Безпека життєдіяльності – Запорожець О. І. – 4.9. Небезпеки у сучасному урбанізованому суспільстві та протидія їм

4.9.1. Тероризм

Концепція, яка розглядає безпеку особи, як теорію, що походить з потреби реалізації основних потреб людини виникла внаслідок появи “Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй” (ПРООН).

Ріст загроз терористичної спрямованості слугує одним із чинників, який підтверджує уявлення про те, що людська цивілізація – це “суспільство загального ризику”.

Найпоширенішими ознаками тероризму є: насильство, страх, залякування жертви і цілеспрямований вплив на її поведінку (або громадськості, або окремих груп населення), що має на меті змусити владу змінити політичну позицію щодо певних політичних явищ.

До соціально-політичних конфліктів належить виступ екстремістських угруповань (тобто тероризм). В наш час явище тероризму досить поширене. Якщо донедавна звертання до терору як засобу вирішення політичних або релігійних проблем було винятковим, надзвичайним явищем, то в наші дні практично щоденні повідомлення про терористичні акти сприймаються як щось неминуче. Терор став органічною складовою сучасного життя і набув глобального характеру.

Тероризм (від лат. Terror – страх, залякування) – це форма політичного екстремізму, застосування найжорсткіших методів насилля, включаючи фізичне знищення людей, для досягнення певних цілей.

Тероризм здійснюється окремими особами, групами, що виражають інтереси певних політичних рухів або представляють країну, де тероризм піднесений до рангу державної політики. Тероризм – антигуманний спосіб вирішення політичних проблем в умовах протиборства, зіткнення інтересів різних політичних сил. Він може застосовуватись і як засіб задоволення амбіцій окремими політичними діячами, і як знаряддя досягнення своїх цілей мафіозними структурами, кримінальним світом.

Тероризм, його ознаки та прояви

Визначити тероризм можна як політику залякування, пригнічення супротивника силовими засобами. Існує три основних види тероризму: політичний, релігійний та кримінальний.

Найбільш поширеними у світі терористичними актами є:

O напади на державні або промислові об’єкти, які призводять до матеріальних збитків, а також є ефективним засобом залякування та демонстрації сили;

O захоплення державних установ або посольств (супроводжується захопленням заручників, що викликає серйозний громадський резонанс);

O захоплення літаків або інших транспортних засобів (політична мотивація – звільнення з тюрми товаришів по партії; кримінальна мотивація – вимога викупу);

O насильницькі дії проти особистості жертви (для залякування або в пропагандистських цілях);

O викрадення (з метою політичного шантажу для досягнення певних політичних поступок або звільнення в’язнів, форма самофінансування);

O політичні вбивства (це один з найбільш радикальних засобів ведення терористичної боротьби; вбивства, в розумінні терористів, повинні звільнити народ від тиранів);

O вибухи або масові вбивства (розраховані на психологічний ефект, страх та невпевненість людей).

Таким чином, можна зробити висновок, що тероризм у минулому столітті:

– став одним з найнебезпечніших викликів міжнародній безпеці;

– перетворився на глобальну проблему;

– став соціальне небезпечнішим для суспільства, багатогранним за цілями і видами проявів;

– одержав можливість використовувати у своїх злочинних цілях досягнення науки і техніки;

– у ряді випадків став проводитися за участю державних органів, одержав “статус” державного тероризму.

Особлива ситуація склалась в Росії у зв’язку з Чечнею. У пам’яті залишились події в Будьоновську, Москві. Найбільш зухвалою була акція чеченських терористів із захопленням заручників 23 жовтня 2002 року у Театральному центрі “Норд-Ост”. Як відомо там загинуло біля 130 чоловік. Чечня стала одним з центрів світового тероризму.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)

Безпека життєдіяльності – Запорожець О. І. – 4.9. Небезпеки у сучасному урбанізованому суспільстві та протидія їм