технічних заходів можна розрахувати, помноживши різницю між трудомісткістю виробів до впровадження (Тм0) і після впровадження (ТмГ) відповідних заходів на планований рівень середньогодинної оплати праці (ОППл) і на кількість планованих до випуску виробів (КВЯПЛ):

Різп =(Тм1-Тм0) o ОПпл o гая”.

Сума економії збільшиться на відсоток відрахувань від фонду оплати праці, включених у собівартість продукції (відрахування у фонд соціального захисту населення, фонд зайнятості, на утримання дитячих дошкільних закладів, надзвичайний податок і т. ін.).

Резерв зниження матеріальних витрат (Р 4- МВ) на виробництво запланованого випуску продукції за рахунок упровадження нових технологій і інших заходів можна визначити в такий спосіб:

Де М^Д, М ^ – витрата матеріалів на одиницю продукції відповідно до і після впровадження інноваційних заходів;

ДпЛ – планові (прогнозні) ціни на матеріали.

Резерв скорочення витрат на утримання основних засобів За рахунок реалізації* передачі в довгострокову оренду і списання непотрібних, зайвих, невикористовуваних будівель, машин, обладнання (Р 4 ОФ) Визначають множенням первісної їхньої вартості на норму амортизації:

РІА=%(РІОФГНАі).

Резерви економії накладних витрат Виявляють на основі факторного аналізу їх за кожною статтею витрат за рахунок розумного скорочення апарату управління, ощадливого використання засобів на відрядження, на поштово-телеграфні і канцелярські витрати, на зменшення втрат від псування матеріалів і готової продукції, оплати простоїв тощо.

Додаткові витрати на освоєння резервів збільшення виробництва продукції Підраховують окремо за кожним його видом. Це переважно зарплата за додатковий випуск продукції, витрати сировини, матеріалів, енергії та інших змінних витрат, що змінюються пропорційно обсягу виробництва пгх)дукції.-Для визначення їхньої величини резерв збільшення випуску продукції і-го виду множать на фактичний рівень питомих змінних витрат звітного періоду:

Наприклад, фактичний випуск виробу А у звітному періоді становить 5040 туб, резерв його збільшення – 160 туб; фактична сума витрат на виробництво всього випуску – 22 680 тис. грн; резерв скорочення витрат за всіма статтями – 816 тис. грн; додаткові змінні витрати на освоєння резерву збільшення виробництва продукції – 406 тис. грн (160 o 3,1 тис. грн). Звідси резерв зниження собівартості одиниці продукції:

22 680-816+496 22680 .Опл ™ Опп РІС= 5040+160—5оі(Г=4300-4500 = -200 грн.

Подібні розрахунки проводять за кожним видом продукції, а за необхідності і за кожним організаційно-технічним заходом, що дає змогу повніше оцінити їхню ефективність.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Економічний аналіз діяльності підприємства – Савицька Г. В. – 7.10. Визначення резервів зниження собівартості продукції