Економічна теорія. Політекономія – Семененко В. М. – Передмова

Життя як окремої людини, так і всього суспільства визначають потреби та інтереси. Вони спонукають людей до діяльності, результати якої слугують засобами задоволення потреб, реалізації інтересів. Розмаїття потреб та інтересів людей і суспільства зумовлюють різноманітність видів людської діяльності. Проте основою людської діяльності є процеси, що забезпечують виробництво матеріальних благ та послуг, споживання яких є передумовою діяльності людей в усіх сферах життя суспільства. Виробництво економічних благ, їхній розподіл, обмін і споживання утворюють особливу сферу його життєдіяльності – економіку, яка є об’єктом дослідження всіх економічних наук, у тому числі економічної теорії.

Розв’язання складних економічних, науково-технічних та соціальних проблем в умовах трансформації економіки зумовлює необхідність грунтовного теоретичного вивчення і аналізу фундаментальних економічних категорій і осмислення суті економічних явищ, що відбуваються на мікро – та макрорівнях. Саме на вивчення існуючих теорій економічного розвитку та розроблення нових моделей їхнього впровадження спрямовує свої зусилля наукова дисципліна економічна теорія.

Мета дисципліни: сформувати знання про економічні відносини як суспільну форму виробництва, вирішити проблеми використання обмежених виробничих ресурсів і шляхи забезпечення суспільних потреб в умовах ринкової економіки.

Завдання дисципліни:

– вивчити загальні засади економічного життя суспільства;

– розкрити закономірності розвитку економічних систем;

– з’ясувати механізм дії економічних законів і механізм використання їх людьми в процесі господарської діяльності;

– визначити принципові риси основних соціально-економічних систем та напрямів їхньої еволюції;

– визначити роль економічної теорії в розробленні шляхів трансформації економіки в соціально-орієнтовану ринкову економічну систему.

Предметом дисципліни є економічні відносини у їхньому взаємозв’язку з продуктивними силами, політичними, ідеологічними та іншими інститутами суспільства; закони і закономірності розвитку економічних систем, діяльність економічних суб’єктів, спрямовану на ефективне господарювання в умовах обмежених ресурсів, з метою задоволення безмежних потреб.

У посібнику студентам пропонується один із небагатьох, але доступних, на нашу думку, варіантів, який надає широкі можливості самостійно дослідити увесь спектр економічної проблематики.

Головна мета авторів – подати інформацію таким чином, щоб вона:

– несла в собі систематизований матеріал про напрями, чинники, шляхи, умови та принципи вирішення конкретної проблеми економічної теорії;

– передавала стисло та чітко концептуальні теоретико-методологічні положення і висновки класичної і новітньої економічної теорії;

– була доступною для будь-кого: тих, хто тільки приступив до вивчення економічної теорії, і тих, хто вже має певний обсяг знань;

– сприяла активізації самостійної роботи студентів, виробленню аналітичного мислення, вмінню висловлюватися аргументовано, логічно і лаконічно.

Автори мають надію, що робота з впровадженням у навчальних закладах сучасних методик навчання та використання на їхній базі модульно-кредитних і модульно-рейтингових технологій є досить актуальною і принесе відповідну користь студентам у вивченні актуальних проблем економічної теорії, а викладачам – при проведенні практичних занять і контролю знань як за окремими модулями, так і в цілому по предмету.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Економічна теорія. Політекономія – Семененко В. М. – Передмова