Державне регулювання економіки – Калетнік Г. М. – 4.3. Функції прогнозування

Однією з ключових функцій управління є планування. У сучасному трактуванні воно не обов’язково передбачає такі атрибути державної діяльності, як створення бюрократичної планово-економічної системи. Функція планування пов’язана з визначенням цілей розвитку та забезпеченням засобів і ресурсів для їх досягнення. Вона може з успіхом використовувати спеціально адаптований механізм річного бюджету, що вже давно практикується багатьма країнами. Принципи такого бюджету були вперше розроблені в 30-х роках двадцятого століття, а пізніше перенесені на рівень державного управління. Прогнозування та планування відрізняються тим, що характеризують різні ступені розвитку економіки, хоча й взаємопов’язані, однак відмінні форми передбачення її майбутнього стану. Прогнозування відрізняється від планування функціональним призначенням. Планування спрямоване на прийняття та практичне здійснення управлінських рішень; мета прогнозування – створити наукові передумови для їх прийняття, що включає науковий аналіз тенденцій та варіантне передбачення майбутнього розвитку суспільного виробництва з урахуванням оцінки можливих наслідків прийнятих рішень; обгрунтування напрямів соціально-економічного та науково-технічного розвитку. Завдання економічного прогнозування, з одного боку, – з’ясувати перспективи близького та майбутнього розвитку економіки, керуючись процесами, що склалися в реальній дійсності; з іншого боку, – сприяти розробці оптимальних поточних і перспективних

Планів, спираючись на розроблений прогноз і оцінку прийнятого рішення з урахуванням його наслідків у прогнозованому періоді. Економічне прогнозування базується на дослідженні закономірностей економічних процесів розширеного відтворення.

Одним з найважливіших етапів складання прогнозу є підготовка для уряду пропозицій з розробки конкретних заходів державного регулювання та впливу на економіку. Держава може застосовувати пільгові податки, відсотки по кредиту, порядок нарахування амортизації тощо. Вона також може вводити та використовувати й інші дійові важелі: бюджетні інвестиції, субсидії, дотації. За необхідності можуть вводитись певні державні обмеження, які стосуються матеріальних, грошових чи інших потоків, а саме: квоти, мито, контрактні чи державні замовлення та інше.

Основними Функціями Економічного прогнозування є:

O науковий аналіз економічних, соціальних, науково-технічних процесів і тенденцій;

O дослідження об’єктивного розвитку економіки і соціально-економічних явиш у конкретних умовах у певний період; оцінка об’єкта прогнозування;

O виявлення альтернатив розвитку економіки і соціального розвитку;

O нагромадження наукового матеріалу для обгрунтованого вибору певних рішень.

Науковий аналіз економічних, соціальних і науково-технічних процесів і тенденцій здійснюється по трьох Стадіях: ретроспекція, діагноз, проекція.

Ретроспекцією Називається етап прогнозування, на якому досліджується історія розвитку об’єкта прогнозування для одержання його систематизованого опису. На стадії ретроспекції відбувається збір, збереження Й обробка інформації, визначення джерел, необхідних для прогнозування, оптимізація як складу джерел, так і методів виміру і подання ретроспективної інформації, уточнення й остаточне формування структури і складу характеристик об’єкта прогнозування.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)

Державне регулювання економіки – Калетнік Г. М. – 4.3. Функції прогнозування