Адміністративне право – Кісіль З. Р. – Державний кордон та його охорона

Державний кордон України становить собою лінію, яка визначає межі сухопутної і водної території країни, а також повітряний простір над нею.

Законом України від 4 листопада 1991 року “Про державний кордон України” встановлені види, режим і правила охорони державного кордону. Відповідно до цього Закону розрізняють два види охорони державного кордону – політичний і санітарний.

Основними завданнями охорони державного кордону є забезпечення встановленого режиму державного кордону і прикордонного режиму.

Режим державного кордону – це встановлений законодавством порядок перетинання державного кордону України. Всі особи, їх транспортні засоби, вантажі та інше майно, що перетинають державний кордон, підлягають прикордонному і митному контролю. У відповідних випадках здійснюються також санітарно-карантинний, ветеринарний і фітосанітарний контроль, контроль за вивезенням з території України культурних цінностей та інший контроль.

З метою забезпечення режиму державного кордону в прикордонній смузі встановлюється прикордонний режим – регламентує правила в’їзду, тимчасового перебування, проживання, пересування, провадження робіт, обліку та тримання на пристанях суден, їх плавання у внутрішніх водах. Прикордонна смуга встановлюється безпосередньо вздовж берегів прикордонних річок, озер та інших водойм, до неї не включаються населені пункти і місця масового відпочинку населення.

Безпосередньо функції охорони державного кордону здійснюють Прикордонні війська України. Відповідно до Закону України від 4 листопада 1991 року “Про Прикордонні війська України”, їх головним завданням є забезпечення недоторканності державного кордону, а також охорона екологічної зони України;

Центральним органом управління Прикордонних військ України є Державний комітет у справах охорони державного кордону України, Положення про який затверджене Указом Президента України від 14 вересня 2000 року Голова комітету є Командувачем Прикордонних військ України.

Прикордонні війська України зобов’язані:

* припиняти будь-які спроби незаконного перетинання кордону;

* відбивати вторгнення озброєних формувань;

* забезпечувати виконання зобов’язань, що виникають із міжнародних договорів;’

* здійснювати спільні заходи з органами Служби безпеки, внутрішніх справ, митної, санітарної служб та ін.

Прикордонні війська України мають право:

* розташовувати прикордонні наряди, пересуватися при виконанні службових обов’язків будь-якими ділянками місцевості; вести дізнання в справах про порушення державного кордону, проводити оперативно-розшукову діяльність;

* здійснювати адміністративне затримання осіб, які порушили державний кордон;

* перевіряти у осіб, які прямують через державний кордон, документи на право в’їзду або виїзду з країни; здійснювати самостійно або разом із митними установами огляд вантажів та іншого майна;

* вилучати заборонені до ввезення в країну або вивезення з країни предмети, а також предмети контрабанди.

Санітарна охорона кордону України здійснюється з метою запобігання занесенню небезпечних інфекційних хвороб з-за кордону на територію України і за межі України (за кордон). Організація і порядок санітарної охорони кордону регулюються Законом України від 24 лютого 1994 року “Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення”.

Здійснення санітарної охорони кордону покладено на Державну санітарно-епідеміологічну службу України. Цієї самої меті слугує ветеринарна охорона кордону.

Санітарна охорона кордону:

* медичний огляд та ізоляція хворих;

* санітарний огляд вантажів і майна;

* заборона в’їзду і виїзду особам, що страждають на інфекційні захворювання, та ін.

* заборона ввезення і вивезення заразних тварин, птиці, їх ветеринарний огляд, оголошення карантину та ін.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Адміністративне право – Кісіль З. Р. – Державний кордон та його охорона