Безпека життєдіяльності людини та суспільства – Мягченко О. П. – 3.5. Аналіз стану травматизму

Небезпечні чинники часто призводять до травми, а шкідливі чинники – до захворювання. Тільки з організаційних причин відбувається біля 80% всіх нещасних випадків у побуті та виробництві. Але оздоровити умови діяльності, підвищити безпеку неможливо за допомогою одних лише організаційних заходів, потрібно впровадження певних технічних заходів. В системі заходів щодо профілактики травматизму, вироблених усіма країнами, істотна роль приділяється розробці і впровадженню комплексних програм безпеки праці.

За даними Міжнародної організації праці, в усьому світі щодня реєструється понад Б00 смертельних випадків у сільському господарстві, промисловості і сфері послуг. Щорічно більше 300 тисяч трудящих одержують виробничі травми і фахові захворювання. Кожні три хвилини гине один робітник в результаті нещасного випадку, а щосекунди четверо робітників одержують виробничу травму. У світі через це економічні втрати складають біля 1% світового валового національного продукту. Статистика свідчить, що розподіл травматизму по основним галузям виробництва протягом ряду років залишається постійним. Однією з травмонебезпечних галузей є агропромисловий комплекс, де смертельні травми в процентному відношенні складають у рослинництві – 24% від загальної кількості травм, тваринництві – 21%, будівництві – 16%, ремонт і технічне обслуговування машин і устаткування – 14%, в транспорті – 11%, деревообробці і лісозаготівлі – 3%, харчовій промислоості, житловому і комунальному господарстві – 0,7%, молочній галузі – 0,Б%, інші – 6%.

Небезпека одержання травми більша в побутовій ніж промисловій сфері, в якій травматизм у Б-20 разів нижчий. У зв’язку з насиченням побутової сфери діяльності енергоємними об’єктами, небезпечними речовинами побутовий травматизм значний: приготування їжі – 4Б%, прибирання і ремонт помешкання – 30%, при його опаленні 26%.

Друге місце після побутового травматизму займають вуличні травми, наприклад, при ожеледі. Зріс обсяг травм, заподіяних автотранспортом – з вини пішоходів і пасажирів – 7Б%, з вини водіїв -2Б%. Дитячий травматизм складає біля 2Б%, в тому числі 12-1Б% припадає на шкільний. Проте поверхнева оцінка не дає достовірного уявлення про розподіл травм між виробничою і побутовою сферами, тому що поряд із відмінністю за кількістю травм існує і відмінність у кількості “зайнятих” в обох сферах. Показники виробничого травматизму, як наприклад у місті Бердянську, формуються в основному за рахунок великих підприємств, зайнятих у машинобудуванні, хімічній промисловості – заводи, торговий порт.

Виділяють три основних Методи аналізу причин травм, що дозволяє впроваджувати заходи щодо попередження нещасних випадків. Для цього необхідно систематично аналізувати причини проявів травм, професійних захворювань. Перший метод – Статистичний, який заснований на аналізі статистичного матеріалу з травматизму, накопиченого за кілька років у вигляді таблиць, діаграм і графіків. Різновидом даного методу є груповий – травми групуються за окремими однорідними ознаками: час травмування; вік потерпілого, його кваліфікація і спеціальність, місце травмування – виробниче, побутове, природне.

Другий – Топографічний (гр. топос – місце, гр. графо – писати), який полягає у вивченні причин нещасних випадків за місцем події, за впливом характеристик місця на травмування.

Третій – Монографічний – аналіз небезпечних і шкідливих факторів, властивих тій чи іншій (одній – моно) ділянці діяльності людини, устаткуванню, технологічному процесу. Цей метод застосовують не тільки для аналіза вже наявних нещасних випадків, але й для виявлення потенціальних небезпек на досліджуваній ділянці.

Четвертий метод – Економічний, полягає у визначенні втрат, викликаних виробничим травматизмом для того, щоб з’ясувати економічну ефективність для розробки і впровадження заходів щодо проявів нещасних випадків. Однак цей метод не дозволяє виявити причини травматизму і тому його вважають додатковим.

Важливим засобом запобігання травматизму, професійних захворювань є належна організація робочого місця згідно вимогам наукової організації праці, вимогам законодавства про безпечну працю.

Питання

1. Охарактеризуйте основні причини виробничого травматизму.

2. Який стан травматизму у світі, в Україні?

3. Як розподіляється рівень травматизму по основним галузям виробництва?

4. Які Ви знаєте методи аналізу походження травм, охарактеризуйте їх?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)

Безпека життєдіяльності людини та суспільства – Мягченко О. П. – 3.5. Аналіз стану травматизму