Державний аудит – Дікань Л. В. – 4.1. Державна контрольно-ревізійна служба України

4.1. Державна контрольно-ревізійна служба України

Згідно з чинним законодавством, в Україні суб’єктами державного аудиту є Державна контрольно-ревізійна служба України та Рахункова палата України1.

Державна контрольно-ревізійна служба в Україні діє при Міністерстві фінансів та підпорядковується йому. За своїм статусом вона є органом державної виконавчої влади і складається з Головного контрольно-ревізійного управління України (ГоловКРУ) та контрольно-ревізійних управлінь в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, контрольно-ревізійних підрозділів (відділів, груп) у районах, містах та районах у містах, які підпорядковуються ГоловКРУ.

Державна контрольно-ревізійна служба має централізовану організаційну структуру. Структура ДКРС України представлена на рис. 4.1.

Державний аудит   Дікань Л. В.   4.1. Державна контрольно ревізійна служба України

Рис. 4.1. Структура ДКРС України

Головне контрольно-ревізійне управління України очолює начальник, який призначається Кабінетом Міністрів України. Керівників регіональних контрольно-ревізійних управлінь і підрозділів призначають вищі керівники за підпорядкованістю. Структурні підрозділи контрольно-ревізійної служби є юридичними особами, мають самостійні кошториси, поточні та інші рахунки в банках.

ГоловКРУ та його органи на місцях контролюють дотримання фінансової дисципліни підприємствами й організаціями щодо територіального розподілу витрат коштів з державного бюджету на соціальні потреби, утримання органів державного управління й цільове використання. Схема-структура апарату Головного контрольно-ревізійного управління України зображена на рис. 4.2.

У Законі України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”1 зазначено, що головним завданням ДКРС України є здійснення державного контролю за витрачанням коштів і матеріальних цінностей, їх збереженням; станом і достовірністю бухгалтерського обліку і звітності в міністерствах, відомствах, державних комітетах, державних фондах, бюджетних установах, а також на підприємствах і в організаціях, які одержують кошти з бюджетів усіх рівнів та з державних валютних фондів; подання пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень нормативних актів та запобігання їм у подальшій діяльності.

Згідно з Бюджетним кодексом України органи ДКРС України здійснюють контроль:

1) за цільовим і ефективним використанням коштів державного бюджету і місцевих бюджетів;

2) цільовим використанням і своєчасним поверненням кредитів, одержаних під гарантію Кабміну України;

3) порядком ведення бухгалтерського обліку і достовірністю звітності про виконання державного бюджету і місцевих бюджетів, кошторисів.

Державний аудит   Дікань Л. В.   4.1. Державна контрольно ревізійна служба України

Рис. 4.2. Структура ГоловКРУ України

Функції Державної контрольно-ревізійної служби полягають у проведенні ревізій та державного аудиту фінансової діяльності, стану збереження коштів і матеріальних цінностей, достовірності обліку і звітності у міністерствах, відомствах, підприємствах і організаціях, які утримуються за рахунок Державного бюджету. До її функцій також належить проведення ревізій та аудиту правильності витрачання державних коштів на утримання місцевих органів державної виконавчої влади, установ і організацій, що діють за кордоном і фінансуються з Державного бюджету, контролю за повнотою оприбуткування, використання і збереження валютних коштів; перевірка виконання рішень за результатами проведення ревізій.

Важливою функцією Державної контрольно-ревізійної служби є складання нормативно-методичних документів щодо проведення контрольно-ревізійної роботи, узагальнення досвіду цієї роботи та поширення його в контрольно-ревізійних підрозділах, а також міністерствах і відомствах.

Проводять державний аудит державні аудитори (головний, провідний, старший). У своїй діяльності вони керуються вимогами професійної етики, ключовими принципами якої є сумлінність, незалежність і об’єктивність, конфіденційність та компетентність. Зміст та призначення таких принципів містяться в Кодексі етики державних аудиторів, який розроблено міжнародною організацією ВОФК INTOSAI (додаток 8).

Кодекс етики – це декларація системи цінностей та принципів, які спрямовують повсякденну роботу контролерів (аудиторів).

Державний аудит, ревізії, контрольні перевірки проводять на підставі розпорядчого документа, підписаного начальником служби, управління, керівником підрозділу служби в районі, місті. За ініціативою Державної контрольно-ревізійної служби ревізія підприємства, установи, організації здійснюється не частіше, ніж один раз на рік. За дорученням правоохоронних органів ревізію проводять у будь-який час.

Скарги на дії ревізорів розглядаються і вирішуються керівниками підрозділів Державної контрольно-ревізійної служби. Подання скарги не припиняє оскаржуваної дії службових осіб Державної контрольно-ревізійної служби.

Органи Державної контрольно-ревізійної служби проводять ревізії та аудит суб’єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності за постановою правоохоронних органів. Ці самі органи надають допомогу ревізорам у виконанні ними службових обов’язків.

Службові особи Державної контрольно-ревізійної служби є представниками органів державної виконавчої влади. Законні вимоги ревізорів є обов’язковими для виконання службовими особами об’єктів, які ревізуються. Ці представники під час виконання своїх службових обов’язків перебувають під захистом закону.

Висвітлені функції Державної контрольно-ревізійної служби в Україні, права і обов’язки посадових осіб цієї служби не поширюються на контроль місцевих рад народних депутатів (муніципальний контроль), профспілковий і відомчий контроль.

Отже, Державна контрольно-ревізійна служба в Україні координує проведення контрольних заходів в економіці держави, сприяє збереженню правопорядку у фінансово-господарській діяльності.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)

Державний аудит – Дікань Л. В. – 4.1. Державна контрольно-ревізійна служба України