Бюджетний менеджмент – Панкевич Л. В. – 4.2.3.9. Операції з іншими надходженнями, тимчасово віднесеними до доходів державного бюджету
Платежі, які тимчасово віднесено до доходів державного бюджету і підлягають розподілу, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком
3411 “Кошти, тимчасово віднесені на доходи бюджету, що підлягають розподілу” Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів. Інформація про надходження та повернення надмірно та/або помилково сплачених платежів одночасно відображається на рахунках, відкритих за балансовим рахунком 6411 “Кошти, тимчасово віднесені на доходи державного бюджету”. Кредитовий залишок за рахунком 6411 дає інформацію про надходження (з вирахуванням повернень) платежів, які тимчасово віднесено на доходи державного бюджету і підлягають розподілу, з початку року.
Кошти, які впродовж дня зараховувалися на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3411 “Кошти, тимчасово віднесені на доходи бюджету, що підлягають розподілу”, наприкінці дня розподіляються за нормативами, встановленими відповідними законодавчими актами України [7].
4.2.3.9. Операції з іншими надходженнями, тимчасово віднесеними до доходів державного бюджету
Платежі, які тимчасово віднесено до доходів державного бюджету, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3412 “Інші кошти, тимчасово віднесені на доходи державного бюджету” Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів. Інформація про надходження таких платежів одночасно відображається на рахунках, відкритих за балансовим рахунком 6411 “Кошти, тимчасово віднесені на доходи державного бюджету”. Кредитовий залишок за рахунком 6411 дає інформацію про надходження (з вирахуванням повернення) платежів, тимчасово віднесених до доходів державного бюджету, з початку року.
Кошти від реалізації податкової застави також надходять на рахунки, відкриті на балансі обласного управління Державного казначейства, за балансовим рахунком 3412.
Управління Державного казначейства засобами електронного зв’язку передає виписку про надходження коштів відповідному відділенню Державного казначейства, яке, в свою чергу, передає її органу державної податкової служби за місцем реєстрації платника. Орган податкової служби на підставі виписки готує довідку про розподіл коштів, які надійшли на балансовий рахунок 3412. Така довідка в електронному вигляді одночасно передається обласному управлінню, яке на підставі даних довідки розподіляє кошти від реалізації податкової застави та розрахунковими документами перераховує розподілені кошти за призначенням [7].
4.2.3.10. Операції з власними надходженнями бюджетних установ та організацій
Перелік власних надходжень бюджетних установ та організацій визначається Кабінетом Міністрів України та класифікується таким чином:
1. Плата за послуги, що надаються бюджетними установами, в тому числі:
– згідно з функціональними повноваженнями;
– від господарської та/або виробничої діяльності;
– за оренду майна бюджетних установ;
– кошти від реалізації майна;
2. Інші джерела надходжень бюджетних установ, у тому числі:
– гранти та дарунки, отримані бюджетними установами;
– кошти, що отримуються бюджетними установами на виконання окремих доручень.
Прикладом власних надходжень бюджетних установ є:
– орендна і квартирна плата, інші надходження від експлуатації будівель і приміщень, основних засобів, що безпосередньо належать установам;
– надходження від надання транспортних послуг з перевезення населення, вантажів, ремонту транспортних засобів;
– надходження від надання послуг з організації та проведення свят, вечорів, зустрічей, змагань;
– надходження від надання кіно-, фото-, аудіо-, відео-послуг, а також від продажу квитків на виставки, репродукцій, буклетів тощо.
Власні надходження бюджетних установ і організацій зараховуються безпосередньо на спеціальні реєстраційні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3522 “Реєстраційні рахунки розпорядників за коштами спеціального фонду державного бюджету” у відділеннях або управліннях Державного казначейства (за місцем обслуговування бюджетної організації).
Інформація про власні надходження бюджетних установ та організацій, які зараховуються на спеціальні реєстраційні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3522, одночасно відображається на рахунках, відкритих за балансовим рахунком 6114 “Власні кошти розпорядників коштів державного бюджету”. Управління (відділення) Державного казначейства засобами програмного забезпечення щоденно складають виписки із спеціальних реєстраційних рахунків для надання власникам коштів.
На підставі даних бухгалтерського обліку відділення (управління) Державного казначейства щоденно складають звіт щодо видів власних надходжень бюджетних установ із зазначенням головного розпорядника (коду відомчої класифікації видатків). Такий звіт в електронному вигляді передається в обласні управління Державного казначейства для узагальнення та включення у звіт про виконання державного бюджету за доходами в цілому в області.
4.2.3.11. Операції з касового виконання державного бюджету за доходами у Державному казначействі України (центральний рівень)
У Державному казначействі України (центральний рівень) відкриваються аналітичні рахунки за відповідними балансовими рахунками для обліку платежів до бюджету, які зараховуються на центральному рівні. За встановленою процедурою здійснюються операції з відшкодування податку на додану вартість, повернення надмірно та/або помилково сплачених платежів, розподілу платежів між загальним і спеціальним фондами бюджету тощо.
Усі кошти, які надійшли на рахунки, відкриті за балансовими рахунками 3112, 3122, спрямовуються на відповідні рахунки для здійснення видатків державного бюджету. На підставі даних про рух коштів на аналітичних рахунках складається звіт про виконання державного бюджету за доходами. Показники звітів про виконання державного бюджету за доходами обласних управлінь Державного казначейства та звіт про виконання державного бюджету за доходами, складеного у центральному апараті Державного казначейства України, об’єднуються. Об’єднаний звіт надається МФУ та відповідним органам, що контролюють нарахування і сплату платежів до бюджету [7].