Безпека життєдіяльності людини та суспільства – Мягченко О. П. – 3.4. Поняття про травми, нещасні випадки

Травма (гр. – пошкодження, поранення) – результат порушення анатомічної чи цілісності фізіологічних функцій тканин, органів людини, викликана раптовим впливом – зовнішнім або внутрішнім. На виробництві, як і в побуті, природі травма, як правило виявляється раптово, як результат впливу на людину небезпечного фактора при виконанні певних обов’язків, завдань.

За походженням виділяють Групи травм: механічні (забиті місця, переломи, рани), теплові (опіки, обмороження, теплові удари), хімічні (хімічні опіки, гострі отруєння, задуха), електричні, комбіновані, фізико-хімічні – викликані іонізуючим випромінюванням. За ступенем прояву виділяють Легкі, важкі, смертельні травми. Крім того, травми можуть бути груповими (2 і більше працівників).

Для запобігання травмування люди повинні знати причини травм, результати їх проявів та методи усунення. Виділяють технічні – 50% від усіх нещасних випадків, організаційні – 25%, санітарно-гігієнічні – 10-12% та психофізіологічні.

Повторення певної групи травм на певному місці – виробничому, побутовому, в природі називається травматизмом. Отже – травматизм – це процес, який вимагає виявлення причини кожної окремої травми в її зв’язку з оточуючим середовищем і діями людини та ліквідації умов проявлення травм.

Травматизм – систематичне повторення сукупності травм, які виникають і повторюються серед певних груп населення, яке перебуває в однакових умовах діяльності, життя.

Рівень травматизму визначається вагою травматизму (Вт), яка дорівнює відношенню числа людино-днів непрацездатності (Л) до загального числа нещасних випадків (Н): Вт=Л/Н.

Показник ваги травматизму (Кт) характеризує середню Тривалість непрацездатності (Т), яка припадає на один нещасний випадок: Кт=Т/п, де: Т – сумарна кількість днів тимчасової непрацездатності по всіх нещасних випадках за звітний період (п). Важливим є коефіцієнт технічної безпеки (Ктб.) – відношення кількості безпечних операцій (Кб) до загального числа всіх операцій (КО): Ктб.=КБ /КО.

Для запобігання небезпечних ситуацій, важливі комлексні критерії оцінки умов праці – параметри: освітлення, загазованість, запиленість, шум, вібрація, електромагнітні поля. Їх вплив визначає коефіцієнт безпеки КБ=Св/Сс, де Св та Сс відповідно значення, яке вимірюється (Св) та стандартне (Сс) (нормативне). Щоб запобігати травматизму його треба передбачати і знати основні методи його прогнозування. Одним з показників безпечної діяльності є критерій безпеки (Р), або вірогідність (Р) безпечної роботи, яку визначає формула: Р=[1-t/NТ]П, де: t – проміжок часу для якого обчислюють значення Р; Т – проміжок часу за який вже відбулися випадки; N – число бригад, ділянок; п – число зафіксованих нещасних випадків, захворювань, травм за весь час обліку (О). Результати достовірні, якщо вірогідність (Р) більше 0,95. Наприклад, за 3 роки (Т=12 кварталів) у 4 бригадах (N=4) відбулося 12 нещасних випадків ( n =12). Визначити їхню вірогідність повторення на протязі двох наступних кварталів (t =2 квартала). Знайдемо Р: Р=(1-2/4><12)12=0,597. Таким чином Р=0,597, що менше 0,95. Отже, у найближчі 2 квартали нещасні випадки маловірогідні. За допомогою цієї формули можна спрогнозувати час (Т) за який у майбутньому може статися хоча б один такий випадок, тобто треба обчислити Т при Р=0,95. Отже, ризик, як першооснову надзвичайної ситуації можна передбачити і запобігти. Для оцінки рівня травматизму користуються відносними статистичними показниками частоти і ваги нещасних випадків. Використовують показник частоти травматизму (Кч), який визначає кількість нещасних випадків, що приходяться на 1000 працюючих за певний період: Кч=1000п/р, де: n – число нещасних випадків за конкретний період (крім важких і смертельних), р – середньосписочна кількість працюючих. За міжнародною класифікацією травматизм ділять на виробничий (промисловість і сільське господарство), невиробничий (побутовий, вуличний, транспортний), спортивний та дитячий. При навчанні в школі, технікумі, інституті майбутні фахівці лише епізодично стикаються з питаннями попередження виробничої небезпеки. Такі питання потребують більшої уваги, чим їм приділяють, тому що це важливо для будь-якого фахівця – від робітника до керівника.

Питання

1. Що таке травма, травматизм?

2. Охарактеризуйте групи травм, їх причини?

3. Що таке травматизм, як його визначають?

4. Що таке показник ваги і частоти травматизму, чим вони зумовлені?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Безпека життєдіяльності людини та суспільства – Мягченко О. П. – 3.4. Поняття про травми, нещасні випадки