Безпека життєдіяльності людини – Лапін В. М. – Правила безпеки при користуванні електроприладами і надання першої медичної допомоги у разі ураження електричним струмом

Електрична енергія широко використовується в усіх галузях господарювання, для транспорту, у побуті.

Людина поставила собі на службу силу електрики. Але, окрім благ, які приносить електрика, вона є джерелом високої небезпеки. Щоб зрозуміти причини такої небезпеки, потрібно пізнати природу електрики та її вплив на організм людини.

Існують такі види дії електричного струму на організм людини: біологічна, термічна, електрохімічна і механічна.

Біологічна дія струму проявляється у подразненні і збудженні живої тканини, а також у порушенні внутрішніх біоелектричних процесів, що проходять в організмі і безпосередньо пов’язані з його життєвими функціями. Може супроводжуватися мимовільним, судомним скороченням м’язів, у тому числі м’язів серця та легень. При цьому порушуються або повністю припиняються кровообіг і робота органів дихання.

Термічна (теплова) дія струму зумовлює опіки окремих ділянок тіла, нагрівання кровоносних судин, нервів, серця, мозку та інших органів, через які проходить струм. Це може викликати у них значні функціональні розлади.

Електрохімічна (електролітична) дія струму спричиняє розклад органічних рідин, у тому числі клітин крові, значно змінює їх фізико-хімічний склад.

Механічна дія струму полягає у розшаруванні, розриві та інших механічних пошкодженнях тканин організму, зокрема, м’язової, стінок кровоносних судин, судин легень, а також миттєвого вибухоподібного утворення пари від теплової дії струму.

Наведені види дії електричного струму можуть призвести до негативних наслідків, тобто до травм.

Щорічно в Україні від ураження електричним струмом на виробництві гине

Знати 220-2%0 осіб.

Чинники, від яких залежить рівень ураження електрострумом:

– сила та величина напруги струму;

– електричний опір тіла людини і тривалість проходження через нього струму;

– характер струму (змінний, постійний);

– індивідуальні особливості людини та умови навколишнього середовища;

– шлях проходження електричного струму тілом людини (рис. 2.2):

Безпека життєдіяльності людини   Лапін В. М.   Правила безпеки при користуванні електроприладами і надання першої медичної допомоги у разі ураження електричним струмом

Рис. 2.2. Варіанти проходження електричного струму тілом

Правила безпеки при користуванні електроприладами і надання першої медичної допомоги у разі ураження електричним струмом

Користуючись електроприладами, потрібно дотримуватись запобіжних заходів.

1. Перед вмиканням електроприладу необхідно візуально перевірити електрошнур на наявність механічних пошкоджень.

2. Електроприлад повинен бути надійно заземлений згідно з правилами установки приладу.

3. Забороняється працювати з електроприладом вологими руками.

4. Не можна залишати електроприлад без нагляду на довгий час, після закінчення роботи перевірити, чи все вимкнено.

5. При виявленні або виникненні несправності в електроприладі негайно викликати електрика, що обслуговує прилад.

6. Категорично заборонено виконувати будь-які ремонтні роботи самостійно.

Рятування життя людини, ураженої струмом, у багатьох випадках залежить від швидкості та правильності дій осіб, що надають допомогу. Передусім потрібно якнайшвидше звільнити потерпілого від дії електричного струму. Якщо неможливо відключити електричне обладнання від мережі, потрібно одразу звільнити потерпілого від струмоведучих частин, не торкаючись при цьому потерпілого.

Заходи до лікарської допомоги після звільнення потерпілого від струму залежать від того, в якому він стані. Допомогу потрібно надавати негайно, якщо можливо – на місці події, одночасно викликавши медичну допомогу. Якщо потерпілий не знепритомнів, потрібно забезпечити йому на деякий час спокій, не дозволяючи рухатися до прибуття лікаря. Якщо потерпілий дихає нечасто і судорожно, але прослуховується пульс, потрібно негайно зробити йому штучне дихання. У разі зупинки дихання, розширенні зіниць і посинінні шкіри потрібно робити штучне дихання і непрямий масаж серця. Надання допомоги зображено на рис. 2.3.

Варто зазначити, що обов’язково потрібно надавати допомогу до прибуття лікаря, оскільки неодноразово штучне дихання і масаж серця повертали потерпілих до життя.

Безпека життєдіяльності людини   Лапін В. М.   Правила безпеки при користуванні електроприладами і надання першої медичної допомоги у разі ураження електричним струмом

Рис. 2.3. Алгоритм надання допомоги у разі ураження електричним струмом


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)

Безпека життєдіяльності людини – Лапін В. М. – Правила безпеки при користуванні електроприладами і надання першої медичної допомоги у разі ураження електричним струмом