Екологічне право України – Шуміло О. М. – 7. Порядок створення й оголошення територій та об’єктів ПЗФ України

Правовий статус об’єкта ПЗФ безпосередньо пов’язаний із процедурою його створення. У зв’язку з цим у ЗУ “Про ПЗФ України” окремий розділ (VII) присвячений цим питанням. Рішення про створення об’єктів ПЗФ України, зміну меж, категорії та скасування статусу територій та об’єктів ПЗФ України є юридично значущими рішеннями, які визначають правовий режим охорони та фінансування таких об’єктів, впливають на форму їх власності, можуть бути предметом судового оскарження.

Аналіз положень ЗУ “Про ПЗФ України” дозволяє виділити такі етапи створення й оголошення територій та об’єктів ПЗФ України:

1. Підготовка і подання клопотань про створення чи оголошення територій та об’єктів ПЗФ України.

2. Попередній розгляд клопотань про створення чи оголошення територій та об’єктів ПЗФ України.

3. Прийняття рішень про створення чи оголошення територій, об’єктів ПЗФ України та їхніх охоронних зон.

Підготовка і подання клопотань про створення чи оголошення територій та об’єктів ПЗФ України можуть здійснюватися підрозділами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища, науковими установами, природоохоронними громадськими об’єднаннями або іншими зацікавленими підприємствами, установами, організаціями та громадянами.

Клопотання має містити обгрунтування необхідності створення чи оголошення території або об’єкта ПЗФ України певної категорії, характеристику природоохоронної, наукової, естетичної та іншої цінності природних комплексів та об’єктів, що пропонуються для заповідання, відомості про місцезнаходження, розміри, характер використання, власників та користувачів природних ресурсів, а також відповідний картографічний матеріал.

До клопотань додаються документи, що підтверджують та доповнюють обгрунтування необхідності створення чи оголошення територій або об’єктів ПЗФ України.

Вказане клопотання із додатками подається до державних органів, уповноважених проводити їхній попередній розгляд: щодо територій та об’єктів загальнодержавного значення – Мінприроди; щодо територій та об’єктів місцевого значення – органи Мінприроди на місцях.

Попередній розгляд клопотань про створення чи оголошення територій та об’єктів природно-заповідного фонду здійснюється Мінприроди або його територіальним органами у місячний строк.

У разі схвалення клопотань Мінприроди та його органами на місцях проводиться їхнє погодження з власниками та первинними користувачами природних ресурсів у межах територій, рекомендованих для заповідання.

На підставі результатів погодження клопотань Мінприроди забезпечує розробку спеціалізованими проектними та науковими установами проектів створення природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків, заказників, пам’яток природи, парків-пам’яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення.

Розробка проектів створення регіональних ландшафтних парків, заповідних урочищ, а також заказників, пам’яток природи та парків-пам’яток садово-паркового мистецтва місцевого значення забезпечується органами Мінприроди на місцях.

Забезпечення розробки проектів створення ботанічних садів, дендрологічних парків та зоологічних парків може бути доручене зацікавленим державним органам чи установам.

Розроблені проекти створення територій та об’єктів ПЗФ України передаються Мінприроди чи його органами на місцях органам, уповноваженим приймати рішення про створення чи оголошення територій та об’єктів ПЗФ України.

Прийняття рішень про створення чи оголошення територій, об’єктів ПЗФ України та їхніх охоронних зон здійснюється:

O Президентом України стосовно створення природних заповідників, національних природних парків, а також щодо інших територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення;

O Верховною Радою АРК, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами стосовно організації чи оголошення територій та об’єктів ПЗФ місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об’єктів ПЗФ.

Цього порядку повинні неухильно дотримуватися усі суб’єкти, а його недотримання може стати підставою для скасування рішення про створення таких об’єктів. Так, Постановою Вищого адміністративного суду у справі № П-155/10 від 21.10.2010 р. було задоволено позовні вимоги Кремінської районної ради Луганської області до Президента України про визнання протиправним та скасування Указу Президента України від 11 грудня 2009 року № 1040/2009 “Про створення національного природного парку “Сіверсько-Донецький””. Підставою для скасування оспорюваного указу стало недотримання процедури та порядку створення і оголошення території або об’єкта природно-заповідного фонду в частині отримання погоджень зацікавлених сторін.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)

Екологічне право України – Шуміло О. М. – 7. Порядок створення й оголошення територій та об’єктів ПЗФ України