Економічний аналіз діяльності підприємства – Савицька Г. В. – 12.1. Значення, завдання й інформаційне забезпечення аналізу джерел формування капіталу

Значення, завдання й інформаційне забезпечення аналізу

Зміст бухгалтерського балансу. Порядок відображення в ньому господарських операцій

Аналіз джерел формування капіталу і його структури

Аналіз темпів зростання власного капіталу

Методика оцінювання вартості капіталу й оптимізації його структури

12.1. Значення, завдання й інформаційне забезпечення аналізу джерел формування капіталу

Результати в будь-якій сфері бізнесу залежать від наявності й ефективності використання фінансових ресурсів, що прирівнюються до “кровоносної системи”, яка забезпечує життєдіяльність підприємства. Тому турбота про фінанси є відправною позицією діяльності будь-якого суб’єкта господарювання. В умовах ринкової економіки ці питання мають першорядне значення.

У зв’язку з цим на сучасному етапі істотно зростає пріоритетність і роль аналізу фінансової діяльності, основним змістом якого є комплексне системне дослідження механізму формування, розміщення і використання капіталу з метою забезпечення фінансової стабільності і фінансової безпеки підприємства.

Керівництво підприємства має чітко уявляти, за рахунок яких джерел ресурсів воно буде здійснювати свою діяльність і в які сфери діяльності буде вкладати свій капітал. Від того, який капітал є в розпорядженні суб’єкта господарювання, наскільки оптимальна його структура і наскільки доцільно він трансформується в основні й оборотні фонди, залежать фінансове благополуччя підприємства і результати його діяльності. Тому аналіз джерел формування капіталу має винятково важливе значення.

У процесі аналізу необхідно:

1) вивчити склад, структуру і динаміку джерел формування капіталу підприємства;.,

2) установити фактори зміни їхньої величини;

3) визначити вартість окремих джерел капіталу, його середньозважену ціну і фактори її зміни;

4) оцінити зміни, що відбулися, у пасиві балансу з погляду підвищення рівня фінансової стабільності підприємства;

5) обгрунтувати оптимальний варіант співвідношення власного і позикового капіталу.

Основними джерелами інформації для аналізу формування і розміщення капіталу Підприємства є звітний бухгалтерський баланс, звіти про прибутки і збитки, про зміну капіталу, про рух коштів, додаток до балансу й інші форми звітності, дані первинного й аналітичного бухгалтерського обліку, що розшифровують і деталізують окремі статті балансу.

Бухгалтерська звітність має давати повне достовірне уявлення про фінансове становище організації, фінансові результати її діяльності і зміни у фінансовому становищі. Достовірною і повною вважається бухгалтерська звітність, сформована відповідно до правил, установлених нормативними актами з бухгалтерського обліку. Підтвердження вірогідності бухгалтерської звітності дають в аудиторському висновку, якщо вона, згідно з чинним законодавством, підлягає обов’язковому аудиту.

12.2. Зміст бухгалтерського балансу. Порядок відображення в ньому господарських операцій

Бухгалтерський баланс – це узагальнена модель, що відображає джерела залучення грошей для бізнесу і використання їх. Часто бізнес образно порівнюють з грою, а баланс – з позицією гравців на ігровому полі в конкретний момент часу або з фотознімком, що відображає майновий і фінансовий стан підприєм-

Ства на визначену дату. Заради прибутку бізнес має знаходити вигідні джерела вкладення капіталу і вигідні джерела його формування. Баланс складається заради того, щоб вивчити ступінь ризику вкладення капіталу і шанси підприємства на одержання прибутку.

За своєю формою баланс являє собою таблицю, в якій, з одного боку (в активі) відображають засоби підприємства, а з другого (у пасиві) – джерела їхнього утворення.

Щоб глибше зрозуміти зміст бухгалтерського балансу, розглянемо основні господарські операції підприємства і порядок відображення їх у балансі, а також зміни, що в ньому відбуваються.

Перш ніж почати справу, треба скласти детальний бізнес-план і передовсім його фінансову частину, тобто ретельно спланувати всі витрати і доходи від бізнесу.

Припустимо, що ви вирішили створити акціонерне підприємство відкритого типу з переробки овочів і фруктів. Для цього ви знайшли придатне приміщення, яке можете взяти в довгострокову оренду з правом викупу. За його оренду ви будете платити по 500 тис. грн у місяць.

Вам потрібно придбати ліцензію на право займатися цією діяльністю, вартість якої 500 тис. грн. Крім того, необхідне обладнання, що коштує 12 тис. грн, і мінімум матеріалів (приблизно на 3 млн грн), які потім можна буде періодично поповнювати за рахунок отриманої виручки. Внески засновників у статутний капітал становлять 10 млн грн. Решту, 6 млн грн, ви домовилися взяти в банку на 12 місяців під 60 % річних.

Операція 1. Ви відкриваєте в банку розрахунковий рахунок для свого підприємства і перераховуєте кошти засновників на рахунок підприємства – 10 млн грн. Ця операція показує, що у справу інвестовано акціонерного капіталу на суму 10 млн грн і тепер ваше підприємство, яке слід розглядати як самостійну одиницю, має 10 млн грн готівки в банку. Готівку відображають в активі балансу. Але тепер у підприємства є і зобов’язання (пасив). Підприємство заборгувало акціонерам 10 млн грн. Цю суму будемо називати статутним капіталом.

Сума майна (активу) і сума зобов’язань (пасиву) однакові. Що б фірма не робила надалі, загальна сума її активів завжди буде дорівнювати загальній сумі зобов’язань. Це правило для всякого бізнесу. Саме тому дуже важливо реєструвати обидві сторони кожної угоди (операції). Тоді ми будемо знати не лише розмір майна (активів) підприємства, а й бачити, звідки взялися гроші на оплату активів. Для цього використовують рівняння операції – метод запису змісту кожної комерційної угоди як просте математичне рівняння, що показує нам, звідки надійшли гроші і ва що їх витрачено.

Кожне рівняння операції має бути збалансоване, а перевірочний баланс у будь-який момент має показати, що загальна сума всіх активів дорівнює загальній сумі зобов’язань за пасивом.

Актив

Сума, тис. грн

Пасив

Сума, тис. грн

Грошові кошти

10 000

Статутний капітал

10 000

Операція 2. Ви одержали для свого підприємства кредит у банку на суму 6 млн грн. У результаті цієї операції збільшується сума готівки на рахунку підприємства і воднораз виникає зобов’язання за короткостроковими кредитами банку. Заносимо цю цифру в графу “Кошти” і відкриваємо нову графу в пасиві “Короткострокові кредити банку”. Тепер ми знаємо, що підприємство має в розпорядженні 16 млн грн з них 10 млн грн – власний капітал і 6 млн – позиковий капітал. У підсумку бачимо, скільки грошей є і звідки вони надійшли. Тепер підприємство має досить грошей, щоб купити обладнання, ліцензію, матеріали і т. д. Баланс після цієї операції такий:

Актив

Сума, тис. грн

Пасив

Сума, тис. грн

Грошові кошти

16 000

Статутний капітал

10 000

Кредити банку

6 000

Баланс

16 000

Баланс

16 000

Операція 3. Придбано обладнання вартістю 12 млн грн. Його потрібно відобразити в активі статті “Основні засоби”. Потрібно також показати зменшення коштів на рахунку підприємства. Ця операція не вплинула на зобов’язання підприємства, тому в пасиві ніяких змін не сталося: частину одного активу замінили на інший. Підприємство все ще має 16 млн грн активів і 16 млн грн зобов’язань. Тепер активи – це вартість обладнання (12 млн грн) і готівка (4 млн гри), а пасиви – це власний капітал (10 млн грн) і кредити в банку (6 млн грн).

Актив

Сума, тис. грн

Пасив

Сума, тис. гра

Грошові кошти

4 000

Статутний капітал

10 000

Основні засоби

12 000

Кредити банку

6 000

Баланс

16 000

Баланс

16 000

Операція 4. Сплачено за ліцензію 600 тис. грн. Це одноразовий платіж, але у великій сумі. Відразу списати цю суму на витрати поточного місяця – означає збільшити собівартість продукції і зменшити суму прибутку. Цю суму відносять на нематеріальні активи і будуть списувати на виробництво поступово протягом одного року.

Отже, в активі додається ще одна стаття – “Нематеріальні активи” – на суму 500 тис. грн і воднораз зменшуються на цю саму суму кошти підприємства. Знову зміни сталися тільки в активі, тому що зобов’язання у зв’язку з цим господарським актом не змінилися. У підсумку підприємство має основних засобів на суму 12 млн грн, нематеріальних активів 500 тис. грн і вільних коштів у банку – на суму 3500 тис. грн, а за пасивом – 16 000 тис. грн зобов’язань.

Актив

Сума, тис. грн

Пасив

Сума, тис. грн

Грошові кошти

3 500

Статутний капітал

10 000

Основні засоби

12 000

Кредити банку

Б 000

Нематеріальні активи

500

Баланс

16 000

Баланс

16 000

Операція 5. На гроші, що залишилися, закуплено матеріалів на суму 3500 тис. грн і в кредит – на 2000 тис. грн. У результаті цієї операції на підприємстві з’являються матеріали на суму 5500 тис. грн, для чого в активі відводимо ще один рядок. Воднораз покажемо зменшення грошей на рахунку в банку на суму 3500 тис. грн і зобов’язання постачальникам у пасиві на суму 2000 тис. грн. Баланс підприємства буде таким:

Актив

Сума, тис. грн

Пасив

Сума, тис. грн

Грошові кошти

Статутний капітал

10 000

Основні засоби

12 000

Кредити банку

6 000

Нематеріальні активи

500

Заборгованість постач альника м

2 000

Сировина і матеріали

5 500

Баланс

18 000

Баланс

18 000

Операція 6. Списано витрачені за поточний місяць матеріали у витрати основного виробництва на суму 5000 тис. грн. В активі додається ще одна стаття, в якій показано витрати на основне виробництво на суму 5000 тис. грн, і водночас в активі зменшуються запаси матеріалів на цю саму суму.

Актив

Сума, тис. грн

Пасив

Сума, тис. грн

Грошові кошти

Статутний капітал

Іо ооо

Основні засоби

12 000

Кредити банку

6 000

Нематеріальні активи

500

Заборгованість постачальникам

2 000

Сировина і матеріали

500

Витрати на основне виробництво

5 000

Баланс

18 000

Баланс

18 000

Операція 7. Нараховано амортизацію обладнання з розрахунку, що воно буде служити п’ять років. Отже, річна сума його зносу становитиме 2400 тис. грн (12 000 : 5), а за місяць – 200 тис. грн. У результаті цього первісна вартість обладнання зменшиться на 200 тис. грн, а витрати зростуть на цю саму суму. Можна нарахувати амортизацію і на нематеріальні активи з розрахунку, що витрати на придбання ліцензії вирішено списати на основне виробництво протягом 10 місяців. Тоді сума місячної амортизації нематеріальних активів становитиме 50 тис. грн. На цю суму вартість нематеріальних активів зменшиться, а сума витрат підприємства відповідно зросте.

Актив

Сума, тис. грн

Пасив

Сума, тис. грн

Грошові кошти

Статутний капітал

10 000

Основні засоби

11 800

Кредити банку

6 000

Нематеріальні активи

450

Заборгованість постачальникам

2 000

Сировина і матеріали

500

Витрати на основне виробництво

5 250

Баланс

18 000

Баланс

18 000

Операція 8. Нараховано зарплату персоналу за виконаний обсяг робіт 1000 тис. грн. У результаті цієї операції зростуть витрати основного виробництва (актив балансу) і водночас збільшаться зобов’язання підприємства перед персоналом з оплати праці на цю суму. У пасиві появиться стаття “Заборгованість персоналу з оплати праці”. Також потрібно утримати із зарплати прибутковий податок у середньому 13 %, або 130 тис. грн, і у фонд соціального захисту – 1 %, або 10 тис. грн. У зв’язку з цим заборгованість з оплати праці зменшиться на 140 тис. грн і виникне заборгованість бюджету на цю саму суму. Зобов’язання перед бюджетом відобразимо в пасиві балансу. Після цієї операції баланс аналізованого підприємства буде такий:

Актив

Сума, тис. грн

Пасив

Сума, тис. грн

Грошові кошти

Статутний капітал

10 000

Основні засоби

11 800

Кредити банку

6 000

Нематеріальні активи

450

Заборгованість постачальникам

2 000

Сировина і матеріали

500

Заборгованість персоналу з оплати праці

860

Витрати на основне виробництво

6 250

Заборгованість бюджету

140

Баланс

19 000

Баланс

19 000

Операція 9. За чинним законодавством цьому підприємству треба зробити відрахування органам соціального страхування 35% від суми нарахованої заробітної плати. Це становитиме 350 тис. грн (1000 o 35 % : 100). На цю суму збільшуються витрати підприємства на операційну діяльність і зобов’язання перед органами соціального страхування. Потрібно зробити також нарахування й інших податків та виплат, включених у собівартість продукції. Відповідно до встановлених нормативів сума цих податків за звітний місяць становить 100 тис. грн. Унаслідок цього на 100 тис. грн зростуть витрати підприємства і зобов’язання щодо розрахунків з бюджетом.

Актив

Сума, тис. грн

Пасив

Сума, тис. грп

Грошові кошти

Статутний капітал

10 000

Основні засоби

11 800

Кредити банку

6 000

Нематеріальні активи

450

Заборгованість постачальникам

2 000

Сировина і матеріали

500

Заборгованість

Персоналу

З оплати праці

860

Витрати на основне виробництво

6 700

Заборгованість органам соцстраху

350

Заборгованість бюджету

240

Баланс

19 150

Баланс

19 450

Операція 10. За звітний місяць відвантажено продукції покупцям на суму 10 млн грн, за яку на розрахунковий рахунок підприємства надійшла виручка в сумі 8 млн грн. У підсумку кошти зростуть на суму 8000тис. грн, утвориться дебіторська заборгованість в активі 2000 тис. грн у зв’язку з тим, що не всю відвантажену продукцію оплатили покупці, а в пасиві балансу появиться нове джерело – доходи підприємства від продажів.

Актив

Сума, тис. грн

Пасив

Сума, тис. грв

Гротові кошти

8 000

Статутний капітал

10 000

Основні засоби

11 800

Кредити банку

6 000

Нематеріальні активи

460

Заборгованість постачальникам

2 000

Сировина і матеріали

500

Забо pro ваність персоналу з оплати праці

860

Витрати на основне виробництво

Б 700

Заборгованість

Органам

Соцстраху

350

Дебіторська заборгованість

2 000

Заборгованість бюджету

240

Продажі

10 000

Баланс

29 450

Баланс

29 450

Операції 11-12. Оплачено рахунки за електроенергію і телефон на суму 120 тис грн і за оренду приміщення, відповідно до договору, – 500 тис. грн. У підсумку кошти зменшилися на 620тис. грн, а витрати зросли відповідно на цю саму суму.

Актив

Сума, тис. грн

Пасив

Сума, тне. грв

Грошові кошти

7 380

Статутний капітал

10 000

Основні засоби

11 800

Кредити банку

6 000

Нематеріальні активи

450

Заборгованість постачальникам

2 000

Сировина і матеріали

500

Заборгованість

Персоналу

З оплати праці

860

Витрати на основне виробництво

7 320

Заборгованість органам

Соцстраху

350

Дебіторська заборгованість

2 000

Заборгованість бюджету

240

Продажі

10 000

Баланс

29 450

Баланс

29 450

Операція 13. Зроблено відрахування податку на додану вартість та інших податків і платежів від виручки на суму 1050 тис. грн. Це призведе до зменшення доходів підприємства і збільшення заборгованості бюджету на 1050 тис. гри.

Актив

Сума, тис. грн

Пасив

Сума, тис. грн

Грошові кошти

7 380

Статутний капітал

10 000

Основні засоби

11 800

Кредити банку

6 000

Нематеріальні активи

450

Заборгованість постачальникам

2 000

Сировина і матеріали

500

Заборгованість

Персоналу

З оплати праці

860

Витрати на основне виробництво

7 320

Заборгованість органам соцстраху

350

Дебіторська заборгованість

2 000

Заборгованість бюджету

1 290

Продажі

8 950

Баланс

29 450

Баланс

29 450

Операція 14. У кінці місяця потрібно підрахувати всі витрати підприємства на основне виробництво і списати їх на зменшення доходів, куди вже списано й інші витрати. Усього витрачено за місяць на основне виробництво 7320 тис. грн. Залишок незавершеного виробництва становить 620 тис. грн. Отже, собівартість готової продукції – 6700 (7320 – 620) тис. грн. На цю суму ми зменшуємо витрати основного виробництва і зменшуємо доходи від продажів у пасиві. У підсумку на рахунку “Продажі” залишиться прибуток у сумі 2250 тис. грн.

Операція 15. Відображаємо фінансові результати від реалізації продукції в дебеті рахунка “Продажі” і кредиті рахунка “Прибутки та збитки” в сумі 2250 тис. грн.

Актив

Сума, тис. грн

Пасив

Сума, тис. грн

1

2

3

4

Грошові кошти

7 380

Статутний капітал

10 000

Основні засоби

11 800

Кредити банку

6 000

Нематеріальні

Активи

450

Заборгованість

Постачальникам

2 000

Продовжен ня табл.

1

2

3

4

Сировина і матеріали

500

Заборгованість персоналу з оплати праці

860

Незавершене виробництво

620

Заборгованість органам соцстраху

350

Дебіторська заборгованість

2 000

Заборгованість бюджету

1 290

Продажі

Прибуток

2 250

Баланс

22 750

Баланс

22 750

Операція 16. Нараховано проценти до сплати за кредит у розмірі 5 % від суми 6000 тис. грн, що становить 300 тис. грн, унаслідок чого зменшиться прибуток підприємства на цю суму і воднораз збільшаться зобов’язання перед банком за кредитами.

Операція 17. Після визначення фінансового результату необхідно нарахувати податок на нерухомість у розмірі 1 % від вартості майна 150 тис. грн, податок на прибуток – 432 тис. грн та інші податки і збори – 108 тис. грн. Після цієї операції сума прибутку зменшиться на 690 тис. грн, а зобов’язання перед бюджетом відповідно збільшаться.

Актив

Сума, тис. грн

Пасив

Сума, тис. грн

Грошові кошти

7 380

Статутний капітал

10 000

Основні засоби

11 800

Кредити банку

6 300

Нематеріальні активи

450

Заборгованість постачальн и кам

2 000

Сировина і матеріали

500

Заборгованість

Персоналу

З оплати праці

860

Незавершене виробництво

620

Заборгованість органам соцстраху

350

Дебіторська заборгованість

2 000

Заборгованість бюджету

1 980

Продажі

Прибуток

1 260

Баланс

22 750

Баланс

22 750

Операція 18. Частину чистого прибутку в розмірі 250 тис. грн використано на виплату дивідендів засновникам підприємства, через що на цю суму зменшуються кошти в активі балансу і прибуток у пасиві балансу, у підсумку баланс буде такий:

Актив

Сума

Пасив

Сума

Грошові кошти

7 130

Статутний капітал

10 000

Основні засоби

11 800

Кредити банку

6 300

Нематеріальні активи

450

3 а бо р гова ні сть: постачальникам

2 000

Сировина і матеріали

500

Персоналу

З оплати праці

860

Незавершене виробництво

620

Органам соцстраху

350

Дебіторська заборгованість

2 000

Бюджету

1 980

Прибуток

1 010

Баланс

22 500

Баланс

22 500

Операція 19. У зв’язку з інфляцією зроблено переоцінку основних засобів, унаслідок чого вартість основних засобів збільшилася на 560 тис. грн, а в пасиві появиться нова стаття “Додатковий капітал”, де буде відображено фонд переоцінки майна і дохід від емісії акцій.

Актив

Сума

Пасив

Сума

Грошові кошти

7 130

Статутний капітал

10 000

Основні засоби

12 360

Кредити банку

6 300

Нематеріальні активи

450

Заборгованість: постачальникам

2 000

Сировина і матеріали

500

Персоналу

З оплати праці

860

Незавершене виробництво

620

Органам соцстраху

350

Дебіторська з а бо ргованість

2 000

Бюджету

1 980

Прибуток

1 010

Додатковий капітал

560

Баланс

23 060

Баланс

23 060

Операція 20. Частину прибутку в розмірі 500 тис. грн спрямовано на розширення виробництва (придбання устаткування). У результаті цієї операції в активі зменшиться сума готівки ва 500 тис. грн і відповідно збільшиться сума основних засобів. Відобразимо цю операцію в балансі, а заодно згрупуємо статті активу і пасиву балансу відповідно до прийнятих правил складання бухгалтерської звітності в Україні.

Актив

Сума

Пасив

Сума

І. Необоротні активи

І. Власний капітал

Основні засоби

12 860

Статутний капітал

10 000

Нематеріальні активи

450

Додатковий капітал

560

Усього за розділом І

13 310

Нерозпод ілен и й прибуток

1 010

Усього за розділом І

11 570

21. Оборотні активи

П. Забезпечення майбутніх витрат

III. Довгострокові зобов’язання

Сировина і матеріали

500

IV. Поточні зобов’язання

Незавершене виробництво

620

Кредити банку

6 300

Готова продукція

Заборгованість: постачальникам

2 000

Товари

Бюджету

1 980

Дебіторська заборгованість

2 000

Соцстраху

350

Поточні фінансові інвестиції

Персоналу з оплати праці

860

Грошові кошти

6 630

Усього за розділом IV

11 490

Усього за розділом II

9 750

ПІ. Витрати майбутніх періодів

І

V. Доходи майбутніх періодів

Баланс

23 060 1

Їаланс

23 060

У підсумку підприємство на кінець місяця матиме активів на суму 23 060 тис. грн і зобов’язань на таку саму суму. Актив пока* зує розміщення коштів підприємства, а пасив – звідки взялися кошти для його придбання. Власний капітал підприємства становить уже не 10 000 тис грн, all 570 тис грн. Він збільшився на 1570 тис. грн, у тому числі на 1010 у результаті доходу від бізнесу, і на 560 у зв’язку з переоцінкою майна. Заборгованість за кредитами банку з обліком нарахованих процентів становить 6300 тис. грн, а заборгованість кредиторам – 5190 тис грн.

У наступному місяці підприємство розраховується з постачальниками за отримані в кредит матеріали, виплачує заробітну плату, сплачує заборгованість бюджету і позабюджетним фондам, органам соцстраху, нараховані проценти і 1/12 частину кредитів банку, на що іде 5990 тис грн. Інші операції приблизно такі самі, як і в попередньому місяці.

На кінець третього року функціонування підприємства його баланс представлено в табл. 12.1.

Кошти в активі підприємства групують за двома розділами. У першому розділі відображають довгострокові (необоротні) активи: основні засоби і нематеріальні активи залишкової вартості, незавершене капітальне будівництво, довгострокові фінансові вкладення, довгострокову дебіторську заборгованість, відстрочені податкові активи та інші позаоборотні активи. У Другому розділі Наводиться інформація про оборотні активи, до яких належать запаси сировини і матеріалів, тварини на вирощуванні та відгодівлі, залишки незавершеного виробництва, готової продукції, поточної дебіторської заборгованості, коштів, короткострокові фінансові вкладення та інші активи. У Третьому розділі Показують витрати майбутніх періодів.

Пасив балансу (зобов’язання підприємства) подано п’ятьма розділами: власний капітал (розділ І), забезпечення майбутніх витрат і платежів (розділ II), довгострокові зобов’язання (розділ III), поточні зобов’язання (розділ IV), доходи майбутніх періодів (розділ V).

Слід зазначити, що структура балансу підприємства останніми роками істотно наближена до міжнародних стандартів, однак ще не повною мірою задовольняє сучасні потреби фінансового менеджменту. Це стосується передусім чинного порядку відображення в балансі доходів і витрат майбутніх періодів.

За статтею “Доходи майбутніх періодів” відображають різнорідні й різноспрямовані доходи. Перш за все тут показують уже

Таблиця 12.1. Баланс підприємства

АКТИВ

Код рядка

Сума, тис. грн

На початок періоду

На кінець періоду

1

2

3

4

І. НЕОБОРОТНІ АКТИВИ

Нематеріальні активи:

Залишкова вартість

010

2 200

1 700

Первісна вартість

011

3 000

3 000

Накопичена амортизація

012

800

1 300

Незавершене будівництво

020

2 850

3 300

Основні засоби:

Залишкова вартість

030

10 150

10 800

Первісна вартість

031

16 300

16 800

Знос

032

6 150

6 000

Довгострокові фінансові інвестиції:

2 500

3 000

Участь у капіталі інших підприємств

040

Інші фінансові інвестиції

045

2 500

3 000

Довгострокова дебіторська заборгованість

050

Віл строчені податкові активи

060

_

Інші необоротні активи

070

-1-

Усього за розділом І

080

17 700

18 800

II. ОБОРОТНІ АКТИВИ

Запаси:

Виробничі запаси

100

10 000

13 500

Тварини на вирощуванні та відгодівлі

110

Незавершене виробництво

120

2 420

2 750

Готова продукція

130

2 125

3 545

Товари

140

Векселі одержані

150

1 500

2 200

Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги:

Чиста реалізаційна вартість

160

3 500

6 700 1

Первісна вартість

161

3 600

7 000

Продовження табл. 12.1

1

2

3

4

Резерв сумнівних боргів

162

100

300

Дебіторська заборгованість за розрахунками:

З бюджетом

170

1 300

1 650

За виданими авансами

180

600

750

З нарахованих доходів

190

Із внутрішніх розрахунків

200

Інша поточна дебіторська заборгованість

210

1 015

700

Поточні фінансові інвестиції

220

1 600

1 460

Грошові кошти та їхні еквіваленти:

У національній валюті

230

3 440

4 045

В іноземній валюті

240

Інші оборотні активи

250

Усього за розділом II

260

27 500

37 300

III. ВИТРАТИ МАЙБУТНІХ ПЕРІОДІВ

270

500

700

БАЛАНС

280

45 700

56 800

ПАСИВ

Код рядка

Сума, тис. грн

На початок періоду

На кінець періоду

І. ВЛАСНИЙ КАПІТАЛ

Статутний капітал

300

10 000

10 000

Пайовий капітал

310

Додатковий вкладений капітал

320

7 550

8 300

Інший додатковий капітал

330

Резервний капітал

340

1 200

1 700

Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)

350

6 250

9 500

Неоплачений капітал

360

Вилучений капітал

370

Усього за розділом І

380

25 000

29 500

Продовження Табл. 12,1

1

2

3

4

II. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ МАЙБУТНІХ ВИТРАТ І ПЛАТЕЖІВ

Забезпечення виплат персоналу

400

200

300

Інші забезпечення

410

Цільове фінансування

420

400

500

Усього за розділом П

430

600

800

III. ДОВГОСТРОКОВІ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ

– — – -1

Довгострокові кредити банків

440

5 000

4 500

Інші довгострокові фінансові зобов’язання

450

_

_

Відстрочені податкові зобов’язання

460

_

Інші довгострокові зобов’язання

470

Усього за розділом III

480

5 000

4 500

IV. ПОТОЧНІ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ

Короткострокові кредити банків

500

7 500

9 200

Поточна заборгованість

За довгостроковими зобов’язаннями

510

_

800

Векселі видані

520

450

700

Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги

530

4 650

7 000

Поточні зобов’язання за розрахунками:

З одержаних авансів

540

250

400

З бюджетом

550

970

1 350

З позабюджетних платежів

560

180

250

За страхування

570

150

260

З оплати праці

580

500

860

З учасниками

590

140

Із внутрішніх розрахунків

600

35

50

Інші поточні зобов’язання

610

115

490

Усього за розділом IV

620

14 800

21 500

V. ДОХОДИ МАЙБУТНІХ ПЕРІОДІВ

630

300

500

БАЛАНС

640

45 700

56 800

Отримані доходи в рахунок майбутніх періодів як передоплату за невиконаними ще контрактами, які можна розглядати як тимчасове джерело фінансування незавершеного виробництва, а отже, класифікувати як короткострокові зобов’язання і відображати в розділі IV пасиву.

Щодо інших доходів майбутніх періодів, наприклад, очікуваних доходів від реалізації товарів І послуг у кредит, з продажів у розстрочку, за лізинговими операціями, то їх слід розглядати як відстрочений дохід, який зрівноважує відстрочену дебіторську заборгованість за нарахованими доходами. Він відстрочений не тому, що не зароблений, а тому, що погашення дебіторської заборгованості, що виникає в результаті таких продажів, відбудеться в майбутньому. Тому, на нашу думку, відстрочені доходи доцільно відображати у складі розділі II пасиву балансу.

Витрати майбутніх періодів (відстрочені витрати) становлять уже понесені витрати, оплата яких відкладена на майбутні періоди і які реально зменшують величину власного капіталу. їх доцільно відображати не в третьому, а в першому розділі, оскільки за своєю сутністю це амортизований актив довгострокового характеру, розрахований на майбутні результати діяльності. Це значно спростило б процедуру розрахунку багатьох фінансових коефіцієнтів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)

Економічний аналіз діяльності підприємства – Савицька Г. В. – 12.1. Значення, завдання й інформаційне забезпечення аналізу джерел формування капіталу