Екологічне право України – Шуміло О. М. – 11. Контроль за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів

Завданнями контролю за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів є:

1) забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів;

2) забезпечення додержання лісового законодавства органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та громадянами;

3) забезпечення додержання лісового законодавства власниками лісів, постійними і тимчасовими лісокористувачами;

4) запобігання порушенням законодавства у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їхнього усунення.

Державний контроль за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів здійснюється КМ України, Мінприроди, Держлісагентством, органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища АРК, територіальними органами центральних органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, з питань лісового господарства, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади в межах повноважень, визначених законом.

Громадський контроль за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів здійснюється громадськими інспекторами охорони навколишнього природного середовища. Повноваження громадських інспекторів визначаються Положенням про громадських інспекторів з охорони довкілля, що затверджене Наказом Мінприроди України.

Громадськими інспекторами можуть бути громадяни України, що досягли 18 років, мають досвід природоохоронної роботи та пройшли співбесіду в органах Мінприроди. Громадянин, який бажає бути громадським інспектором, подає до відповідного органу Мінприроди письмову заяву та подання організації, що його рекомендує, або письмове клопотання державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища. Громадські інспектори призначаються Головним державним інспектором України з охорони навколишнього природного середовища та головними державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій після проходження співбесіди відповідно з керівниками структурних підрозділів органу Мінприроди та виявлення претендентом знань з основ природоохоронного законодавства.

Громадські екологічні інспектори в більшості є членами громадських природоохоронних організацій. їхня діяльність у сфері лісових відносин здійснюється відповідно до ЗУ: “Про об’єднання громадян”; “Про благодійництво та благодійні організації” ; “Про молодіжні та дитячі громадські організації” та на основі їхніх статутів. Громадські природоохоронні організації у сфері лісових відносин мають такі самі права, як і громадські екологічні інспектори:

1) брати участь у розробці планів, програм, пов’язаних з охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів;

2) вільного доступу до інформації про стан лісів та ведення господарства в них;

3) брати участь у заходах міжнародних неурядових організацій з питань охорони та відтворення лісів;

4) вносити пропозиції щодо розроблення нормативно-правових актів з питань ведення лісового господарства та внесення змін до них;

5) оскаржувати в установленому законом порядку рішення про відмову чи несвоєчасне надання за запитом інформації про стан лісів або неправомірне відхилення запиту та його неповне задоволення.

Інформування про стан і відтворення лісів здійснюється відповідно до ЗУ “Про охорону навколишнього природного середовища” та інших законів. Новітнім у цій царині є ЗУ “Про доступ до публічної інформації”, який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим ЗУ, та інформації, що становить суспільний інтерес. Згідно із законом, публічною є відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, яка була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень.

На виконання ЗУ “Про доступ до публічної інформації” Президент України підписав Укази: “Питання забезпечення органами виконавчої влади доступу до публічної інформації” та “Про першочергові заходи щодо забезпечення доступу до публічної інфо2рмації в допоміжних органах, створених Президентом України” 3. Вони покликані забезпечити реалізацію конституційного права громадян вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію і прямо стосуються всіх органів виконавчої влади, в тому числі і Держлісагентства.

Відділ контролю та звернень громадян до Управління кадрів та контролю Держлісагентства реалізовує права громадян на доступ до публічної інформації2 4. Надання публічної інформації Держлісагентством здійснюється у відповідь на інформаційний запит.

Примірна форма запиту на публічну інформацію та примірний порядок складення та подання запитів на інформацію затверджені постановою КМ України.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)

Екологічне право України – Шуміло О. М. – 11. Контроль за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів