Економічна теорія – Білецька Л. В. – Криві постійних, змінних і валових витрат

Податок є потужним важелем державного регулювання ринку. В процесі збільшення або зменшення своєї величини він законів попиту і пропозиції не порушує, але певним чином модифікує їх дію – викликає зміщення кривих пропозиції товару, визначаючи тим самим переміщення точки ринкової рівноваги.

В цілому наслідки оподаткування негативно відбиваються як на споживачах, так і на виробниках товарів, що знаходить вияв у зростанні ціни товару і скороченні обсягів виробництва. Більш висока ціна скорочує обсяг споживчого попиту, внаслідок чого зменшується маса продажу товарів, що потрапили під оподаткування. Виробники за таких умов вимушені скорочувати виробництво і обсяги запропонованих на ринку товарів, попит на які став меншим. Адже більш високий податок спричиняє зменшення виробничих потенцій продуцентів (виробників), а знижений попит цю рецесійну (спадну) тенденцію посилює.

Таким чином, хоча при цьому порушення законів попиту і пропозиції не відбулося, але збільшений податок створив передумови до зміщення точки рівноваги попиту і пропозиції на новий, більш високий рівень.

Припустимо, що встановилася рівновага попиту і пропозиції на пшеницю при <2 = 12 млн бушелів, ціна рівноваги становить 3 дол. за бушель. Держава встановила податок на продаж в 1 дол. з кожного бушеля, що порушило рівновагу. Хто (виробник чи споживач) і в якому розмірі буде сплачувати податок?

Економічна теорія   Білецька Л. В.   Криві постійних, змінних і валових витрат

Після введення податку споживачі, як і раніше, хочуть купити 12 млн бушелів пшениці по 3 дол. Але виробники тепер запропонують меншу кількість пшениці. Крива пропозиції зрушиться вліво і одночасно вгору тому, що тепер потрібно заплатити за кожну одиницю продукту більш високу ціну, ніж раніше. Нова ціна рівно-

І7і. .. D’ d’ o

Ваги встановиться в С – точці перетину кривої попиту И И і нової кривої пропозиції S S Пропозиція скоротилася, ціна виросла. З графіка видно, що ціна рівноваги виросла з 3 дол. до 3,7 дол. Обсяг продаж і купівель впав з 12 до 10 млн бушелів. Виробники пшениці сплачують тільки частину введеного податку. Вони отримують за кожний бушель: 3,7 дол. (ціна) – 1 дол. (податок) = = 2,7 дол. На кожному бушелі вони втрачають: 3 – 2,7 = 0,3 (дол.), і ця сума йде в рахунок податку. Споживачі втрачають: 3,7 дол. (нова ціна) – 3 дол. (стара ціна) = 0,7 дол. в рахунок боргу.

Суспільство стає біднішим, оскільки споживається менше пшениці.

Криві постійних, змінних і валових витрат

Постійні витрати (FC – Fixed Costs) фірми мають місце навіть у тому випадку, коли фірма нічого не виробляє, тобто їх величина не залежить від обсягу виробництва.

Економічна теорія   Білецька Л. В.   Криві постійних, змінних і валових витрат

Види постійних витрат:

– відсоток з кредиту на купівлю обладнання;

– амортизаційні відрахування;

– орендна плата;

– витрати на капітальний ремонт;

– виплати податків;

– страхові внески;

– адміністративні витрати.

Змінні витрати (VC – Variable Costs) залежать від випуску продукції та змінюються залежно від збільшення або зменшення обсягу виробництва.

Види змінних витрат:

– витрати на сировину;

– витрати на паливно-мастильні матеріали;

– витрати на енергоносії;

– оплата праці.

При досягненні оптимального випуску продукції (в точці Q1 ) спостерігається відносна економія змінних витрат. Але при подальшому розширенні виробництва відбувається нове зростання змінних витрат, тому що збільшення випуску потребує більш швидкого зростання витрат порівняно зі зростанням виробництва.

Економічна теорія   Білецька Л. В.   Криві постійних, змінних і валових витрат

Сума постійних і змінних витрат при кожному даному обсязі виробництва утворює повні (валові, сукупні) витрати виробництва – TC (Total Costs).

Повні витрати (TC) є функцією від випуску продукції (Q).

Економічна теорія   Білецька Л. В.   Криві постійних, змінних і валових витрат


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Економічна теорія – Білецька Л. В. – Криві постійних, змінних і валових витрат