Цивільне право України – Дзера О. В. – 2. Об’єкти і суб’єкти права інтелектуальної власності
У Конвенції, якою була заснована Всесвітня організація інтелектуальної власності (1967 р.) зазначається, що інтелектуальна власність об’єднує права, які стосуються:
1) літературних, художніх і наукових творів;
2) виконавчої діяльності артистів, звукозапису, радіо – і телевізійних передач;
3) винаходів у всіх галузях людської діяльності;
4) наукових відкриттів;
5) промислових зразків;
6) товарних знаків, знаків обслуговування, фірмових найменувань і комерційних позначень;
7) захисту від недобросовісної конкуренції;
8) всі інші права, стосуються інтелектуальної власності у виробничій, науковій, літературній і художній галузях.
Наведений перелік не є вичерпним, оскільки не можна назвати всі результати творчої діяльності людини, які з’являються у процесі розвитку людства.
У минулому і нинішньому століттях це пов’язано із стрімкими темпами розвитку технологій, біології, медицини, а також із розширенням уявлень людства про оточуючий світ завдяки вже отриманим технічним розробкам.
Головною ознакою об’єктів права інтелектуальної власності є те, що вони мають бути результатом інтелектуальної творчої діяльності. Належність об’єктів цивільних прав до об’єктів права інтелектуальної власності може бути встановлена ЦК України чи законом.
ЦК України, врахувавши у ст. 420 положення Конвенції, якою була заснована Всесвітня організація інтелектуальної власності, наводить такий перелік об’єктів права інтелектуальної власності, які набули правову охорону в Україні: літературні та художні твори; комп’ютерні програми; компіляції даних (бази даних); виконання; фонограми, відеограми, передачі (програми) організацій мовлення; наукові відкриття; винаходи, корисні моделі, промислові зразки; компонування (топографії) інтегральних мікросхем; раціоналізаторські пропозиції; сорти рослин, породи тварин; комерційні (фірмові) найменування, торговельні марки (знаки для товарів і послуг), географічні зазначення; комерційна таємниця.
Слід звернути увагу на те, що вказана стаття не містить легального визначення терміна “об’єкт права інтелектуальної власності”, закріплюючи лише перелік об’єктів.
Зазначений перелік об’єктів інтелектуальної власності не є вичерпним, поступово збільшується, уточнюється, конкретизується. В цьому процесі враховується і зміст поняття інтелектуальної власності, який вкладається в це поняття міжнародними конвенціями і угодами, наприклад вищеназваною Конвенцією 1967 року, яка використовує термін “інтелектуальна власність” у загальному розумінні, позначаючи всі права на результати творчої діяльності і ряд таких, що прирівнюються до них.
Кожен із названих об’єктів відрізняється своєю природою, походженням, між тим, їх можна поділити на групи, які об’єднують їх за методами законодавчого забезпечення правової охорони.
До першої групи законодавство України про авторське право і суміжні права відносить такі об’єкти із вищезазначених: літературні і художні твори, комп’ютерні програми, бази даних, виконання, фонограми, відеограми тощо.
Друга група об’єднує об’єкти права промислової власності, які охороняються патентним правом: винаходи, корисні моделі, промислові зразки.
До третьої групи належать засоби індивідуалізації учасників цивільного обороту, виробленої продукції, а саме: комерційні (фірмові) найменування, торговельні марки (знаки для товарів і послуг), географічні зазначення.
Окрему групу об’єктів, які отримали назву нетрадиційних результатів інтелектуальної діяльності складають на сьогодні: відкриття, компонування інтегральних мікросхем, раціоналізаторські пропозиції, сорти рослин, породи тварин, комерційна таємниця тощо.
Зазначені групи об’єктів беруть свій початок з поділу творчої діяльності на духовну і науково-технічну і утворюють основні відносно самостійні інститути права інтелектуальної власності, які у сукупності складають узагальнююче поняття “інтелектуальна власність”.
Особливістю об’єктів права інтелектуальної власності є те, що вони мають бути результатом інтелектуальної творчої діяльності, тобто творчий характер результатів є обов’язковою ознакою об’єкта права інтелектуальної власності.
Твори, що складають групу об’єктів інтелектуальної власності, які охороняються авторським правом і суміжними правами, як завершені, так і незавершені, підлягають правовій охороні незалежно від їх оприлюднення чи неоприлюднений, від їх призначення, жанру, обсягу, мети. Правова охорона поширюється лише на форму вираження твору і не поширюється на будь-які ідеї, теорії, принципи, методи, процедури, процеси, системи, способи, концепції, відкриття, навіть якщо вони виражені, описані, пояснені, проілюстровані утворі. Хоча зазначені об’єкти можуть бути результатами творчої праці, однак правова охорона їм не надається тому, що сучасні правові засоби не можуть забезпечити їм належну охорону. Як твір розглядається частина твору, яка може використовуватись самостійно, в тому числі і оригінальна його назва. їм теж надається правова охорона.
Специфікою об’єктів права промислової власності є те, що такі результати інтелектуальної творчої діяльності мають бути оригінальними, а саме – не повторювати уже відомі рішення чи досягнення; вони також мають бути новими у масштабах, визначених законом. Об’єкти промислової власності визнаються такими лише після відповідної науково-технічної експертизи, тобто після їх відповідної кваліфікації.
Результат інтелектуальної творчої діяльності повинен бути придатним для втілення у певному матеріальному носієві і повинен мати здатність бути відділеним від свого творця, оскільки інакше він не може бути використаний, а також має бути придатним для сприйняття і відтворення іншою особою.
Суб’єктами права інтелектуальної власності виступають творець об’єкта права інтелектуальної власності, а саме: автор, винахідник та інші особи, яким належать особисті немайнові та (або) майнові права інтелектуальної власності.
Таким чином, суб’єкти права інтелектуальної власності поділяються на первинні і похідні. До первинних належать тільки творці – автори творів науки, літератури і мистецтва, виконавці, виробники фонограм і відеограм, автори програм мовлення, винахідники, автори промислових зразків, сортів рослин і пород тварин та інші. До похідних – усі інші особи – правонаступники, до яких право інтелектуальної власності переходить в силу закону чи на підставі договору.
Творцем об’єкту права інтелектуальної власності може бути тільки людина – громадянин України, громадянин зарубіжної країни, особа без громадянства. Первинні суб’єкти можуть бути творцями об’єктів інтелектуальної власності незалежно від віку і стану здоров’я, тобто авторами різного виду творів можуть бути як неповнолітні, так і малолітні діти, обмежено дієздатні і недієздатні. Здатність до творчості не має вікових меж чи обмежень у зв’язку з обмеженою дієздатністю чи недієздатністю творця.
Між тим, специфіка є в реалізації своїх прав такими категоріями творців. Так, наприклад, діти віком до 14 років (малолітні) можуть здійснювати свої особисті немайнові права інтелектуальної власності, проте майнові права за них здійснюють їх законні представники – батьки чи опікуни. Особи віком від 14 до 18 років (неповнолітні) мають право не тільки створювати твори, а й самостійно здійснювати авторські права. Це ж правило поширюється і на права виконавців.
До похідних суб’єктів права інтелектуальної власності можуть належати будь-які особи – як фізичні, так і юридичні, які набувають цих прав за договором чи за законом. Правонаступниками суб’єкта права інтелектуальної власності за законом можуть бути як фізичні, так і юридичні особи – при спадкуванні за законом. Первинний суб’єкт права інтелектуальної власності може передати свої майнові права будь-якій іншій особі за цивільно-правовим договором або заповітом.
Оцінка творчого внеску при створенні об’єкта інтелектуальної власності є важливою у встановленні кола творців (співавторів), оскільки як первинними, так і похідними суб’єктами права інтелектуальної власності можуть бути кілька осіб. За законом, якщо об’єкт створено творчою працею кількох осіб, то кожна з них є суб’єктом права інтелектуальної власності (співавтором). Право інтелектуальної власності може також перейти за спадкуванням до кількох осіб.
Особа, яка має виключне право дозволяти використання об’єкта права інтелектуальної власності, може використовуватися цей об’єкт на власний розсуд, з додержанням при цьому прав інших осіб. У свою чергу, використання об’єкта права інтелектуальної власності іншою особою здійснюється з дозволу особи, яка має виключне право дозволяти використання об’єкта права інтелектуальної власності, крім випадків правомірного використання без такого дозволу, передбачених законом. У разі якщо право інтелектуальної власності належить кільком особам спільно, його реалізація здійснюється за договором або за спільною згодою між цими особами. Творчий характер створення об’єктів права інтелектуальної власності є загальноприйнятим.
Специфікою вирізняється використання об’єкта інтелектуальної власності, який створено у зв’язку з виконанням трудового обов’язку чи на замовлення: особисті немайнові права залишаються у творця, а майнові права на об’єкт інтелектуальної власності належать творцеві та особі, з якою він перебуває у трудових відносинах, спільно, або замовнику, якщо інше не встановлено законом або договором.