Економічна теорія – Білецька Л. В. – Марксистські схеми суспільного відтворення

Наступним етапом макроекономічного моделювання стала теорія відтворення Карла Маркса (1818-1883 рр.).

У своїй моделі Маркс поділив суспільне виробництво на два підрозділи: І підрозділ включає усі галузі і підприємства, що виробляють засоби виробництва, ІІ підрозділ – галузі, які випускають предмети особистого споживання. Вартість продукту обох підрозділів у своїй сумі складає вартість суспільного продукту (ВСП). Продукт кожного із підрозділів по вартості складається із фонду заміщення (С), необхідного (V) і додаткового(т) продукту.

Отже, ВСП = І (С + V + т) + II (С + V + т)

Процес відтворення суспільного продукту проходить через економічний кругообіг (виробництво, розподіл, обмін і споживання). При цьому відбувається реалізація продукту, тобто такий його розподіл і обмін, при якому жодна із його частин не є зайвою і жодна з потреб, підтверджених платоспроможним попитом, не залишається не задоволеною.

Виходячи із поділу ВСП на засоби виробництва і предмети споживання, проблема реалізації полягає у тому, щоб розподілити продукт пропорційно по галузях, між підприємствами та індивідуальними споживачами. Цей розподіл повинен дати відповідь на питання: звідки суспільство і кожне підприємство одержить засоби виробництва, щоб забезпечити заміщення спожитих у попередньому виробничому циклі; звідки індивідуальні споживачі одержать предмети особистого споживання; звідки взяти додаткові засоби виробництва і предмети споживання для розширення масштабів виробництва; як використати додатковий продукт (у якому співвідношенні) на споживання і на нагромадження.

Шукаючи відповіді на ці питання, Маркс розглянув схеми кругообігу ВСП при простому і розширеному відтворенні. Для реалізації ВСП слід дотримуватися відповідних кількісних пропорцій між різними його частинами у відповідності до функціонального призначення, натурально-речової та вартісної форми. Схема економічного кругообігу при простому відтворенні у марксистській моделі відтворення (за К. Марксом) відображена на схемі 3.

Економічна теорія   Білецька Л. В.   Марксистські схеми суспільного відтворення

Тут мається на увазі, що частина продукту І підрозділу (4000 С) і ІІ підрозділу (500У + 500т) реалізується всередині кожного підрозділу і на схемі цей рух не відображений. Дана схема дає наочне уявлення про основні пропорції простого відтворення. їх є три.

1) І (V + т) = ІІС,

Тобто чистий продукт І підрозділу (V + т) повинен дорівнювати фонду заміщення ІІ підрозділу (С).

2) І (С + V + т) = І С + ІІС,

Тобто засоби виробництва, які створюються у І підрозділі, повинні вироблятися у такому обсязі, щоб відновити матеріальні витрати в обох підрозділах (вартість продукту І підрозділу повинна дорівнювати вартості фонду заміщення обох підрозділів). 3) ІІ (С + V + т) = І (V + т) + ІІ (V + т),

Тобто предмети споживання, що створюються у ІІ підрозділі, повинні вироблятися у такому обсязі, щоб задовольнити особисті потреби усіх учасників виробництва (вартість продукту ІІ підрозділу дорівнює вартості чистого продукту суспільства).

На схемі 4 зображено економічний кругообіг при розширеному відтворенні (за К. Марксом).

Економічна теорія   Білецька Л. В.   Марксистські схеми суспільного відтворення

Із схеми видно, що частина додаткового продукту (тк) обох підрозділів йде на розширення виробництва. У І підрозділі – 500 одиниць т, з яких 400 (тс) йде на розширення фонду заміщення, а 100 (ту) – на задоволення потреб додаткових працівників. У ІІ підрозділі – це 150 т, з яких 100 (тс) спрямовується на приріст фонду заміщення, а 50 (ту) – на розширення робочої сили. При цьому 500 одиниць додаткового продукту І підрозділу і 600 – другого споживаються як особистий доход 1).

Пропорції розширеного відтворення будуть такими:

1) І (V + ту + ті) = II (С + тс);

2) І (С + тс)+ ІІ (С+ тс)= І (С + V + Т);

3) І (V + ту + ті) + ІІ (V + ту + ті) = ІІ (С + V + т).

Для того щоб склалися такі пропорції, необхідне виконання певних умов реалізації суспільного продукту. Схема показує, які ці умови:

1) І (V + т) > ІІ С;

2) І (С + V + т) > І С + ІІ С;

3) І (V + т) + ІІ (V + т) > ІІ (С + V + т).

Хоча марксистські схеми досить абстрактні, але вони показують основні умови, які необхідні для нормального відтворення. В реальній дійсності макроекономічні пропорції постійно порушуються, мають місце різні диспропорції і суперечності.

В марксистській моделі не враховано зовнішній ринок, грошовий обіг. Крім того, не виділяються суб’єкти економічної системи (виробники і споживачі), що й робить дану модель занадто відстороненою від реального життя, чисто теоретичною, абстрактною.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Економічна теорія – Білецька Л. В. – Марксистські схеми суспільного відтворення