Економічна теорія. Політекономія – Семененко В. М. – 14.3. Закономірності виникнення, сутність і механізм формування акціонерного капіталу

Акціонерний капітал, на відміну від промислового, торгового та позичкового, функціонує не в певній сфері економіки, а в кожній із її сфер, тому він є не особливим видом капіталу, а особливою формою організації капіталу, що функціонує в будь-якій сфері економіки.

Названа особливість дає нам право стверджувати, що акціонерний капітал:

По-перше, втілює в собі сутнісні властивості капіталу, як самозростаючої вартості;

По-друге, втілює властивості тих особливих видів капіталу, формою організації яких він є;

По-третє, якщо акціонерний капітал є формою організації одночасно і промислового, і товарного, і позичкового капіталів, то він втілює в собі всі їхні властивості і функції.

Водночас акціонерний капітал має свої особливі сутнісні властивості, форми їхнього прояву, функції, які утворюють власний зміст акціонерного капіталу і не притаманні особливим видам капіталу.

По-перше, певний особливий вид капіталу (промисловий, торговий, позичковий) має саме акціонерну, а не якусь іншу форму своєї організації. Основою акціонерного капіталу є акціонерна власність – найрозвинутіша форма спільної власності.

По-друге, власний зміст акціонерного капіталу утворюється сукупністю таких складових:

– властивості капіталу як зростаючої вартості;

– властивості певного виду капіталу;

– властивості акціонерного капіталу як особливої форми організації будь-якого виду капіталу

Акціонерний капітал формується шляхом об’єднання розрізнених грошових засобів в один великий грошовий капітал через утворення акціонерних товариств, випуск і розміщення ним своїх цінних паперів – акцій, облігацій тощо (рис. 14.5).

Основою і рушійною силою створення акціонерних товариств є суперечності, притаманні приватній власності (суперечність між потребою у все більших розмірах грошових ресурсів та обмеженими можливостями одноосібного власника підприємства).

Причиною виникнення акціонерного капіталу є обмеженість способу залучення капіталу за допомогою паїв.

Суперечність між потребою та обмеженими можливостями концентрації капіталу розв’язується за допомогою акціонерних товариств, у яких централізація розрізнених коштів здійснюється шляхом випуску акцій – цінних паперів, що засвідчують внесення їхніми власниками своєї частки в статутний капітал акціонерного товариства (АТ).

На відміну від паїв, акція не дає права її власнику вимагати повернення внеску в капітал АТ.

Економічне життя акції припиняється разом з припиненням існування АТ. Акціонерний капітал функціонує у формі реального і фіктивного капіталів. Реальний капітал – гроші, засоби виробництва та інше майно АТ, які використовують для виробництва матеріальних благ.

Форми економічної реалізації реального капіталу:

– валовий продукт як сукупність матеріальних благ і послуг;

– валовий дохід;

– чистий дохід.

До свого розподілу ці форми є об’єктом спільної (колективної) власності АТ.

В процесі розподілу і перерозподілу ці форми розщеплюються на функціональні особливі складові:

– амортизаційний фонд;

– фонд заробітної плати (фонд споживання);

– фонд накопичення;

– резервний фонд;

– фонд виплати дивідендів і відсотків.

Фіктивний капітал – цінні папери АТ, що відображають його реальний капітал і надають право на одержання відповідних доходів. Особливістю фіктивного капіталу є те, що він:

– належить окремим акціонерам і перебуває в їхньому безпосередньому володінні і використанні;

– не створює ні вартості, ні додаткової вартості, а є лише титулом власності (правом власності) на реальний капітал.

Основною формою економічної реалізації фіктивного капіталу індивідуальним власником є дивіденд як перетворена форма додаткової вартості. Розрізняють:

– дивіденди на прості акції;

– дивіденди на привілейовані акції;

– дивіденди у грошовій формі;

– дивіденди у натуральній формі;

– дивіденди у формі акцій АТ;

– екстра-дивіденди;

– кумулятивні дивіденди;

– нетрудові дивіденди.

Розмір дивіденду повинен завжди перевищувати банківський відсоток. Дивіденд Один із чинників, що визначає курс акцій, курс – це ціна акції, за якою вона купується і продається на вторинному ринку ЦП:

Економічна теорія. Політекономія   Семененко В. М.   14.3. Закономірності виникнення, сутність і механізм формування акціонерного капіталу

На курс акцій впливають і інші чинники, залежно від яких ринкова ціна акції може бути значно вищою або нижчою від її номінальної вартості. Курс акцій має тенденцію до відбиття реального стану справ в акціонерній компанії й економіці в цілому.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)

Економічна теорія. Політекономія – Семененко В. М. – 14.3. Закономірності виникнення, сутність і механізм формування акціонерного капіталу