Бюджетний менеджмент – Клець Л. Є. – 4.4. Попередній етап до складання проекту бюджету України
Державний бюджет:
1) формується на основі важливих економічних і фінансових документів країни;
2) в ньому реалізується економічна і соціальна політика держави;
3) відбиває інтереси міністерств, відомств, підприємств та організацій усіх форм власності, різних верств населення і всіх регіонів України.
Складанню проекту Державного бюджету передує Етап підготовчої роботи, Під час якої:
1) Міністерство економіки:
– аналізує виконання показників за минулий рік і програми соціально-економічного розвитку країни на наступний рік;
– розробляє до 1 червня прогноз основних макропоказників економічного і соціального розвитку.
2) Національний банк України до 1 квітня розробляє і надає Верховній Раді і Кабінету Міністрів України:
– проект основних напрямків грошово-кредитної політики;
– проект свого кошторису на наступний рік.
3) Головні розпорядники коштів, Державне казначейство України, Міністерство фінансів України, органи вилучення та інші учасники бюджетного процесу: до 1 травня складають і аналізують звіти про виконання бюджету за минулий рік.
4) Міністерство фінансів України на підставі основних макропоказників економічного і соціального розвитку України на наступний бюджетний період та аналізу виконання бюджету у поточному періоді:
– визначає загальний рівень доходів та видатків бюджету;
– дає оцінку обсягу фінансування бюджету для складання пропозицій проекту Державного бюджету України.
5) Кабінет Міністрів України разом з міністерствами і відомствами:
– розробляє проект Основних напрямів бюджетної політики на наступний рік;
– разом з макропоказниками соціального й економічного розвитку надає його на розгляд Верховній Раді України наприкінці травня за 4 дні до парламентських слухань (до 1 червня).
До основних прогнозних макропоказників відносяться:
– обсяг валового внутрішнього продукту і національного доходу;
– показники зведеного балансу фінансових ресурсів;
– показники балансу доходів і витрат населення;
– показники платіжного балансу, валютного плану;
– індекси зміни споживчих та гуртових цін;
– показники по фонду оплати праці;
– обсяг коштів, що спрямовується на державне регулювання цін на товари та послуги;
– офіційний обмінний курс гривні у середньому за рік;
– рівень безробіття.
Бюджетним кодексом внесені наступні зміни до бюджетного процесу, що дозволили підвищити його ефективність:
1) застосовується процедура парламентських слухань з питань бюджетної політики на наступний бюджетний рік;
2) рішення про офіційну подачу проекту Закону про бюджет на розгляд у Верховній Раді оформляється Постановою Кабінету Міністрів України;
3) право розробки Основних напрямів бюджетної політики на наступний бюджетний період закріплено за Кабінетом Міністрів України, який безпосередньо відповідає за проведення бюджетної політики і має право на визначення бюджетних пріоритетів при розробці Державної програми економічного і соціального розвитку України, яка неодмінно має бути затверджена Законом України.
Бюджетним кодексом (стаття 33) визначені складові частини проекту Основних напрямків бюджетної політики на наступний бюджетний період, які містять пропозиції щодо:
1) граничного розміру дефіциту (профіциту) Державного бюджету України у відсотках до прогнозного річного обсягу валового внутрішнього продукту;
2) частки прогнозного річного обсягу валового внутрішнього продукту, що перерозподіляється через зведений бюджет України (скорочення сприяє забезпеченню макроекономічній рівновазі в економіці);
3) граничного обсягу державного боргу та його структури;
4) обгрунтованих розрахунків питомої ваги обсягу міжбюджетних трансфертів у видатках Державного бюджету України і коефіцієнта вирівнювання для місцевих бюджетів;
5) питомої ваги капітальних вкладень у видатках Державного бюджету України та пріоритетних напрямів їх використання;
6) взаємовідносин Державного бюджету України з місцевими бюджетами в наступному бюджетному періоді;
7) змін до законодавства, прийняття яких є необхідним для реалізації бюджетної політики держави;
8) переліку головних розпорядників коштів Державного бюджету України;
9) захищених статей видатків бюджету;
10) обгрунтування необхідності поділу бюджету на загальний та спеціальний фонди;
11) встановлення розміру мінімальної заробітної плати та рівня забезпечення прожиткового мінімуму на плановий бюджетний період.
Проект Основних напрямів бюджетної політики повинний супроводжуватися необхідним детальним обгрунтуванням усіх вищенаведених позицій.
На початку червня (не пізніше 1.06 або першого наступного за цією датою дня) на засіданні Верховної Ради України здійснюються Парламентські слухання З питань бюджетної політики на наступний бюджетний рік. З доповіддю виступає Прем’єр-міністр України або за його дорученням Міністр фінансів України.
За результатами парламентських слухань Верховна Рада України приймає постанову про схвалення або прийняття до відома Основних напрямків бюджетної політики.
Ця постанова може містити:
– пропозиції Верховної Ради України до проекту Основних напрямів бюджетної політики з питань, визначених в статті 33 Бюджетного кодексу;
– відповідні доручення Кабінету Міністрів України.
Основні напрями бюджетної політики на 2005 рік були схвалені постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 686.
Метою бюджетної політики на 2005 рік, відповідно до Основних напрямів бюджетної політики, є:
– підвищення рівня державних соціальних стандартів надання державних і суспільних послуг та зниження рівня бідності в країні;
– підвищення рівня збалансованості та прозорості бюджету;
– посилення впливу бюджетного регулювання на соціально-економічний розвиток держави та адміністративно-територіальних одиниць.
Постановою були визначені основні параметри бюджетної політики на 2005рік:
– Граничний розмір дефіциту не повинен перевищувати 1 відсотка валового внутрішнього продукту, в тому числі 0,7 відсотка загального фонду.
– Частка перерозподілу валового внутрішнього продукту через зведений бюджет на рівні не менше 38 відсотків з урахуванням обліку у складі Державного бюджету усіх державних цільових фондів.
– Граничний обсяг державного боргу на 31 грудня 2005 року не повинен перевищувати 34 відсотків валового внутрішнього продукту. У 2004 році цей показник складав 35 відсотків.
– Загальний обсяг трансфертів (дотацій вирівнювання та субвенцій) з державного до місцевих бюджетів передбачається не менший, ніж у 2004 році (з урахуванням змін структури доходів та видатків бюджетів). Коефіцієнт вирівнювання, який застосовується до обчисленого за формулою обсягу коштів, що передаються до державного бюджету з місцевих бюджетів встановлений в розмірі
Від 0,9 до 1.
– Обсяг капітальних вкладень у видатках Державного бюджету України на 2005 рік повинен становити не менше відповідного показника 2004 року. їх розподіл здійснюватиметься в розрізі головних розпорядників коштів державного бюджету за відповідними бюджетними програмами.
– Обсяги міжбюджетних трансфертів визначаються за удосконаленою Формулою розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів між державним бюджетом та місцевими бюджетами з урахуванням специфіки окремих регіонів і регіональних програм. Питома вага місцевих бюджетів у зведеному бюджеті повинна бути не менше 40%.
– З метою забезпечення необхідних умов для проведення видатків бюджету відповідно до бюджетної політики у сфері видатків на 2005 рік зміни податкового законодавства не повинні допустити зменшення обсягу доходів бюджету порівняно з обсягом
2004 року.
– На 2005 рік зберігається перелік головних розпорядників коштів державного бюджету, визначений Законом України “Про Державний бюджет України на 2004 рік”, з урахуванням відповідних змін.
– Захищені статті видатків Державного бюджету України на
2005 рік передбачаються згідно з переліком, визначеним у Законі України “Про Державний бюджет України на 2004 рік”, та з урахуванням відповідних змін.
– Проект Державного бюджету України на 2005 рік складається із загального і спеціального фондів.
– З метою поступового наближення мінімальної заробітної плати до прожиткового мінімуму забезпечити запровадження в 2005 році мінімальної заробітної плати у розмірі 262 гривні на місяць.
Пропозиції Верховної Ради до Основних напрямів бюджетної політики на 2005 рік містять:
1) Пріоритетні напрями бюджетної політики на 2005 рік:
– забезпечення соціального спрямування бюджету, що передбачає збільшення обсягів соціальних видатків та їх питомої ваги у загальних видатках бюджету порівняно з 2004 роком;
– передбачення видатків на освіту, охорону здоров’я, культуру і науку у розмірах, визначених відповідним законодавством;
– забезпечення соціальних гарантій, соціального захисту населення та безоплатної медичної допомоги;
– забезпечення зростання рівня доходів громадян випереджаючими темпами порівняно з інфляцією, яке б дало можливість підвищити платоспроможний попит населення;
– проведення військової реформи;
– підтримку розвитку сільського господарства та соціальної інфраструктури села.
2) Запровадження мінімальної заробітної плати у розмірі 262 гривні, зростання рівня забезпеченості прожиткового мінімуму з урахуванням індексу споживчих цін.
3) Норму щодо заборони надання державних гарантій суб’єктам господарювання – позичальникам кредитів.
4) У проекті Закону про бюджет не допустити розширення переліку головних розпорядників бюджетних коштів, збільшення чисельності працівників органів виконавчої влади.
5) Проект Закону не повинен містити статей, які обмежують надходження доходів до місцевих бюджетів.
6) Коефіцієнт вирівнювання, який застосовується до обчисленого за формулою обсягу коштів, що передаються до державного бюджету з місцевих бюджетів, визначити, як у бюджеті на 2004 рік, у розмірах від 0,6 до 1.
7) Підвищення заробітної плати працівникам бюджетної сфери і забезпечення місцевих бюджетів відповідними коштами.
8) Передбачити субвенції з державного бюджету на компенсацію втрат доходів бюджетів місцевого самоврядування від надання державою пільг із плати за землю, а також на компенсацію витрат місцевих бюджетів, пов’язаних з передачею до комунальної власності закладів соціально-культурної сфери державних підприємств та військових містечок.
9) 3 метою більш ефективного стимулювання органів місцевого самоврядування щодо нарощування показників доходів державного бюджету, які є джерелом перерахування дотації вирівнювання, концептуально переглянути принципи надання додаткової дотації місцевим бюджетам внаслідок перевиконання планових показників таких доходів державного бюджету.
10) У проекті Закону України про Державний бюджет України на 2005 рік визначити критерії розподілу між регіонами та напрями спрямування коштів субвенцій на виконання інвестиційних проектів та заходів з упередження аварій і запобігання техногенним катастрофам. Обсяги цих субвенцій в розрізі об’єктів затверджуються окремими додатками до закону про Державний бюджет України на 2005 рік.
Доручення Верховної Ради України Кабінету Міністрів України до Основних напрямів бюджетної політики на 2005рік.
При підготовці проекту 3акону України про Державний бюджет Кабінет Міністрів повинен забезпечити виконання наступних доручень Верховної Ради України:
1) Терміново подати на розгляд Верховної Ради України законопроекти, визначені Основними напрямами бюджетної політики на 2005 рік, насамперед:
– щодо внесення змін до податкового законодавства;
– щодо скасування спеціальних (вільних) економічних зон;
– щодо внесення змін до законодавчих актів, які не забезпечені ресурсами бюджету на 2005 рік.
2) До 15 серпня 2004 року подати до Верховної Ради України прогнозні макропоказники економічного і соціального розвитку України на 2005 рік в розрізі основних галузей економіки.
3) Розробити Програму погашення податкового боргу та подати її разом з проектом Державного бюджету на 2005 рік. 3авер-шити розробку та затвердити державну програму боргової політики України на 2004-2010 роки. Розробити та до 15 вересня 2004 року подати до Верховної Ради України пропозиції щодо використання коштів від здійснення державних зовнішніх запозичень у 2005 році з чітким визначенням напрямів їх спрямування.
4) Разом з проектом Державного бюджету на 2005 рік подати до Верховної Ради України розрахунки щодо залучення до Державного бюджету України частини прибутку (доходу) підприємств, які перебувають у державній власності, по кожному з таких підприємств окремо.
5) До 15 серпня 2004 року подати до Верховної Ради України орієнтовний перелік об’єктів приватизації державного майна на 2005 рік з наведенням відповідних прогнозних обсягів надходжень до державного бюджету.
6) У проекті державного бюджету на 2005 рік передбачити кошти у обсязі не менше 10 відсотків видаткової частини Державного бюджету України на розвиток аграрного сектору та села.
7) У проекті державного бюджету на 2005 рік передбачити видатки на:
– реалізацію Державної програми реформування та розвитку Збройних Сил України на період до 2005 року;
– поступову компенсацію громадянам втрат від знецінення грошових заощаджень у значно збільшених обсягах порівняно з 2004 роком;
– підвищення розмірів державної допомоги сім’ям з дітьми для приведення у відповідність із законодавством.
8) Встановити для місцевих бюджетів, які щорічно нарощують обсяги доходів, що враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, реальні механізм та джерела стимулювання.
9) У проекті державного бюджету на 2005 рік передбачити субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію відповідних державних цільових програм, включаючи Загальнодержавну програму розвитку малих міст.
10) Забезпечити удосконалення, оптимізацію та спрощення процедур казначейського обслуговування місцевих бюджетів.
11) Удосконалити формулу розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів між державним бюджетом та місцевими бюджетами, розглянувши такі пропозиції.
12) Інші доручення.