Економічна теорія – Білецька Л. В. – Показник монопольної влади. Індекс Лернера. Індекс Гарфінделя Хіршмана

Максимум прибутку фірма отримує при рівності граничного доходу граничним витратам: МЯ = МС . Цьому правилу відповідають певні ціни та обсяг виробництва. Багато менеджерів мають у своєму розпорядженні обмежену інформацію про середній і граничний дохід, про граничні витрати для різних обсягів виробництва, що ускладнює визначення ціни та обсягу. Як практично визначає управляючий ціну Р і обсяг виробництва < , що максимізують прибуток?

Граничний дохід МЯ = Л(Р”)/Л<< , де Д” – додаткова одиниця продукції. Якби остання продавалася за ціною Р, то МЯ = 1 X Р = Р. Але в умовах недосконалої конкуренції продаж кожної додаткової одиниці продукції призводить до зниження ціни ДР/Д<2, оскільки зменшується попит, що зменшує дохід від продажу всієї продукції. Зміна доходу складає д(ЛР/Лд).Таким чином,

МЯ = Р – д-=Р РД хДР.

Де Р дд

Еластичність попиту еА = -Д^дР , тоді МЯ = Р + Р(1/еА). Оскільки фірма максимізує дохід, то МЯ = Р + Р(1/еА ) = МС . Звідси Р МС = – 1_

Р ~ Є ‘ .

Дана формула являє собою правило “великого пальця” для ціноутворення. Ліва частина рівності (Р – МС )/Р показує перевищення ціни над граничними витратами як процент від ціни. Перевищення дорівнює величині, оберненій до еластичності 1/еА попиту, взятої з протилежним знаком. Ціну можна відобразити через граничні витрати:

Р _ 1 -(V ЕЛ)

І розраховувати як просту накидку над граничними витратами.

Показник монопольної влади. Індекс Лернера. Індекс Гарфінделя Хіршмана

Для вимірювання ступеня монопольної влади в економічній теорії використовується індекс Лернера, який він запропонував у 1934 році.

В умовах чистої конкуренції ціна дорівнює граничним витратам і граничному доходу: Р _ МС _ МЯ , що дозволяє максимізувати прибуток. Для монополії ціна перевищує граничні витрати Р > МС. Монопольна влада вимірюється величиною Ь, на яку ціна перевищує граничні витрати:

_ Р МС _ Р ‘

Коефіцієнт Ь змінюється в межах від 0 до 1. Чим більший розрив між Р і МС , тим більший ступінь монопольної влади. При досконалій конкуренції, коли Р _ МС , індекс Лернера буде дорівнювати 0.

Сучасні ринкові структури більш точно можна було б характеризувати терміном олігополія (тобто небагато продавців). Це тип ринку, коли кілька великих фірм захоплюють виробництво і збут основної маси продукції.

Концентрацію ринку і ступінь влади над ціною в умовах оліго-полії можна виміряти з допомогою індексу Гарфінделя (Н ). Цей індекс передбачає попередню оцінку частки фірми на ринку, яка позначається символом ” 5 “. Наприклад, якщо одна з фірм постачає на ринок 50 % всього галузевого обсягу продаж, то її 5 =50 %. Далі необхідно визначити, скільки всього фірм у галузі (від 1 до П ), і, нарешті, показник кожної фірми підноситься до квадрату і всі

Показники 52 сумуються:

Н _ 512 + 522 + 532 +… + 52 _ £52 .

Г_1

У випадку чистої монополії, коли галузь складається із однієї фірми (п = 1), індекс Гарфінделя буде дорівнювати 10 000, тобто

51 = 100 %, а Н = 1002, тобто 10 000.

Якщо в галузі дві фірми-олігополії і ринкові частки їх рівні (50 % у кожній), то Н = 502 + 502 = 5000. Таким чином, чим більше фірм у галузі, тим менший індекс ” Н “.

У випадку досконалої конкуренції, коли в галузі, наприклад, 100 фірм і частка кожної дорівнює 1 %, індекс

Н = 12 +12 +132 +… +1200 = 100.

Індекс Гарфінделя реагує як на ринкову частку кожної фірми, так і на кількість фірм у галузі.

Так, якщо не використати індекс і орієнтуватися тільки на кількість фірм в галузі, то можна подумати, що галузь, де функціонує 5 фірм, більш концентрована, ніж така, в якій діють 6 фірм. Але тут не враховується показник 5. Наприклад, в галузі 6 фірм, у однієї з них 5 =50 %, а в інших 5 частки по 10 %, тоді індекс Н = 502 + (ю2 X 5)= 7500 . Якщо ж у галузі 5 фірм і в кожної з них

Рівні ринкові частки, тобто 5 =20 %, то індекс Н = 202 X 5 = 2000. Таким чином, галузь із 6 фірм має більший ступінь концентрації, ніж галузь, яка складається з 5 фірм.

У випадку олігополії конкуренція носить переважно неціновий характер. Нецінова конкуренція базується на залученні споживача не з допомогою зниження ціни, а за рахунок інших факторів – покращення якості товарів, реклами, післяпродажного технічного обслуговування і т. п.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Економічна теорія – Білецька Л. В. – Показник монопольної влади. Індекс Лернера. Індекс Гарфінделя Хіршмана